chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Trendy w płytkach ceramicznych - wielki format i mozaika

Trendy w płytkach ceramicznych - wielki format i mozaika

14.04.2011
W aranżacji ścian i podłóg łazienek, kuchni czy przedpokojów najbardziej popularne jest wykorzystywanie płytek ceramicznych. Jednak tak popularny wymiar standardowy (30x30 cm) jest coraz częściej zastępowany płytkami o bardzo małych lub bardzo dużych formatach. Ich wybór decyduje o nowoczesnym wyglądzie okładziny, ale wiąże się z koniecznością użycia klejów dedykowanych.

Chemia budowlana - Połączenie płytek wielkoformatowych z mozaiką Fot.: Selena
Połączenie płytek wielkoformatowych z mozaiką Fot.: Selena
Moda na nietypowe formaty płytek sprzyja tworzeniu ciekawych aranżacji. Na rynku dostępne jest kilkadziesiąt różnych rozmiarów – od 1 cm (mozaika) do 120x120 cm (megapłytka) – które można dowolnie zestawiać. W nowoczesnych projektach łazienek, kuchni czy salonów duże płytki łączy się z małymi (np. gres wielkiego formatu z mozaiką) uzyskując w ten sposób niezwykłe efekty.
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Rozmiar XXL – płytki wielkiego formatu


W nowoczesnych aranżacjach, w których stawia się na prostotę kompozycji, projektanci chętnie sięgają po płytki wielkoformatowe. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że bardzo istotną rolę przy montażu dużych płytek odgrywa zaprawa klejąca. Jej zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka powstawania pustych przestrzeni pod płytką a tym samym zagwarantowanie całkowitego wypełnienia tej powierzchni. Do tego celu stosuje się kleje o właściwościach tiksotropowych. Takim klejem jest Rozpływny klej GA636 Tytan Professional zabezpieczający płytki przed pękaniem oraz wykruszaniem się ich fragmentów.
Warto pamiętać, że wbrew pozorom elementy duże (o szerokości boku powyżej 50 cm) wymagają większej staranności podczas układania niż te mniejsze, poza tym trudniej je obrabiać. Wielkość płytek narzuca także szerokość spoin - im elementy są większe, tym spoina powinna być szersza, wypełniana Fugą szeroką TYTAN GEA 746.

Rozmiar XS – mozaika


Obecnie panuje moda na najróżniejsze mozaiki ceramiczne z masy gresowej, metalowe (z aluminium, brązu, miedzi w postaci metalowych blaszek naklejonych na mozaikę ceramiczną), czy z macicy perłowej. Te małe dzieła sztuki ceramicznej, ułożone na podłodze, ścianach, jako ozdobne wstawki w oprawach luster czy artystyczne ornamenty, nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Rozmiar XS chętnie wykorzystywany jest także na powierzchniach łukowych (np. obudowa zaokrąglonej wanny). Szeroki wybór produktów (o różnych kształtach: prostokątów, trójkątów, wielokątów, kół i pierścieni połączonych w „plastry”) pozwala zrealizować najśmielsze zamierzenia aranżacyjne.

Chemia budowlana - Kleje i Fuga Tytan Professional do mocowania płytek ceramicznych różnych rozmiarów Fot.: Selena
Kleje i Fuga Tytan Professional do mocowania płytek ceramicznych różnych rozmiarów Fot.: Selena
Wybierając mozaikę należy pamiętać, że do jej przyklejenia najlepszy będzie klej o zwiększonej przyczepności i elastyczności. Układa się ją podobnie jak glazurę, przy czym praca wymaga dużej dokładności, ponieważ kładzie się ją na cienką warstwę Mocnego kleju wysokoelastycznego TYTAN GEA736, rozprowadzanego grzebieniem o szerokości zębów max 3,0 mm. Mozaikę szklaną bądź z kamienia naturalnego należy kleić za pomocą Białego kleju z trasem TYTAN GEA836 na bazie białego cementu.
Przeczytaj również: Przyklejamy lustro
Ważnym zagadnieniem związanym z układaniem mozaiki na dużych powierzchniach jest to, by fuga pomiędzy poszczególnymi klastrami mozaiki była dokładnie taka sama, jak pomiędzy poszczególnymi kostkami.

Rozpływny klej GA636 Tytan Professional, cena brutto: 61,25 PLN
Fuga szeroka TYTAN GEA 746, cena brutto: 46,00 PLN
Mocny klej wysokoelastyczny TYTAN GEA736, cena brutto: 59,00 PLN

Producent: Selena SA
Autor: Selena - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt