chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Odnawiamy stare meble

Odnawiamy stare meble

03.08.2012
Twoje stare meble łuszczą się i wyglądają mało atrakcyjnie? Zobacz jak samodzielnie je odnowić!

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Z czasem każdy mebel się starzeje – pojawiają się pęknięcia i ubytki, a warstwy farby lub lakieru zaczynają się łuszczyć i zmieniać kolor. Zniszczone meble łatwo odnowić i jest to świetna okazja, by wykazać się kreatywnością. Dzięki odrobinie kolorowej emulsji możemy tchnąć w nie nowe życie, nadając im zarazem oryginalny charakter. Fioletowe krzesła lub czerwony stół? Jak najbardziej – wszystko zależy wyłącznie od naszej fantazji!

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Na początek skompletujemy niezbędne produkty oraz narzędzia. Do odnowienia drewnianych mebli potrzebna będzie przede wszystkim dobra farba – taka, jak np. Arcylic Enamel 12 Lat marki Bondex. Produkt dostępny jest w szerokiej gamie kolorów – 17 standardowych, jak również uzyskiwanych z mieszalnika (ponad 1700 barw!), a ponadto tworzy trwałą i elastyczną powłokę. Dodatkowo emalia marki Bondex spełnia wymagania normy EN 71-3, dzięki czemu jest polecana do dekoracyjnej ochrony mebelków i zabawek dziecięcych. Oprócz farby przy renowacji przydatne okażą się także: papier ścierny o granulacji 180 i 220, szpachla do drewna oraz płaski pędzel lub wałek dedykowany do emalii.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Pracę rozpocznijmy od solidnego przygotowania mebli do malowania. Jeśli zniszczenia są nieznaczne, a stare powłoki dobrze się trzymają, wystarczy delikatne przeszlifowanie drobnych usterek drewna papierem typu 220. Zabieg ten dodatkowo zmatowi podłoże i sprawi, że rozprowadzanie farby będzie łatwiejsze. Natomiast w przypadku dużych rys oraz spękań należy najpierw sięgnąć po papier o granulacji 180 i gruntownie przeszlifować powierzchnię, aby dokładnie usunąć warstwę starej farby lub lakieru. Jeśli zostawimy fragmenty luźnej, niezwiązanej powłoki, to nowa farba odpadnie wraz z nimi. W przypadku problemów, z pomocą przyjdzie Usuwacz Uniwersalny marki Bondex, żelowy preparat do usuwania starych powłok malarskich i lakierniczych z podłoży takich jak np. drewno, metale żelazne, płytki czy glazura. Naprawmy też duże ubytki, wypełniając je szpachlą do drewna. Na koniec całość wygładźmy papierem ściernym typu 220, a powstały pył usuńmy wilgotną szmatką. Tak przygotowaną powierzchnię powinniśmy następnie zagruntować – zwiększy to jej przyczepność i ułatwi malowanie.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Emalię kolorową przed nałożeniem trzeba dokładnie wymieszać i w razie potrzeby również rozcieńczyć (zgodnie z zaleceniami producenta). W przypadku dużych powierzchni – takich jak blat stołu lub front szafki – najwygodniej malować wałkiem. Natomiast do malowania mniejszych elementów idealny będzie pędzel płaski. Ponadto, jeśli mebel posiada dekoracyjne uchwyty lub zdobienia, do ich wykończenia wykorzystajmy mały pędzelek okrągły. Po zakończeniu malowania nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi malarskich.
Przeczytaj również: Sposób na starą lamperię
Autor: Dyrup - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt