chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Po jednym oknie na każdy dzień roku

Po jednym oknie na każdy dzień roku

21.10.2010
W jednym z największych ratuszy europejskich trwa renowacja okien. Oczywiście z zastosowaniem produktów firmy Remmers.

Chemia budowlana - Po jednym oknie na każdy dzień roku
Ratusz Staromiejski w Toruniu powstał w końcu XIV w. w okresie szczytowego rozwoju średniowiecznego Torunia. Funkcjonalnie łączył dwie zasadnicze role: parter zajmowały pomieszczenia handlowe, piętro natomiast było przeznaczone dla organów władzy miejskiej. Najstarszą częścią obecnej budowli jest gotycka wieża z około 1274 r. Ok. 1430 r. wieżę zwieńczono spiczastym hełmem – iglicą, które jednak w czasie oblężenia szwedzkiego została zniszczona.
Przeczytaj również: Farby do ogrodzeń
REKLAMA:


Po odbudowie ratusza wieżę nakryto prowizorycznym, zadaszeniem, które przetrwało do dziś. W latach 1603-1604 dokonano przebudowy ratusza i podwyższono budynek o jedno piętro. Dziś w gmachu ratusza mieści się Muzeum Okręgowe ze zbiorami sztuki gotyckiej i toruńskiego rzemiosła artystycznego. Konserwacja okien w systemie Remmers Na okna ratusza zwrócił już uwagę sławny kompozytor Fryderyk Chopin. Tak pisał w liście do przyjaciela z roku 1825 „ratusz sławny, tak zewnątrz jako i wewnątrz, którego największą osobliwością jest to, że ma okien ile dni w roku…”. Okna wszystkich pięter ratusza są renesansowe, mają kształt dużych prostokątnych otworów w typie holenderskim, z kamiennymi podziałami, zaś okna parteru są nieco mniejsze od pozostałych.

Chemia budowlana - Po jednym oknie na każdy dzień roku
Wyjątkowe są natomiast parterowe okna skrzydła wschodniego od strony dziedzińca, które sięgają do samej podstawy budynku. Ich dzisiejszy wygląd to wynik XIX-wiecznej przebudowy. Obecnie trwa renowacja stolarki okiennej. Okna są restaurowane powłokami Remmers Induline przez firmę Agad z Torunia. Zastosowany system składa się z podkładu kryjącego Induline GL- 250, lakieru kryjącego Induline DW-690 oraz środka Induline Mix & Go, pozwalającego na zmianę konsystencji lakieru z natryskowej na przeznaczoną do malowania pędzlem. Ma to szczególne znaczenie przy precyzyjnym malowaniu ram okiennych i drzwiowych, które są stałymi elementami konstrukcji. Lakier DW- 690 połączony z Induline Mix & Go służy również do renowacji powierzchni okien narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Natryskowo natomiast jest nakładany wspomniany lakier DW-690. Jest to produkt wodorozcieńczalny, o właściwościach izolacyjnych, odporny na działanie promieni UV i warunki atmosferyczne. Nie żółknie i nie ulega kredowaniu. Jak podkreśla wykonawca, pan Robert Lewandowski z firmy Agad, lakier jest bardzo łatwy w stosowaniu i już po pierwszym nałożeniu uzyskuje się doskonałą powierzchnię.

Chemia budowlana - Po jednym oknie na każdy dzień roku
Natomiast do elementów metalowych i zawiasów okien wykorzystywane są farby akrylowe – nowość firmy Remmers Aidol Allgrund oraz Rofalin Acryl w kolorystyce RAL. Aidol Allgrund to jednoskładnikowa powłoka gruntująca na bazie akryli, wodorozcieńczalna, z zawartością substancji powstrzymujących korozję, przeznaczona do gruntowania nadającego przyczepność. Po zagruntowaniu powierzchni powłoką Aidol Allgrund na elementy metalowe wykonawca nakłada podkład z wodnej farby Rofalin Acryl. Jest to farba wysokiej jakości, zapewniająca na długie lata ochronę przed czynnikami atmosferycznymi , deszczem i światłem. W celu odświeżenia barwy i połysku odrestaurowanych powierzchni zalecany jest przez firmę Remmers zestaw do pielęgnacji okien i drzwi Aidol Pflege-Set. Regularne stosowanie zestawu pielęgnacyjnego przedłuża żywotność powierzchni oraz wydłuża okresy między renowacjami. Aidol Pflege- Set chroni przed wilgocią i pielęgnuje powierzchnie pokryte lakierami kryjącymi przed wpływem czynników atmosferycznych. Prace renowacyjne przeprowadzane z użyciem lakierów firmy Remmers przywracają oknom na toruńskim ratuszu dawną świetność, zachowują ich klimat i styl. Poza tym dają gwarancję użytkowania przez wiele lat, bez potrzeby napraw i konserwacji.

Autor: Jacek Olesiak
Źródło: Remmers

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt