chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Impregnat to podstawa

Impregnat to podstawa

30.10.2012
Polacy lubią drewno w ogrodzie. W badaniu społecznym o ich stosunku do drewna, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Taki wynik nie dziwi. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystnie na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.

Chemia budowlana - Impregnat to podstawa

Chemia budowlana - Impregnat to podstawa

Chemia budowlana - Impregnat to podstawa
REKLAMA:


W naszym klimacie nie da się uniknąć szkodliwego wpływu czynników atmosferycznych, które dają się we znaki meblom ogrodowym, altankom czy pergolom. Można jednak odsunąć w czasie skutki, odpowiednio zabezpieczając drewno preparatem impregnującym.

Jako społeczeństwo, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest impregnacja drewna ogrodowego. W naszym badaniu aż 58% respondentów stwierdziło, że do pomalowania drewna w ogrodzie użyłoby impregnatu ochronno-dekoracyjnego* - podsumowuje Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Nie wszystkie jednak, dostępne na rynku impregnaty ochronno-dekoracyjne mają funkcje pełnej ochrony przed biokorozją (pleśnie, grzyby, owady). Często wymagają one wcześniejszego zabezpieczenia drewna impregnatem gruntującym lub technicznym. Informacji na ten temat należy szukać na etykietach poszczególnych produktów.Poniżej omawiamy różne rodzaje impregnatów i podpowiadamy, o czym pamiętać, a czego unikać.

Impregnaty gruntujące i techniczne


Mają jedno zadanie: chronić drewno tak, aby nie niszczało i mogło cieszyć oczy długie lata. Zarówno impregnaty techniczne, jak i gruntujące zabezpieczają drewno przed biokorozją, wnikając głęboko w deskę. Impregnaty gruntujące zawsze są bezbarwne i nie zmieniają koloru drewna, natomiast impregnaty techniczne nie zawsze występują w wersji bezbarwnej. Do niektórych z nich producenci dodają barwniki kontrolne, aby użytkownik widział, który element już zabezpieczył, a którego jeszcze nie. Niektóre impregnaty techniczne, np. miedziowe, trwale barwią drewno na kolor oliwkowy ze względu na swój skład chemiczny. Impregnaty gruntujące możemy stosować jako impregnaty techniczne, natomiast impregnaty techniczne sprawdzą się jako impregnaty gruntujące tylko wtedy, gdy nie zmieniają naturalnego koloru drewna. Jeśli jednak planujemy pomalować drewno typową farbą kryjącą, kolor impregnatu technicznego nie będzie miał znaczenia.

Produkty dostępne na rynku przygotowane są na bazie wody lub benzyny. Nie różnią się one skutecznością i w równie wysokim stopniu chronią powierzchnie drewniane.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat

Impregnaty ochronno-dekoracyjne


Jeśli chcemy zabezpieczyć architekturę ogrodową, bramy, płoty czy altanki, pamiętajmy, że doskonale nada się do tego impregnat ochronno-dekoracyjny. Nada on drewnu ładny kolor i zapewni ochronę przed czynnikami biotycznymi (grzybami, owadami) i abiotycznymi (czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi). Tego typu preparat nie wymaga bardzo dobrze oszlifowanego drewna.

O czym należy pamiętać wybierając impregnat ochronno-dekoracyjny?


- Warto sięgnąć po produkt z biocydami zabezpieczającymi zarówno przed grzybami, jak i owadami – dzięki temu nie będziemy musieli gruntować drewna przed jego zastosowaniem.

- Niektóre impregnaty ochronno-dekoracyjne można stosować na drewno nieoszlifowane, jednak generalna zasada jest taka, że im bardziej oszlifowane drewno, tym efekt estetyczny będzie lepszy.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
- Nie nakładajmy zbyt grubych warstw produktu - tworząc zbyt grubą powłokę narażamy powierzchnię na pękanie i łuszczenie się. Najlepiej trzymać się zaleceń producenta odnośnie wydajności produktu.

- Ostatecznie uzyskany kolor zależy od kilku czynników: gatunku drewna, jego gęstości, stopnia oszlifowania oraz grubości nakładanych warstw. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto przed nałożeniem wykonać próbę w niewidocznym miejscu.

- Drewno nie może być zbyt wilgotne, ponieważ powłoka stworzona przez nałożenie preparatów ochronno-dekoracyjnych będzie nietrwała, a środek wniknie w drewno słabo albo wcale.

- Zalecane jest raczej stosowanie impregnatów kolorowych, w których pigment pełni rolę filtra UV. Blaknięcie będzie dla nas sygnałem, że należy odnowić powłokę. Jeśli zdecydowaliśmy się zabezpieczyć drewno ogrodowe preparatem bezbarwnym, szukajmy takiego produktu, który będzie miał filtr UV – informacji należy szukać na opakowaniu.

Oprócz tego warto pamiętać, że raz otwarte opakowanie impregnatu nie nadaje się do długotrwałego przechowywania preparatu. Należy przelać go do mniejszego, szczelnie zamykanego naczynia (np. słoika), aby uniknąć tzw. poduszki powietrznej, która sprawia, że z impregnatu robi się galaretka – radzi Andrzej Wójcik.

Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt