chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak i czym lakierować podłogi sportowe

Jak i czym lakierować podłogi sportowe

16.07.2012
Podłogi w salach gimnastycznych i innych obiektach sportowych narażone są na uszkodzenia w znacznie większym stopniu, niż parkiety i panele drewniane w domach i mieszkaniach. Z tego też względu, ich skuteczna ochrona wymaga zastosowania nieco innych preparatów i wiąże się z koniecznością zachowania określonego reżimu technologicznego.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux
Jednym z najważniejszych elementów hal sportowych są podłogi, których typ ściśle zależy od przeznaczenia, a ich budowa oraz wykończenie powinny zapewniać wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Pod względem rozwiązań konstrukcyjnych naturalne posadzki sportowe można podzielić na cztery typy:
- podłogi powierzchniowo-elastyczne (potocznie podłogi sprężyste)
- podłogi punktowo-elastyczne
- podłogi o kombinowanej elastyczności
- podłogi o mieszanych właściwościach
Przeczytaj również: Obalamy mity na temat drewna
REKLAMA:


Różnica pomiędzy wymienionymi typami podłóg polega przede wszystkim na rodzaju odkształceń, którym ulegają. Około 70% wszystkich hal sportowych wyposażonych jest w podłogi powierzchniowo-elastyczne. Wynika to z ich wielofunkcyjności (sporty halowe, imprezy kulturalne, możliwość rozstawienia trybun oraz urządzeń sportowych) oraz dużej wytrzymałości i żywotności.

Nowoczesne podłogi sportowe spotykane w Europie, najczęściej wykonane są z takich gatunków drewna jak: buk, jesion, jawor, rzadziej dąb, a elementy drewniane mają zazwyczaj długość od 1800 do 3700 mm i szerokość od 63 do 188 mm. Współczesne posadzki wyróżniają się też doskonałymi parametrami sportowymi (pochłanianie energii >53%, odbicie piłki ok. 98%) i wysoką wytrzymałością na obciążenia (do 6000 N na obszar o wielkości 100x100 mm). Z kolei długą żywotność podłogi zapewnia odpowiednia grubość wierzchniej warstwy z drewna oraz zastosowany lakier. To od tych dwóch czynników zależy częstotliwość oraz maksymalna liczba możliwych renowacji podłogi w hali sportowej (najczęściej jest ona możliwa od 2 do 6 razy).

Podłogi w salach gimnastycznych i homologowanych halach sportowych powinny też zapewniać odpowiednie zachowanie antypoślizgowe oraz pozwalać na czytelne oznakowanie boisk przygotowanych pod kątem różnych dyscyplin halowych.Dokumentem, który normalizuje parametry podłóg sportowych oraz sposoby ich mierzenia jest niemiecka norma DIN 18032-2. Norma ta określa między innymi takie cechy, jak: pochłanianie energii uderzeń, ugięcie pionowe, powierzchnia ugięcia, odbicie sprężyste piłki, odporność na obciążenia toczne oraz tarcie powierzchniowe. Dwa ostatnie parametry zależą bezpośrednio od sposobu wykończenia i lakierowania nawierzchni.

Odpowiedni dobór lakierów do podłóg sportowych


Stworzenie dobrego lakieru do drewnianych podłóg sportowych to dla producentów duże wyzwanie. Po pierwsze produkt taki powinien charakteryzować się zarówno elastycznością, jak i odpowiednią twardością, dzięki której zewnętrzna warstwa będzie odporna na ścieranie. Jedynie połączenie tych, wydawałoby się dwóch wykluczających się cech, gwarantuje, że dany parkiet będzie służył przez wiele lat, nie tracąc swych pierwotnych właściwości. Użyty do lakierowania preparat o odpowiedniej elastyczności będzie uginał się wraz z posadzką sportową, a jego wysoka twardość zapewni podłodze odpowiednią ochronę podczas meczów, imprez okolicznościowych i widowisk.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux
Drugim wyjątkowo ważnym kryterium są właściwości antypoślizgowe, które określa wspomniana norma DIN 18032-2. W trakcie poruszania się zawodników, poślizg obuwia sportowego na nawierzchni sportowej opisywany jest współczynnikiem tarcia kinetycznego GV. Lakier spełniający standard DIN gwarantuje, że wartość GV zawarta jest w przedziale od 0,4 do 0,6 GV, co w praktyce przekłada się na średnią długość poślizgu od 0,65 do 0,95 m. Zachowanie tak rygorystycznych parametrów, które zapewnia m.in. lakier Domalux Super Gold Połysk, przekłada się na wysoki komfort korzystania oraz bezpieczeństwo użytkowników hal sportowych (m.in. zmniejsza się ryzyko uszkodzenia stawów skokowych i kolanowych). Podobne parametry osiągnąć pozwala także wyróżniony w konkursie „Produkt Wykonawcy 2012” wodorozcieńczalny dwuskładnikowy lakier Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S.Wśród innych właściwości użytkowych, jakie powinien oferować dobry lakier do podłóg sportowych, warto by znalazły się takie cech, jak możliwość korzystania z kompletnych systemów pielęgnacji, które nie zmienią właściwości antypoślizgowych oraz łatwość usuwania z drewnianych powierzchni śladów obuwia z podeszwą gumową.

Przygotowanie pomieszczenia do lakierowanie podłogi sportowej


Naniesienie powłoki lakierniczej jest zazwyczaj ostatnim etapem prac związanych z instalacją podłogi w hali sportowej. Po ułożeniu parkietu oraz kilkutygodniowej przerwie technologicznej, przeznaczonej na dostosowanie posadzki do wilgotności w pomieszczeniu, można przystąpić do prac związanych z lakierowaniem. Do tego celu warto użyć profesjonalnego, jednoskładnikowego lakieru poliuretanowego Domalux Super Gold Połysk, który gwarantuje odpowiednie zachowanie antypoślizgowe i spełnia wymagania normy DIN 18032-2.

Z uwagi na to, że lakiery poliuretanowe utwardzają się wchodząc w reakcje z wilgocią z powietrza, podczas prac ważne jest utrzymanie wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Jest to bardzo ważna informacja, którą należy uwzględnić podczas prac, gdyż im wyższa wilgotność, tym szybsze wysychanie i twardnienie aplikowanego lakieru. Lakierowanie przy wilgotności powietrza przekraczającej 65% może powodować powstawanie pęcherzy i marszczenie się powierzchni lakierowanej. Z kolei lakierowanie posadzki w pomieszczeniu o obniżonej wilgotności może zmniejszyć trwałość naniesionej powłoki oraz wydłużyć czas schnięcia poszczególnych warstw lakieru.Natomiast temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 15°C do 25°C. Należy również zwrócić uwagę, aby podłoga nie była nagrzana od słońca.

Istotną sprawą podczas lakierowania podłogi sportowej jest zachowanie jak największej czystości otoczenia. Powierzchnie drewniane powinny być dokładnie przeszlifowane, suche i czyste, bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających. Należy je zamieść lub odkurzyć, a także wytrzeć na mokro mopem. Dodatkowo można oczyścić powierzchnię za pomocą blachy parkieciarskiej. Bardzo ważną czynnością jest też staranne odpylenie pomieszczenia oraz zabezpieczenie przed przeciągami, a także możliwością dostania się do wnętrza drobin kurzu i pyłu. Należy pamiętać, że nawet kilka warstw lakieru nie maskuje błędów w przygotowaniu podłoża, a niedokładne wyczyszczenie pomieszczeń może spowodować powstanie grudek na powłoce lakierowej. Producenci lakierów zalecają też wykonanie testu na niewielkiej powierzchni przed rozpoczęciem właściwych prac lakierniczych.

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Przygotowanie narzędzi i produktów oraz lakierowanie podłóg sportowych


Bardzo ważnym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na końcowy efekt prac lakierniczych jest właściwy dobór narzędzi do aplikacji lakieru. Poliuretanowy lakier Domalux Super Gold Połysk można nakładać zarówno klasycznymi wałkami nylonowymi lub welurowymi, jak i specjalnymi wałkami dystansowymi, które rozprowadzają jednorazowo grubszą warstwę lakieru. Bezpośrednio przed przystąpieniem do lakierowania podłogi, należy z wałka dokładnie usunąć wszystkie luźno związane włókna, a produkt starannie wymieszać poprzez kilkakrotne potrząsanie opakowaniem.

Bardzo ważne jest, by po otwarciu pojemnik szczelnie zamknąć, a podczas stosowania wyrobu z wcześniej otwieranych opakowań, lakier przed użyciem przecedzić.

Lakierowanie podłogi sportowej wymaga zazwyczaj naniesienia trzech warstw lakieru. Produkty marki Domalux mogą być nanoszone na podłogę zarówno techniką zamaczania wałka w kuwecie z lakierem, jak i poprzez rozprowadzanie lakieru wylewanego bezpośrednio na drewno. Niezależnie od techniki zaleca się, aby czynność tą wykonywało jednocześnie parę doświadczonych osób (tzw. technika kaskadowa), które są w stanie pokryć preparatem stosunkowo duży pas nawierzchni. Odpowiednie tempo prac oraz liczba pracowników, uzależniona od wielkości hali, sprawią, że łączenia pomiędzy kolejnymi pasami lakieru będą niewidoczne. Pamiętajmy też, aby pomiędzy kolejnymi etapami prac, narzędzia były przechowywane całkowicie zanurzone w rozpuszczalniku.

W przypadku mniejszych obiektów prace może wykonywać jedna osoba. Należy lakierować wówczas kolejne pola, pamiętając, aby ich łączenie przebiegało w połowie linii namalowanych na podłodze sportowej.

Po nałożeniu jednej warstwy lakieru należy odczekać minimum 6 godzin, po czym pokryć podłogę następną warstwą. Jeżeli jednak przerwa między kolejnymi warstwami przekroczy 24 godziny, wówczas ze względu na wysoki poziom utwardzenia powłoki, należy przed następną warstwą zmatowić powierzchnię papierem ściernym oraz ponownie odpylić. Farbę do malowania linii i pól boisk do gier halowych zazwyczaj nanosi się na przedostatnią warstwę lakieru.

Posadzka sportowa pomalowana lakierem Domalux Super Gold Połysk może być eksploatowana po upływie 3 dni, przy czym pełną wytrzymałość mechaniczną powłoka uzyskuje po 7 dniach.

Na powierzchniach lakierowanych zaleca się stosowanie odpowiedniego obuwia sportowego.

W przypadku zastosowania dwuskładnikowego wodorozcieńczalnego lakieru Poliuretan Aqua 2S, ogólne warunki oraz zasady lakierowania podłóg sportowych takie jak temperatura, wilgotność, czy konieczne oczyszczenie podłoża pozostają niezmienione. Optymalnym podkładem w tym systemie jest Podkład Akrylowy Aqua marki Domalux Professional. Nakładamy go jednokrotnie wałkiem bądź dwukrotnie szpachlą. Kiedy podkład wyschnie, malujemy linie boiska Emalią Akrylową Dekoral Professional. Przed nałożeniem kolejnej warstwy lakieru emalia musi bardzo dobrze wyschnąć (minimum 24 godziny). Stopień wyschnięcia sprawdzamy poprzez miejscowe zmatowienie powierzchni emalii papierem ściernym o granulacji 220. Powłoka nie powinna się kleić ani wałkować. Gdy jest już sucha i gotowa, można przystąpić do nakładania lakieru nawierzchniowego. Po wprowadzeniu utwardzacza całość należy dokładnie wymieszać przez wytrząsanie (ok. 1 min.) i pozostawić w rozszczelnionym opakowaniu na co najmniej 10 min., przefiltrować. Tak przygotowana mieszanina nadaje się do użytku w czasie do 1,5 h. Następne warstwy należy nakładać w odstępach 4-8 h. Wykonujemy dwie warstwy Poliuretanu Aqua 2S (wałek Microstar, jednorazowy nakład 100-120 ml/m2). Po drugiej warstwie lakieru następuje szlif międzywarstowy. Wykonując go siatką 120-150 otrzymamy efekt półmatowy. Dla wersji połysk zastosujmy granulację 180-220. Podłogę wykańczamy trzecią warstwą lakieru Poliuretan Aqua 2S (wałek Microstar, jednorazowy nakład 100-120 ml/m2). Zoptymalizowana dla lakieru Poliuretan Aqua 2S technologia lakierowania podłóg sportowych z wymalowanymi liniami pola opracowana została w Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. Pozwala ona na osiągnięcie bardzo trwałej, estetycznej powierzchni, przy użyciu antypoślizgowego oraz bezpiecznego dla zdrowia i środowiska (NMP free) dwuskładnikowego lakieru wodorozcieńczalnego. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest odporność Poliuretanu Aqua 2S na ślady obuwia BHMR.
 
Źródło: Domalux.pl
Opr. S. Z.

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt