chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Prace konserwatorskie: Pałac w Tyczynie - Budowa Roku 2011 na Podkarpaciu

Prace konserwatorskie: Pałac w Tyczynie - Budowa Roku 2011 na Podkarpaciu

18.06.2012
Poza miasteczkiem słyszało o nim niewielu, bo jeszcze do niedawna był obskurną ruiną. Wyremontowany za blisko 3 mln złotych pozyskanych z Unii Europejskiej – odzyskał blask.

Chemia budowlana - Fot. Remmers
Fot. Remmers
23 grudnia 2010 r. powiat rzeszowski zawarł z zarządem województwa umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego remontu elewacji w Zespole Pałacowo-Parkowym w Tyczynie, współfinansowanego z UE. Projekt zaczęto realizować w czerwcu 2009 roku.
Przeczytaj również: Produkty do renowacji zabytków
REKLAMA:


Remont trwał kilka miesięcy - ten zabytkowy obiekt ze starego budynku z odpadającym płatami tynkiem zmienił się w perełkę wśród regionalnych zabytków. Zachwyca XIX-wieczną eklektyczną architekturą oraz dużą liczbą pięknych detali. Poprawiona została estetyka i stan techniczny pałacu. Koszt modernizacji to ok. 2,8 mln zł. Dofinansowanie z Unii sięgnęło 2,3 mln zł, a wkład własny powiatu prawie 420 tys. zł.

Rys historyczny


Pałac stoi przy wjeździe do Tyczyna od strony Rzeszowa, przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Parkowej. Został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hr. Ludwika Wodzickiego. Był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany - m.in. w 1881 r. wg projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego dobudowano do niego pawilon gościnny.

Na uratowanej dzięki rewitalizacji eklektycznej elewacji pałacu z końca XIX w. dominują elementy neogotyckie. W mniejszym stopniu zachował się wystrój wewnętrzny budynków pałacowych - przekształconych po II wojnie światowej na szkołę i internat. W najbardziej zbliżonym do oryginalnego stanie został hol główny, z kominkiem w drewnianej obudowie, z marmurową i terakotową posadzką, gzymsami, pilastrami i wspornikami na ścianach, reprezentacyjną klatką schodową i antresolą na piętrze. W niektórych salach zachowały się jeszcze na sufitach neorokokowe rozety.Pałac z trzech stron otoczony jest parkiem krajobrazowym. Park i pałac objęte są ochroną konserwatorską. Dlatego wszystkie prace musiały odbywać się pod czujnym okiem konserwatora.
Po 1944 r. pałac, park i zabudowania zostały upaństwowione. Obecnie w pałacu mieści się Wyższa Szkoła Społeczno Gospodarcza w Tyczynie. Park i pałac są bardzo cennymi obiektami zabytkowymi, objętymi ochroną konserwatorską od 1968 r. Innymi zabytkowymi budynkami dworskimi są: dawny spichlerz na terenie folwarku, stajnia dworska oraz przebudowana dawna stodoła, gorzelnia i czworak.

Prace konserwatorskie


Remont rozpoczął się od hydroizolacji pionowej i poziomej ścian fundamentowych oraz renowacji elewacji. Badania laboratoryjne stopnia zasolenia pobranych próbek z piwnic, elewacji, pomieszczeń czytelni i magazynu wewnętrznego wykonane jeszcze w 2007 roku, dla Remmers Polska Sp z o.o. wykazały zasolenie średnie i wysokie w 3 z 4 przebadanych próbek. Badania wykonano w oparciu o zalecenia Naukowo – Technicznej Grupy Roboczej ds. Ochrony Budowli i Renowacji Zabytków (WTA) Nr WTA-4-5-99/D
Izolacje przeciwwilgociowe ścian fundamentowych wykonało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Stand” Sp. z o.o. z Łąki – sprawdzony wykonawca współpracujący z Remmersem od wielu lat, z dużym doświadczeniem w stosowaniu chemii budowlanej. Zabezpieczenie ścian fundamentowych przed podciąganiem kapilarnym zapewniła iniekcja preparatem krzemionkującym Kiesol, pustki w ścianie wypełniono zaczynem Bohrlochsuspension. Zewnętrzna izolacja pionowa ścian fundamentowych została wykonana w systemie Remmers Kiesol poprzez:
- zagruntowanie przygotowanego fundamentu preparatem Kiesol o działaniu hydrofobizującym,
- wykonanie warstwy uszczelniającej szlamem Sulfatexschlämme o wysokiej odporności na siarczany,
- nałożenie właściwej izolacji grubowarstwowej bitumiczno-polimerowej K2 Dickbeschichtung.
Prace konserwatorskie elewacji w technologii firmy Remmers wykonały dwa rzeszowskie przedsiębiorstwa – PHU „Eko-Gips” oraz P.B.I „Budomax”.. Przed rozpoczęciem prac przeprowadzono gruntowne badania stanu tynku. Usunięte zostały wszystkie uzupełnienia z twardych zapraw cementowych, gipsu oraz wapienne i cementowo-wapienne, będące wynikiem wcześniejszych napraw, noszące ślady odspojenia od podłoża i spękania. Usunięte zostały także warstwy farby z dekoracyjnych elementów wykonanych z cementu romańskiego w celu odtworzenia pierwotnego koloru. Do odtworzenia sztukaterii użyto zaprawy podkładowej Grobzugmörtel a jako wykończenie lekkiej zaprawy Feinzugmörtel.

Kolejnym etapem było wzmocnienie osłabionych elementów muru ceglanego elewacji preparatem Silicatfestiger i neutralizacja soli siarczanowych - środkiem Sulfatex flüssig. Nowe tynki wykonane zostały z tynków renowacyjnych Remmers Sanierputz Nałożenie tynku renowacyjnego poprzedzone zostało obrzutką Vorspritzmörtel. Całą powierzchnię starych i nowych tynków pokryto mineralną szpachlówką powierzchniową Feinputz, która ujednoliciła fakturę tynków. Po związaniu tynków i gładzi, podłoże zaimpregnowano preparatem wyrównującym chłonność Hydro-Tiefengrund. Tak przygotowaną elewację pomalowano farbą silikonową Siliconharzfarbe LA.Renowacji poddane zostały także drzwi wejściowe oraz balustrady drewniane. Brakujące elementy balustrad zostały odtworzone na podstawie zachowanych elementów. Odtworzono całkowicie zniszczone elementy małej architektury, przebudowano schody i taras. Wokół pałacu ułożono nową nawierzchnię.

Wszystkim pracom przyświecał cel - przywrócenie historycznego wyglądu pałacu i poprawienie stanu technicznego budynku. Zastosowane rozwiązania materiałowe i technologiczne umożliwiły odtworzenie pałacu i konserwację elewacji z zachowaniem zasad konserwatorskich.

Za renowację elewacji pałacu i pawilonu w Zespole Pałacowo-Parkowym obiekt otrzymał nagrodę pierwszego stopnia oraz tytuł „Budowy roku Podkarpacia 2011” w dwunastej edycji konkursu organizowanym przez PZITB Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.To już druga nagroda w tej kategorii – podsumowuje Leszek Sudoł, przedstawiciel handlowy Remmers z Rzeszowa. „Budową roku Podkarpacia 2010” został budynek Sądu Okręgowego w Krośnie, również realizowany w technologii Remmers. Na tym obszarze działamy bardzo intensywnie i z sukcesami a nasze technologie służące konserwacji zabytków i hydroizolacji fundamentów - cieszą się uznaniem projektantów, wykonawców oraz inwestorów.

Źródło: Remmers

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt