chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak skutecznie zamontować płytki ceramiczne

Jak skutecznie zamontować płytki ceramiczne

09.02.2012
Mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd różnych pomieszczeń w naszych domach. Wybór płytek ceramicznych to dopiero pierwszy etap na drodze do gustownego, funkcjonalnego i trwałego pokrycia ściany i nie tylko.

Chemia budowlana - Jak skutecznie zamontować płytki ceramiczne

Wystarczy nałożyć?


Stosuje się je najczęściej w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenia, takich jak kuchnia czy łazienka. Jednak walory praktyczne w połączeniu z efektem wizualnym sprawiają, że są też z powodzeniem wprowadzane do korytarzy, kącików jadalnych, a czasem również salonów. Aby płytki spełniały wszystkie swoje funkcje, muszą być przede wszystkim odpowiednio zamontowane. Niezależnie od tego, czy działamy we własnym zakresie, czy korzystamy z usług fachowców, ważne są umiejętności, precyzja oraz odpowiednie środki mocujące. Od nich bowiem zależy jakość i trwałość wykonanej pracy.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Przygotowanie, aplikacja...


Płytki montuje się zarówno na posadzkach, jak i na ścianach, choć w tym drugim przypadku na ogół tylko w dolnej ich części. – Właściwy dobór kleju powinien przy tym uwzględniać charakter pokrywanego podłoża (może ono być np. z betonu, cegły, tynków gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych) – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta klejów i spoin do ceramiki.
– Zawsze jednak powierzchnia robocza powinna być odpowiednio przygotowana, czyli przede wszystkim: sucha, równa i oczyszczona z wszelkich naleciałości. Istotnym elementem prac jest więc gruntowanie, a w razie występowania ubytków czy nierówności zastosowanie zaprawy, która pozwoli wygładzić całość. Na tym etapie można dodatkowo zaaplikować specjalną folię o właściwościach hydroizolacyjnych. Same płytki dociska się kolejno do pokrytego wcześniej klejem podłoża. W zależności od rodzaju produktu i od stopnia obciążania wykańczanej powierzchni, środek mocujący powinien zajmować 65 – 80 %, zaś przy spodziewanych dużych ciężarach nawet 100% spodu płytki. Pamiętajmy też, by ewentualnych korekt dokonywać możliwie szybko, w czasie zalecanym przez producentów wykorzystanych materiałów. Pomocne w montażu mogą okazać się również krzyżyki, określające odstęp pomiędzy płytkami i oczywiście poziomica. Równe i gustowne ułożenie wszystkich elementów ma przecież służyć nam przez wiele lat.

Chemia budowlana - Jak skutecznie zamontować płytki ceramiczne

Satysfakcja


Różnorodność kształtów, rozmiarów, kolorów oraz wzorów występujących na pokryciach takich, jak kafelki, daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych. Na wybór określonych środków mocujących mają też często wpływ inne czynniki.
– Przy dużych, ciężkich okładzinach z kamienia, gresu czy klinkieru, montowanych w miejscach narażonych na większe obciążenia, najlepiej sprawdzają się specjalne kleje o zwiększonej wytrzymałości – dodaje Marek Zając z firmy Bolix. W efekcie możemy estetycznie urządzić również domowe przestrzenie robocze (np. garaż lub warsztat), zapewniając im trwałość, funkcjonalność i wygodę, przejawiającą się choćby w łatwości czyszczenia danej powierzchni. Oczywiście, pełny efekt wizualny oraz gotowość do bezpiecznego korzystania z niej, otrzymujemy dopiero po dokonaniu spoinowania, czyli wypełnienia przestrzeni między płytkami. Odpowiednio dobrana fuga nadaje pokryciom ostateczny wyraz estetyczny, zwiększając jednocześnie niezbędną osłonę przed działaniem wody. Ceramika służy dekorowaniu oraz ochronie wykańczanych pomieszczeń przed szkodliwymi czynnikami. Ważne jest więc, by w pierwszej kolejności zadbać o zabezpieczenie jej, używając do tego odpowiednio dobranych materiałów.

Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt