chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Sposób na estetyczny wystrój wnętrza

Sposób na estetyczny wystrój wnętrza

25.06.2009
Aranżując wnętrze zastanawiamy się czy i na ile dać się ponieść najnowszym trendom. Czy bezpieczne, ponadczasowe rozwiązania nie pozostawią niedosytu? Na jak długo modne wnętrze pozostanie modne? Nie ma dobrych, jednoznacznych odpowiedzi. Istnieją jednak sposoby, by nasza przestrzeń było podatna na szybkie, niekłopotliwe i niezbyt drogie zmiany stylizacyjne.

Chemia budowlana - Stolik i poduchy w nasyconym kolorze oraz mega wzór na ścianie nadają minimalistycznemu wnętrzu charakter, ale bardzo łatwo wymienić je na coś innego.
Stolik i poduchy w nasyconym kolorze oraz mega wzór na ścianie nadają minimalistycznemu wnętrzu charakter, ale bardzo łatwo wymienić je na coś innego.

Ramy dla swobody


Stworzenie elastycznego wystroju wnętrza, wymaga przemyślanej strategii projektowania. Pierwszym krokiem jest określenie preferencji stylistycznych. Warto zastanowić się czy zależy nam na dużej swobodzie poruszania się między stylistyką wnętrza, czy możemy ją sprecyzować, przynajmniej na pewnym poziomie ogólności, np. w kierunku klasyki, form współczesnych, stylu eko, eklektyzmu czy innych. Kolejny element to przestrzeń, którą dysponujemy. Analiza wielkości, wysokości i proporcji pomieszczeń, oświetlenia itd. pozwoli określić co warto wyeksponować, a co skorygować zabiegami wnętrzarskimi niezależnie od planowanych w przyszłości zmian. Z tymi przemyśleniami możemy przejść do kroku drugiego, czyli „rozwarstwienia” wykończeń i wyposażenia na grupy elementów, które łatwiej bądź trudniej będzie w przyszłości wymienić.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Wrażenie orientalnego przepychu daje wzór na ścianie i bogactwo dwóch tkanin, ale jeśli wyobrazić sobie, że ich nie ma …. można w tym wnętrzu stworzyć niemal wszystko.
Wrażenie orientalnego przepychu daje wzór na ścianie i bogactwo dwóch tkanin, ale jeśli wyobrazić sobie, że ich nie ma …. można w tym wnętrzu stworzyć niemal wszystko.

To co trwałe


Najtrudniejsze decyzje wpływające na późniejszą swobodę zmiany wnętrza dotyczą elementów najmocniej związanych ze strukturą budowlaną. Najważniejsza z nich jest podłoga. Jej wymiana jest kosztowna i wiąże się z uciążliwym remontem. Jeśli chcemy mieć możliwość częstych i radykalnych zmian stylistycznych lepiej wybrać jak najbardziej neutralny materiał, który będzie tłem dla elementów nadających wnętrzu charakter. Drewno o spokojnej barwie, niezbyt wyrazistym rysunku usłojenia i prostym sposobie ułożenia jest w stanie „przyjąć” niemal każdy styl. Jeśli upodobania stylistyczne są bardziej sprecyzowane można pokusić się o większą odwagę wyboru podłogi. Drewno egzotyczne nadaje wnętrzom klimat kolonialny, ale równie dobrze prezentują się na jego tle formy minimalistyczne i retro. Kamień czy ceramika o niezbyt bogatych efektach fakturalnych nadaje się zarówno dla klasyki, stylów inspirowanych kulturami innych krajów, jak i dla stylistyki nowoczesnej. Modna obecnie podłoga z drewna starego (łącznie z rozbieraniem starych podłóg i przenoszeniem ich do nowych miejsc) lub postarzanego nie jest wbrew pozorom rozwiązaniem odpowiednim wyłącznie dla wnętrz rustykalnych. Może uwspółcześnić stylizacje klasyczne, uszlachetnić styl romantyczny czy dać idealne tło dla nurtów eklektycznych.

Chemia budowlana - Kształt stolika, lampa i kilka zabiegów kolorystycznych kojarzy to wnętrze z modernizmem i obrazami Mondriana. Za pomocą kilku zmian można osiągnąć zupełnie inny efekt.
Kształt stolika, lampa i kilka zabiegów kolorystycznych kojarzy to wnętrze z modernizmem i obrazami Mondriana. Za pomocą kilku zmian można osiągnąć zupełnie inny efekt.

To co łatwo zmienić


Kolejna decyzja wiąże się z wykończeniem ścian. Choć ich zmiana wymaga remontu, jest on tańszy i łatwiejszy do wykonania niż wymiana podłogi. Można więc sobie pozwolić na większą swobodę w doborze wzorów i kolorów. Najmniej elastyczna jest kwestia faktur. Tak bardzo modne jeszcze kilka lat temu ściany fakturowane ustąpiły miejsca innym efektom m.in. wzorom, a usunięcie faktury jest trudniejsze niż proste przemalowanie. Dużą moc transformacji wnętrz ma kolor ścian. Od kilku lat swój renesans przeżywają tapety. Trzeba się liczyć z tym, że te najmodniejsze, w duże wzory pewnie niedługo ustąpią miejsca nowszym trendom. Dlatego też najłatwiej poddają się remontom ściany malowanie. Wybór barw zależy od wielkości pomieszczenia i jego oświetlenia.
Producent farb marki Tikkurila oferuje bardzo bogatą gamę kolorystyczną, docelowo aż 10 tysięcy barw, dla produktów ściennych tj.: Optiva 5, Optiva Satin, Feelings Interior Paint czy Joker. Nieograniczony wybór barw gwarantuje znalezienie dokładnie takiego koloru, jaki sobie wymarzyliśmy lub idealne dopasowanie odcienia do istniejącej aranżacji wnętrza. Co więcej, marka Tikkurila proponuje gotowe kolekcje kolorystyczne – STELLATIO i FEELINGS – w których wyodrębnione zostały grupy najmodniejszych barw tworzących efektowne połączenia.

Ruchomości


Największy potencjał dla zmian tkwi w elementach ruchomych. Należą do nich meble, które niechętnie zmieniamy jeśli nie ze względu na sentyment, to na spory sumaryczny koszt. Czasem jednak mała zmiana daje wielki efekt. Umiejętnie dobrane dwa, trzy niewielkie mebelki w określonym stylu na tle w miarę neutralnej całości mogą przełamać charakter całego wnętrza. Dużo można zdziałać za pomocą tkanin: dywanów, zasłon, narzut, poduch. Trzeba jednak uważać, żeby nie powstał efekt rozsypania się we wnętrzu dużej ilości wyróżniających się kolorystycznie niewielkich elementów. Dobrze jest znaleźć większą płaszczyznę podobnego lub harmonizującego koloru czy wzoru, np. na wybranej ścianie, lub połączyć drobniejsze elementy w wyraźne grupy. Moc transformowania wnętrza poprzez zabiegi tego rodzaju jest ogromna, jednak można ją wykorzystać jedynie wtedy, gdy dysponujemy neutralną bazą stworzoną z innych, trwalszych elementów. Dzięki niej możemy sobie pozwolić na pogoń za modą bez utraty rozsądku.
Autor: Tikkurila - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt