chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Renowacja wykładzin

Renowacja wykładzin

11.09.2012
Przez lata sądzono, że nie ma dobrego sposobu na odnowienie zniszczonych wykładzin PCV lub linoleum, a stare podłoże trzeba po prostu co kilka lat wymieniać. Okazuje się jednak, że wykładziny elastyczne, podobnie jak inne podłogi, można i warto odnawiać. Możliwe jest to dzięki nowemu lakierowi firmy RZ, który nie tylko zadba o estetykę naszej podłogi, ale zapewni jej także znacznie dłuższą trwałość.

Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ
Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ


REKLAMA:


Codzienne, nawet najbardziej sumienne czyszczenie podłogi nie zapobiegnie powstawaniu ciężkich do usunięcia zabrudzeń oraz niewielkich ubytków. Z wieloletnimi plamami i zniszczeniami poradzi sobie tylko gruntowna, dokładna renowacja, którą z powodzeniem przeprowadzić można na podłożach drewnianych, panelach laminowanych a także od niedawna na wykładzinach elastycznych.

Wymiana wykładzin wiąże się najczęściej z dużą uciążliwością dla inwestora oraz z wysokimi kosztami. Problem ten rozwiązał producent profesjonalnej chemii podłogowej, niemiecka firma RZ (marka należąca do koncernu UZIN Utz.), przestawiając branży podłogowej lakier RZ Turbo Protect. Produkt ten sprawia, że odnowienie wykładziny, zarówno w obiektach sportowych, jak i szpitalach, biurach czy galeriach handlowych jest łatwe do wykonania. Lakier RZ Turbo Protect zapewnia ekstremalnie długą ochronę elastycznych wykładzin, większą niż w przypadku typowych powłok akrylowych. Tworzy on bardzo elastyczną i wytrzymałą warstwę ochronną o wysokiej odporności na silne obciążenia mechaniczne i chemiczne.

Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ
Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ


Etapy renowacji wykładziny
Etap I – gruntowne czyszczenie


Do czyszczenia wykładziny należy wykorzystać odpowiednio silne środki, np. RZ 150, które rozpuszczą powstałe przez lata plamy i zanieczyszczenia, jednocześnie nie ingerując w strukturę samej podłogi. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy, które wniknęły w głąb wykładziny. Aby je usunąć często konieczne jest zastosowanie maszyn szorujących, a w miejscach trudnodostępnych dodatkowo padów do ręcznego szorowania. Na najcięższe plamy najlepiej zastosować specjalny odplamiacz, np. RZ 190. Usuwa on skutecznie pozostałości klejów dyspersyjnych, farb i starych warstw środków do pielęgnacji.

Etap II – neutralizacja powierzchni


Wykładzinę potraktowaną silnymi środkami chemicznymi w poprzednim etapie gruntownego czyszczenia należy teraz zneutralizować. Doskonale nadaje się do tego zwykła woda, wystarczy więc przemyć dwa razy dokładnie powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ
Chemia budowlana - Fot. RZ
Fot. RZ


Etap III – nakładanie lakieru


Dobrze oczyszczona, zneutralizowana i sucha wykładzina jest gotowa do głównego procesu renowacji, czyli lakierowania. Dużą zaletą lakieru RZ Turbo Protect jest szybkość jego nakładania, wystarczy jedna warstwa (130 g/m2). Dodatkową zaletą jest brak rozpuszczalników w wersji RZ Turbo Protect ZERO. Wersja PLUS zawiera ich niewielką ilość, dzięki czemu lakiery te mogą być z powodzeniem stosowane m.in. w szpitalach, przedszkolach, żłobkach i domach opieki. Lakiery RZ cechują się szybkim schnięciem oraz tworzeniem matowej powierzchni. Wysoka zawartość ciał stałych lakieru wydłuża żywotność wykładzin elastycznych (w okresie kilku lat brak potrzeby przeprowadzania corocznego czyszczenia gruntownego). Efekt lakierowania widoczny jest po kilku godzinach. Dostrzegalna gołym okiem matowość oraz równość sprawiają, że wykładzina wygląda jak nowa.

Oprócz prac renowacyjnych, lakiery RZ stosuje się z powodzeniem także do lakierowania nowych wykładzin, których fabryczne zabezpieczenie nie zawsze jest w stanie sprostać wieloletniemu obciążeniu mechanicznemu.

Współczesne technologie stworzone są po to, aby ułatwiać nam codzienne życie. Wiedzą o tym także producenci chemii podłogowej, pośród których firma RZ jest niewątpliwym liderem w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań. Tak też stało się w przypadku renowacji wykładzin, które od czasu wprowadzenia lakieru RZ Turbo Protect Zero/Plus na polski rynek, zyskują za każdym razem nowe życie.

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt