chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Taras z płytkami na wysoki połysk

Taras z płytkami na wysoki połysk

24.07.2012
Z tarasu zaczynamy korzystać wczesną wiosną, a przy odpowiedniej pogodzie może nam on służyć nawet do późnej jesieni. Jednak jeśli chcemy, aby przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami. Czego unikać i o czym pamiętać?

Chemia budowlana - Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Prawidłowa powierzchnia podstawą!


Planując budowę lub remont tarasu, zanim skupimy się na kolorze wymarzonych płytek, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim warto wiedzieć, że płyta konstrukcyjna musi być zamontowana nieco niżej, niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy przelewającej się przez próg wody. By zagwarantować bezpieczeństwo ścianom, trzeba także wykonać wylewkę, która zapewni niezbędny spadek powierzchni (ok. 1,5 %) w kierunku zewnętrznym. Takie działanie oddali również widmo zawilgocenia ścian. Wylewkę można wykonać za pomocą cementowej zaprawy ATLAS POSTAR 40, która także świetnie nada się pod warstwę płytek (tzw. warstwa dociskowa).
REKLAMA:


Stop wilgoci


Ważne, by nie zapomnieć o niezbędnej termoizolacji płyty tarasu (o ile znajduje się on nad pomieszczeniem ogrzewanym) oraz zabezpieczeniu przeciwwilgociowym, które może zapewnić odpowiedni produkt hydroizolacyjny, np. Atlas WODER DUO. W przypadku zabezpieczeń przed wilgocią zaleca się korzystać z całych systemów przygotowanych z myślą o kompleksowych działaniach, np. wspomniany już ATLAS WODER DUO z dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi – taśmą, narożnikami i pierścieniami.

Chemia budowlana - Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Pękające płytki


Ze względu na wysokie różnice temperatur, jakim poddawana jest płyta tarasu podczas eksploatacji, podczas budowy tarasu wykonuje się tzw. szczeliny dylatacyjne, czyli odpowiedniej szerokości przerwy w wylewce i warstwie zapewniającej spadek. Chodzi o to, by zniwelować naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras i zapobiec pękaniu poszczególnych warstw, a w konsekwencji płytek. Dylatacje powinny być również przeniesione do warstwy okładziny ceramicznej.

Przyklejanie płytek


Płytki na tarasie powinny nie tylko pięknie się prezentować, ale także być mrozoodporne, nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne są dobrej jakości zaprawy odkształcalne. Na rynku zdecydowanie wyróżnia się klej, który spełnia zarówno oczekiwania inwestora, jak i fachowca – ATLAS PLUS MEGA, który bardzo dobrze sprawdzi się także do przyklejania modnych obecnie podłogowych płytek dużych formatów. Można także użyć kleju przygotowanego specjalnie na trudne podłoża: tarasy, schody i balkony, który nadaje się do klejenia płytek ceramicznych oraz płyt cementowych, betonowych lub kamiennych - ATLAS PLUS, dostępny obecnie w zupełnie nowej formulacji.

Chemia budowlana - Fot. shutterstock
Fot. shutterstock

Jeśli fuga, to tylko elastyczna


Efekt pięknych płytek tarasowych łatwo można zepsuć źle dobraną fugą, która szybko wyblaknie lub po prostu się zetrze, o czarnych nalotach i glonach nie wspominając. Dlatego warto użyć takiej fugi, która jest odporna na tego rodzaju defekty i nie traci szybko koloru – na przykład fuga Atlas ARTIS. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, warto pokryć ją środkiem ochronnym o właściwościach impregnujących i antypoślizgowych ATLAS DELFIN.

Piękny taras może stać się ulubionym miejscem wypoczynku domowników i zapewnić chwile relaksu podczas ciepłych letnich i jesiennych wieczorów. Pamiętajmy jednak, że tak, jak cały dom, także taras wymaga czasu i uwagi - od momentu budowy, aż po kolejne lata użytkowania. Dzięki odpowiednio dobranym produktom, będzie nas cieszył przez wiele sezonów.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.9)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Jak malować drewno?
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt