chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Stary mebel w nowym kolorze

Stary mebel w nowym kolorze

15.11.2012
Stare meble z lat 60, 70 i 80-tych jeszcze niedawno kończyły swój żywot na śmietniku. Teraz dzięki modzie na vintage często stają się ikonami designu, a pomalowane specjalną farbą zyskują nowe, zaskakujące oblicze.

Chemia budowlana - Fot. Benjamin Moore
Fot. Benjamin Moore

Meblarski vintage


Kierując się popularną zasadą „nowe znaczy lepsze” często zbyt pochopnie podejmujemy decyzję o pozbyciu się starych mebli i zakupie nowych. Przeważnie spowodowane to jest ich stanem - licznymi zarysowaniami, odpryskami i wyblakłą okleiną. Wydaje nam się, że nie ma szans, aby stara komoda, krzesło czy stół odzyskały dawny blask. Nadzieją dla kilkudziesięcioletnich mebli jest coraz popularniejsza moda na wnętrzarski vintage. Wzornictwo lat 60, 70 czy 80-tych cieszy się rosnącym uznaniem klientów i stanowi źródło inspiracji dla współczesnych twórców designu. Architekci i projektanci doceniają ich niebanalną formę i zalety dekoracyjne. Może warto posłuchać specjalistów od aranżacji wnętrz i jeszcze raz przemyśleć wyrzucenie mebli rodem z PRL-u ?
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Benjamin Moore
Fot. Benjamin Moore

Drugie życie w kolorze


Jeżeli zdecydujemy się dać drugie życie starym meblom stajemy w obliczu problemu, jak przywrócić im estetyczny, elegancki wygląd, bez ponoszenia wysokich kosztów profesjonalnej renowacji w zakładzie stolarskim. Najszybszym i najbardziej efektownym sposobem jest ich pomalowanie. Po pierwsze, znikną przebarwienia, plamy i zarysowania. Po drugie, meble zyskają nowe kolorystyczne oblicze zgodne z charakterem i klimatem urządzanego wnętrza. Rezygnacja z dotychczasowej okleiny w odcieniu naturalnego drewna i wybór dowolnego koloru z bogatej palety barw stwarza niesłychanie szerokie możliwości dekoracyjne. Przykładowo, delikatna serwantka w typie Art dèco pomalowana w odcieniu krwistej czerwieni wprowadzi do salonu poważną dawkę energii i stanie się jego centralnym punktem dekoracyjnym, a stare, drewniane krzesła w odcieniu turkusu, maliny i trawiastej zieleni będą błyskotliwą przeciwwagą dla bieli i stonowanych szarości.

Chemia budowlana - Fot. Benjamin Moore
Fot. Benjamin Moore

Malować, ale czym?


Podczas odnawiania starych mebli drewnianych i metalowych najlepiej sprawdzą się emalie alkidowe. Charakteryzują się one dobrą rozlewnością i właściwościami wypełniającymi. Malowanie tradycyjnymi, rozpuszczalnikowymi emaliami alkidowymi jest jednak obarczone kilkoma istotnymi wadami. Wszyscy kojarzymy ostry, drażniący zapach unoszący się w powietrzu przez wiele dni po malowaniu czy zżółknięte białe meble, które jeszcze niedawno lśniły śnieżną bielą. Po zakończeniu prac malarskich zawsze mamy problem z czyszczeniem pędzli, wałków (zazwyczaj, zaschnięte „lądują” w koszu) i myciem rąk. Recepta na udoskonalenie emalii alkidowych była znana od dawna, ale stanowiła duże wyzwanie dla producentów. Trzeba było zastąpić zawarte w nich rozpuszczalniki organiczne wodą. Pierwszą marką, której ta sztuka się powiodła jest amerykański Benjamin Moore. Wodorozcieńczalna, ekologiczna emalia alkidowa Advance Satin 792 stanowi przełom technologiczny w dekoracji powierzchni drewnianych i metalowych, będąc produktem pozbawionym wad typowych dla konwencjonalnych, rozpuszczalnikowych emalii alkidowych. Bardzo skomplikowany technologicznie proces zastąpienia rozpuszczalników wodą sprawił, że Advance Satin 792 marki Benjamin Moore jest produktem ekologicznym, bezpiecznym dla zdrowia domowników i wykonawców. Emalia barwiona jest w innowacyjnym systemie Gennex Platform, bazującym na kolorantach pozbawionych szkodliwych lotnych związków organicznych. Emalia Advance Satin 792 przeznaczona jest do dekoracji i ochrony uprzednio pomalowanych lub zagruntowanych podłoży drewnianych i metalowych eksponowanych wewnątrz budynków. W szczególności można ją stosować do odnawiania mebli, ale również futryn, drzwi, boazerii, elementów wykończeniowych (np. listew przypodłogowych, balustrad, poręczy, kaloryferów etc.). Emalia Advance Satin 792 zapewnia doskonałą rozlewność, wypełnienia i wyrównuje podłoże. Produkt marki Benjamin Moore nie spływa z powierzchni pionowych podczas malowania (tiksotropia), charakteryzuje się bardzo dobrą siłą krycia i wysoką wydajnością. Zastosowanie wodorozcieńczalnej technologii pozwoliło na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu oraz zredukowanie do minimum zjawiska żółknięcia (dwie główne wady tradycyjnych, rozpuszczalnikowych emalii alkidowych). Produkt marki Benjamin Moore tworzy gładkie, satynowe wykończenie. Pomalowane powierzchnie są wyjątkowo odporne na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne.

Chemia budowlana - Fot. Benjamin Moore
Fot. Benjamin Moore
Informacje o produkcie:
Wydajność: ok. 12 m2/l
Kolorystyka: ok. 11 000 kolorów
Cena: od 101 zł brutto za 1 l (w tym 23% VAT).
Opakowanie: 0,95 l; 3,78 lWyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore & Co. jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju.

Autor: B.M. Polska - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt