chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Renowacja mebli ogrodowych

Renowacja mebli ogrodowych

01.06.2012
Ze względu na swoje walory estetyczne, drewno cieszy się niesłabnącą popularnością jako surowiec wykorzystywany zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Powszechnie stosuje się je również do konstrukcji elementów architektury ogrodowej, takich jak altany czy meble. Jest to jednak materiał łatwo ulegający zniszczeniu, jeśli nie dbamy o niego w odpowiedni sposób. Dlatego też bardzo ważna jest właściwa ochrona.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Drewno w ogrodzie wystawione jest na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz na korozję biologiczną (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury, podczas poszczególnych pór roku następują zmiany objętościowe drewna. Mogą one skutkować pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów. Zaszkodzić mogą mu owady, drążące w drewnie otwory. Wreszcie – szkodliwa dla drewna (podobnie jak dla ludzkiej skóry) jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy. - mówi Paweł Karpiński, Product Manager marki Bondex.
REKLAMA:


Jakie właściwości?


Na rynku istnieje cała gama produktów służących do impregnacji i malowania drewna. Warto zwracać uwagę na ich właściwości, tak aby zapewniły one jak najskuteczniejszą ochronę. Przede wszystkim, należy wybrać produkty dla elementów przeznaczonych do eksploatacji zewnętrznej. Ważna jest również zwiększona elastyczność preparatu, gdyż narażone na działanie warunków atmosferycznych i temperatury drewno może spowodować pękanie i łuszczenie powłoki, zmieniając swoją objętość. Kolejnym ważnym czynnikiem jest odporność na czynniki atmosferyczne. Im bardziej substancja wnika w głąb drewna i wiąże się w podłożem, tym skuteczniejsze jest jej działanie. Takimi właściwościami charakteryzuje się np. Bondex Żelowa Lazura do Drewna. Ponadto, właściwości tiksotropowe znacznie ułatwiają aplikację (produkt ma konsystencję żelu, który zmienia się w ciecz dopiero podczas rozprowadzania pędzlem po powierzchni, wnikając głęboko w strukturę drewna). Dla elementów narażonych na kontakt z wodą, ważne będzie działanie hydrofobowe, tzn. odpychające wodę. Powinniśmy też zwrócić uwagę na zawartość składników aktywnych chroniących przed rozwojem pleśni i grzybów.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex

Impregnacja


Część preparatów posiada już substancje zapobiegające powstawaniu pleśni i grzybów, jednak mogą one być niewystarczające. Dlatego zawsze ważne jest dodatkowe zabezpieczenie drewna drewna. Impregnaty, takie jak na przykład Bondex Wood Preserver, mają podwójne działanie. Po pierwsze, profilaktycznie chronią zdrowe drewno przed pleśniami, grzybami i insektami, a po drugie – niszczą istniejące już ogniska zapalne.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex

Renowacja


Zakres prac renowacyjnych zależeć będzie m.in. od rodzaju środka, którym zabezpieczona była do tej pory powierzchnia. Większość impregnatów i lazur wnika głębiej, tworząc tylko słabą powłokę ochronną. Cechują się one za to łatwością renowacji, zwłaszcza w przypadku powierzchni takich jak płoty i fasady. Powłoka taka utlenia się z czasem, dzięki czemu nie musimy usuwać starej warstwy przed nałożeniem nowej. Jednak w przypadku powierzchni pokrytej lakierem lub lakierobejcą, konieczne może okazać się usunięcie zużytej powłoki. Możemy to zrobić za pomocą papieru ściernego lub, w przypadku znacznego zniszczenia, zeszlifować powierzchnię. Kiedy już pozbędziemy się złuszczonych warstw, drewno należy odpylić, a jeśli jest mokre – również osuszyć (maksymalnie 18% wilgotności). Gdy renowacja wiąże się ze zeszlifowaniem powłok do surowego drewna, możemy je dodatkowo ponownie zaimpregnować. W pozostałych przypadkach, wystarczy ponowne nałożenie warstwy wykończeniowej (np. lakierobejcy Bondex Satin Finish). Zewnętrzną powłokę dekoracyjno-ochronną nanosimy rozprowadzając preparat wzdłuż słojów. Aby kolor był jednolity, należy unikać także przerw podczas malowania.

Autor: Dyrup - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt