chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Spiżarnia wraca do łask

Spiżarnia wraca do łask

03.11.2010
Spiżarnia pachnąca jabłkami, z półkami zapełnionymi smakami lata, szczelnie zamkniętymi w słoikach, to wcale nie obraz minionej epoki. Własne przetwory coraz częściej goszczą na naszych stołach, będąc powodem do dumy pani lub pana domu. Jeden jest wszakże problem – trzeba je gdzieś trzymać.

Spiżarnia powinna znajdować się jak najbliżej kuchni. Żeby jak najlepiej wypełniała swe zadania, musi być chłodna, sucha, zaciemniona i dobrze wentylowana. Dlatego najlepiej, by znajdowała się w pomieszczeniu nieogrzewanym, ulokowanym od strony północnej. Ponadto, powinna mieć grube ściany, najlepiej izolowane termicznie, żeby ciepło nie miało do niej dostępu.
REKLAMA:


Chemia budowlana - W spiżarni trzeba zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blachę z upieczonym ciastem. Fot. Shutterstock
W spiżarni trzeba zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blachę z upieczonym ciastem. Fot. Shutterstock


Praktycznie i czysto


Spiżarnia nie musi być dużym pomieszczeniem, ale powinno być w niej tyle miejsca, aby można było się swobodnie poruszać. Koniecznie trzeba zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, zgrzewki z wodą mineralną, sokami czy blachę z upieczonym ciastem. Na drobniejsze produkty i przetwory przydadzą się węższe półki, na których łatwiej utrzymać porządek. Warto pamiętać o zaprojektowaniu w górnej części spiżarni poprzecznych drążków, które przydadzą się choćby do powieszenia pęków ziół. Spiżarnię należy tak urządzić, aby łatwo było utrzymać w niej porządek. Na pewno pomogą w tym płytki ceramiczne ułożone zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wtedy wystarczy woda ze środkami do mycia płytek, a spiżarka będzie zawsze lśniła czystością, co ze względu na przechowywaną żywność, jest niezwykle istotne

W piwnicznej izbie


Aby wykorzystać na spiżarnię piwnicę, należy ją do tej roli zaadaptować. Przede wszystkim, aby wstawić tam regały, trzeba uporać się z problemem niezbyt równej posadzki. Na szczęście, jest to kłopot do szybkiego rozwiązania. Po dokładnym oczyszczeniu podłoża, miejscowe ubytki i zagłębienia, a także nierówności wylewki, można zniwelować przy pomocy szybko twardniejącej zaprawy Atlas Ten 10. W zależności od temperatury i wilgotności otoczenia, zaprawa zaczyna wiązać już po niespełna godzinie.
Tak przygotowane podłoże trzeba zagruntować i wzmocnić głęboko penetrującym impregnatem Uni-Grunt Plus. Z uwagi na wilgoć, warto zadbać o hydroizolację powierzchni podłogi. Umożliwi to system Atlas Woder E, pozwalający na wykonanie elastycznego zabezpieczenia nie tylko samej posadzki, ale i krawędzi jej połączeń ze ścianami. Na emulsji Woder E, po jej całkowitym wyschnięciu, można śmiało stosować kleje do okładzin ceramicznych.

Zaprawy specjalistyczne


Wybór zaprawy zależy od rodzaju płytki oraz podłoża. Najczęściej zaleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności (C2). Na szczególną uwagę zasługują kleje: Atlas Plus, Atlas PROgres Elastyk czy do dużych płytek gresowych Atlas Plus Mega, Atlas PROgres Mega. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów Atlas Plus Biały lub Atlas PROgres Standard Biały, Atlas PROgres Mega Biały produkowanych na bazie cementu białego. Zawsze należy pamiętać o wypełnieniu dylatacji konstrukcyjnych i roboczych silikonami, np. Silikon Atlas Artis. Spoiny między płytkami wypełniamy np. Fugą Atlas Artis lub Fugą Epoksydową Atlas Artis.

Chemia budowlana - Spiżarnia wraca do łask
EKSPERT RADZI
Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

Sposoby na wentylację


Aby przechowywana w spiżarni żywność mogła długo w niej leżeć i nie psuła się, niezwykle istotna jest dobra wentylacja. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zaplanowanie dla tego pomieszczenia oddzielnego kanału wentylacyjnego. W przypadku braku takiej możliwości, można wykonać dwa otwory w ścianie zewnętrznej o średnicy ok. 20 cm z siatkami zabezpieczającymi – jeden 30 cm nad podłogą, drugi 30 cm pod sufitem. Ponadto, ważne jest, aby w pobliżu spiżarni nie przebiegały żadne elementy systemu grzewczego.
Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt