chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Renowacja zniszczonych podłóg drewnianych

Renowacja zniszczonych podłóg drewnianych

28.11.2012
Trwałość drewna jest ograniczona jego naturalnymi właściwościami. W zależności od gatunku stosuje się je do różnych celów. Do wykonania podłogi wybierane są z reguły te najtwardsze. Jednak nawet to nie chroni posadzek drewnianych przed większymi uszkodzeniami. Powstające rysy lub głębsze szczeliny należy prawidłowo zaszpachlować podczas renowacji.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux
Wybierając rodzaj drewna, z którego wykonywane jest podłoże w pomieszczeniach kierujemy się zazwyczaj jego estetyką, a dopiero na drugim miejscu pojawia się kwestia trwałości. Producenci podłóg mający do dyspozycji gatunki nie tylko krajowe, ale również egzotyczne, są w stanie zaoferować naprawdę szeroki wybór. Jeżeli nie mamy jednak możliwości dopasowania posadzki do własnych upodobań, to staramy się tak zaadoptować przestrzeń, aby tworzyła jak najbardziej harmonijną całość zgodną z naszymi oczekiwaniami.
Przeczytaj również: Czym odnowić stare meble
REKLAMA:


Zarówno nowe podłogi drewniane, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak i te, które np. nabyliśmy w ramach zakupu wcześniej użytkowanej nieruchomości, należy co pewien czas gruntowanie odrestaurować. Okres ich przydatności jest uwarunkowany głównie jakością materiału, z którego zostały wykonane, natężeniem eksploatacji oraz sposobem w jaki są zabezpieczone i pielęgnowane. W sytuacjach, kiedy pojawiają się większe rysy i szczeliny, odnowienie podłogi to nie tylko jej cyklinowanie oraz pokrycie lakierem powierzchniowym. To również umiejętne i precyzyjne szpachlowanie znaczących ubytków.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Drewno do wielokrotnego użytku


Naturalny materiał podłogowy jakim jest drewno, buduje doskonały mikroklimat w pomieszczeniach, a umiejętnie zaaranżowany pozwala na stworzenie ciepłej atmosfery. Mimo swojej stosunkowo wysokiej wytrzymałości jest jednak podatny na odkształcenia pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Odpowiednia liczba nałożonych warstw wysokojakościowego lakieru potrafi skutecznie ochronić przed takimi niebezpieczeństwami jak ścieranie czy zarysowania na powierzchni samego drewna. Jednak w sytuacji np. upadku większych i cięższych przedmiotów, elastyczna powłoka ochronna ugina się, a drewno znajdujące się pod nią reaguje w ten sam sposób.

Po długoletniej eksploatacji podłóg drewnianych konieczne jest podjęcie decyzji w jaki sposób możemy przywrócić ich dawny kształt. Naturalny surowiec pozwala na szczęście na wielokrotną renowację, co stanowczo obniża koszty remontu podłogi i poświęcony na to czas. Jeżeli uszkodzenia są głębokie, to po zeszlifowaniu górnej warstwy niezbędne jest zastosowanie wypełniacza do szczelin (np. Domalux Capon Szpachla).
Przeczytaj również: Odnowa drewnianego sufitu
Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Szpachlowanie podłogi drewnianej


Szpachla parkieciarska pozwala na uzupełnianie szczelin do szerokości 2 mm. Produkt umożliwia redukcję ubytków, co jest szczególnie istotne w późniejszych fazach renowacji. Dzięki zastosowaniu preparatu drewno nie tylko zyska jednolitą powierzchnię, ale również nie będzie dochodziło do sklejania kantów podczas nakładania nowych warstw lakieru. Wyrównanie podłoża jest także ważne dla otrzymania zadowalającego efektu kolorystycznego. Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, co sprawi, że lakier będzie się układał równomiernie i stworzy gładką, wytrzymałą powłokę.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux
Przed szpachlowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw ochronnych i pielęgnacyjnych jak np. wosk czy silikon. Domalux Capon Szpachla przeznaczony jest do łączenia z pyłem drzewnym pochodzącym z ostatniego cyklinowania. Chodzi o to, aby masa wypełniająca była identycznego koloru co drewno, na której jest stosowana. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni podłogi. W przypadku większych szczelin, czynność trzeba powtórzyć do 3 razy. Zaszpachlowane podłoże potrzebuje ok. 3-4 godz., aby wyschnąć. Po przeszlifowaniu jest gotowe do prac lakierniczych.

Autor: Domalux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.3)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt