chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Renowacja 20 letniego dachu wg Bato

Renowacja 20 letniego dachu wg Bato

24.07.2012
Każdy posiadacz działki, bądź domku na pewno nieraz spotkał się z problemem korozji. Jak malować? Czym malować? Kiedy malować? To zasadnicze pytania jakie przychodzą do głowy w obliczu skorodowanej bramy.

Chemia budowlana - Po zimie oczom naszym ukazują się różne „niespodzianki”.
Po zimie oczom naszym ukazują się różne „niespodzianki”.

Czym jest korozja?


Korozja jest procesem niszczenia podłoża i jego stopniowej degradacji. Korozja stanowi bardzo duży problem w gospodarce. Straty związane z korozją szacuje się wg różnych źródeł nawet do 10 % PKB. Tradycyjnym sposobem ochrony powierzchni stalowych jest cynkowanie. Pokrywanie cynkiem blach stalowych (blachy ocynkowane) oprócz działania ekranującego zapewnia podłożu również ochronę katodową, tzn. w pierwszym etapie stal jest chroniona kosztem utleniania się cynku jako metalu bardziej elektroujemnego.

REKLAMA:


W tym czasie cynk utlenia się i na jego powierzchni powstaje cienka, uszczelniająca warstwa pasywna – tlenków i wodorotlenków cynku. Są one dobrze przyczepne do podłoża i w początkowym etapie stanowią dobrą ochronę cynku. W dalszym procesie starzenia się powłoki zmienia się struktura warstwy pasywnej; powstaje tzw. „biała rdza”, która nie przylega już dobrze do podłoża i nie jest spójna.

Inną metodą zapobiegania korozji jest malowanie farbami syntetycznymi. Panuje ogólne przeświadczenie, iż malowanie jest złem koniecznym, zaś utożsamianie ze sobą dwóch zasadniczych funkcji farby (funkcja dekoracyjna oraz funkcja antykorozyjna) skutkuje tym, iż co roku mamy do malowania elementy metalowe naszej przydomowej architektury. Jeżeli we właściwy sposób podejdziemy do tematu malowania to przestanie nam być obce hasło „maluj raz na długi czas”.

Chemia budowlana - Dobre przygotowanie powierzchni to połowa sukcesu.
Dobre przygotowanie powierzchni to połowa sukcesu.
Firma BATO jest producentem tzw. lekkiej antykorozji. Specjalizuje się w produkcji farb do systemów antykorozyjnych na metal o grubości 120 mikronów suchej powłoki. Są to wyroby alkidowe, chlorokauczukowe, poliwinylowe, systemy zdobień: farby Patyny i Rustikale. W swojej ofercie posiada również produkty do ochrony drewna: impregnaty, lakierobejce, bejce, lakiery i inne.

Przedstawiamy Państwu przykładowy system do renowacji 20 letniego dachu o powierzchni 200 m kwadratowych wyrobami malarskimi firmy BATO.

Przygotowanie powierzchni:


Usunąć słabo przylegające, stare, łuszczące się powłoki za pomocą skrobaka i metalowej szczotki. Powierzchnie skorodowane przeczyścić papierem ściernym, odpylić. Na powierzchnię dachu nanieść preparat BATO „Bamocynk” rozcieńczony wodą w proporcji 1:3 (1 część Bamocynku, 3 części wody) po czym dokładnie umyć * dach za pomocą nylonowych szczotek lub szorstkiej gąbki, co spowoduje usunięcie tzw. „białej rdzy” Pozostawić preparat na powierzchni ok. 10 minut. Należy pamiętać, że przy myciu „Bamocynkiem”, jak również innymi środkami powierzchniowo-czynnymi istnieje niebezpieczeństwo niedokładnego ich usunięcia z powierzchni w procesie płukania, co powoduje wtórną korozję i/lub utratę adhezji (przyczepności) powłok. Dlatego też dach należy kilkakrotnie spłukać czystą wodą.

Dodatkowo powierzchnię można odtłuścić benzyną ekstrakcyjną.
*uwaga mycie wykonywać w rękawiczkach ochronnych

Zestaw do mycia 200m2 blachy ocynkowanej


Chemia budowlana - Renowacja 20 letniego dachu wg Bato

Chemia budowlana - Renowacja 20 letniego dachu wg Bato


Chemia budowlana - Renowacja 20 letniego dachu wg Bato

Malowanie:


Malować farbą poliwinylową „Dach Rynna Ogrodzenie" na grubość ok. 100 - 120u.m na sucho, co stanowi położenie 3 warstw farby (bez rozcieńczania). Następną i kolejną warstwę malować w odstępach co najmniej 8 godzinnych lekkimi posunięciami pędzla.

Zestaw do malowania 200m2 blachy ocynkowanej


Chemia budowlana - Renowacja 20 letniego dachu wg Bato


*produkty dostępne na www.bato.pl oraz w punktach z profesjonalna obsługą

Po zastosowaniu się do w/w systemu malarskiego możemy mieć pewność, że nasz stary dach odzyska dawną świetność i jednocześnie (na czym nam szczególnie zależało) będzie doskonale zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem słonecznym na wiele lat. Korozji mówimy „NIE!". Dzięki takiemu systemowi przy użyciu 75 litrów farby poliwinylowej nie tylko będziemy zadowoleni z efektu jaki uzyskaliśmy, ale również oszczędność naszego portfela będzie większa, gdyż pomalujemy nasz dach „raz na długi czas".

Chemia budowlana - Farba poliwinylowa znakomicie nadaje się także do malowania osłon wentylatorów dachowych.
Farba poliwinylowa znakomicie nadaje się także do malowania osłon wentylatorów dachowych.
Stosowanie się do powyższego systemu malowania tj:. odpowiednie przygotowanie powierzchni i malowanie farbą na grubość 100-120um suchej powłoki (3 warstwy nierozcień-czonej farby) daje nam doskonałe efekty antykorozyjne nie tylko na dachach, ale również na większości elementów metalowych: rynny, ogrodzenia, bramy itp.

Warto jest również podjąć temat warunków w jakich wykonujemy nasze prace malarskie: jaka jest najkorzystniejsza temperatura i wilgotność powietrza, przy której możemy bez obaw malować? Prac malarskich nie należy wykonywać gdy temperatura farby, powietrza i podłoża jest niższa od 40C .Wprawdzie farby mające charakter schnięcia fizycznego(odparowanie rozpuszczalnika), takie jakimi są farby poliwinylowe, mogą być używane w niższych temperaturach, ale należy uwzględnić znaczne wydłużenie czasu schnięcia.

Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, znacznie spada lepkość farby, co może grozić zaciekami na powłoce oraz spęcherzeniem lub porowatą powierzchnią na skutek gwałtownego parowania rozpuszczalnika.

Najkorzystniejsza temperatura do prowadzenia prac malarskich to 10 -25 °C .

Chemia budowlana - Renowacja 20 letniego dachu wg Bato
Należy zwrócić uwagę na różnice w temperaturach farby i podłoża gdyż np. wieczorem na skutek obniżenia temp. następuje kondensacja wilgoci na podłożu stalowym i skraplanie się wody, co powoduje niebezpieczeństwo malowania na mokrej powierzchni i korozję nalotową.

W skrócie przybliżyliśmy Państwu jedną z metod walki z korozją i jednocześnie przedstawiliśmy jak można skutecznie i efektywnie odnowić 20 letni dach.

Życzymy owocnej pracy przy renowacjach i walkach z korozją!
Tomasz Królikowski (spec. d/s marketingu) Agnieszka Kustra (Technolog)

Źródło: Bato
Fot. Bato

Autor: BATO - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt