chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak wyczyścić elewacje klinkierowe

Jak wyczyścić elewacje klinkierowe

01.04.2009
Murując, zdarza się czasem zabrudzić elewację zaprawą. Lekko zabrudzone cegły po stwardnieniu spoin można zmyć wodą. Mocniejsze usuwa się słabymi roztworami kwasów (solnego lub fluorowego) lub specjalnymi preparatami gotowymi.

Chemia budowlana - Jak wyczyścić elewacje klinkierowe
Zabrudzoną część elewacji po obfitym zmoczeniu wodą czyści się średnio twardą czystą szczotką, zwilżoną preparatami. Należy przy tym uważać, aby czyścić tylko powierzchnię cegieł, gdyż niektóre środki mogą zmieniać kolor spoin. Po wyczyszczeniu, należy elewację powtórnie spłukać dużą ilością wody. Czasami na ścianie z cegły pojawiają się wykwity soli w postaci szarobiałych nalotów. Przyczyną może być nieodpowiedni skład chemiczny gliny, z której wypala się cegły bądź nieodpowiednia woda zarobowa, zawierająca rozpuszczalne w wodzie sole.
Po wydostaniu się na powierzchnię cegieł paruje – w wyniku czego powstaje nalot. Częstą przyczyną powstawania wykwitów są niewłaściwe zaprawy zawierające na przykład wapno. Dlatego też należy stosować zaprawę cementową z dodatkami lub bez – względnie z dodatkiem wapna lecz silnie hydraulicznego. Należy też pamiętać, aby zaprawa nie była zbyt rzadka i nie ściekała po klinkierze.
REKLAMA:


Elewacje klinkierowe należy chronić przed opadami deszczu minimum przez jedną dobę – np. osłonić folią plastikową.
Badania statystyczne pokazują, że 35% wszystkich zaplamień powierzchniowych powstaje w wyniku stosowania niewłaściwych zapraw, ok. 25% związanych jest z wykonywaniem robót bez zabezpieczeń w złych warunkach atmosferycznych (deszcz, mróz), ok. 25% w wyniku niestaranności i niedbalstwa podczas wykonywania prac i 15% z innych przyczyn.

Jeśli zależy nam na usunięciu wykwitów, musimy twardą szczotką czyścić powierzchnię i zmywać wodą. Można też czyścić plamy smarując je preparatami chemicznymi. Na zwilżoną powierzchnię nanosi się pędzlem z naturalnego włosia lub tamponem rozcieńczone kwasy: 5% roztwór kwasu solnego, 5% roztwór kwasu fluorowego; roztwór Deoxu. Po ok. 10 min. powierzchnię należy intensywnie zmyć wodą. W przypadku silnych wykwitów czynności należy powtarzać kilka razy, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Aby utrwalić efekt czyszczenia, niektórzy zalecają hydrofobizację powierzchni czyli zabezpieczenie przed nasiąkaniem.
Producenci cegieł elewacyjnych generalnie nie zalecają stosowania środków do impregnacji murów, twierdząc że nie wymaga on żadnego zabezpieczenia. Jest to słuszne pod warunkiem, że ani cegła ani zaprawa nie zawierają niepożądanych składników.
Przeczytaj również: Jak usunąć mech krok po kroku
Na rynku jest spory wybór środków impregnujących, które stosuje się po uprzednim zmyciu wykwitów i wysuszeniu powierzchni.
Można tu zastosować: Ahydrosil – z, Asolin, Litorin lub Helm. Należy jednak pamiętać, że niektóre, głównie silikonowe powodują nieznaczną zmianę zabarwienia cegieł – elewacja staje się nieco ciemniejsza.
Należy też przestrzec przed praktyką stosowaną przez niektórych murarzy – a mianowicie smarowanie cegieł olejem. Poprawia to tylko chwilowo sytuację, a usuwanie tłustych plam i osiadającego na nich kurzu jest bardzo kłopotliwe.

Środki do czyszczenia elewacji ceramicznych

RODZAJ ZABRUDZENIA
Przeczytaj również: Porastanie elewacji
1. Lekkie zabrudzenia: zacieki cementowe, resztki zapraw
2. Trwałe zabrudzenia4): wykwity soli wapiennych, przebarwienia rdzą, zabrudzenia wskutek działania środowiska
3. Olej, smoła

ŚRODEK CZYSZCZĄCY:
CL 55
ALCUTEX AC1)
ALCUTEX COMBI WR
Rozcieńczony kwas fosforowy 1:10 8%
Rozcieńczony kwas mrówkowy2) 1:20 5%
Kwas solny3) 1:20 – 1:10 (1,5 – 3%)
Kwas amidosulfonowy 1:10 (10%)
Zmywacz nalotu cementowego
ALCUTEX AC5) – do czyszczenia klinkieru
Pasta do czyszczenia fasad klinkierowych
Benzol, Toluol (łatwopalny), Xylol


1) zawiera kwas amidosulfonowy;
2) silnie lotny, nie wdychać!;
3) silnie rozpuszczający żelazo, może prowadzić do przebarwień rdzą. Nie nadaje się do jasnych cegieł;
4) nie ma w użyciu środków uniwersalnych;
5) niebezpieczeństwo przebarwień na powierzchni cegły!
www.chemiabudowlana.info


(Oceń ten artykuł):
(3.9)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt