chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Zlikwiduj zacieki na schodach

Zlikwiduj zacieki na schodach

05.10.2010
Latem fachowcy obłożyli betonowe schody zewnętrzne płytkami ceramicznymi. Po deszczach na płytkach pojawiają się szare zacieki. Dlaczego tak się dzieje i jak mam sobie z tym poradzić?

Chemia budowlana - Zlikwiduj zacieki na schodach
REKLAMA:


Przyczyną pojawiania się szarych zacieków, jest najprawdopodobniej powstawanie wykwitów solnych w warstwie zaprawy klejącej. Tworzą się one głównie pod wpływem zawilgocenia warstwy podpłytkowej. Wilgoć ta może być skutkiem podciągania wody przez beton z gruntu lub przenikania jej przez nieszczelne fugi. Podczas procesu wysychania i odparowywania składniki mineralne, wypłukane z kleju lub samego betonu, osadzają się na okładzinie ceramicznej oraz spoinie. Powstają wówczas charakterystyczne białe lub jasno szare zacieki i plamy.

Chemia budowlana - Zlikwiduj zacieki na schodach
Jaka jest na to rada? Najlepszym rozwiązaniem byłoby skucie całej okładziny, razem z klejem, aż do „gołego” betonu. Po jego całkowitym wyschnięciu, powierzchnię należy zaizolować przeciwwilgociowo, np. Atlasem Woderem Duo. Zastosowanie tego typu hydroizoalcji zapewni nam zabezpieczenie przed podsiąkaniem wilgoci z gruntu. Atlas Woder Duo jest dwuskładnikowym produktem, który po wymieszaniu nakłada się w dwóch, prostopadłych do siebie warstwach – pierwszą pędzlem ławkowcem, drugą pacą zębata. Po około 24 godzinach od nałożenia drugiej warstwy można przystąpić do klejenia płytek. Ze względu na zmienne warunki zewnętrzne, schody należy obłożyć okładziną o niskiej nasiąkliwości, np. gresową, przyklejając ją do podłoża klejem Atlas Plus lub Atlas Plus Biały. Dzięki wysokiej elastyczności zaprawy te doskonale kompensują naprężenia termiczne i mechaniczne. I sprawa najważniejsza – szczelne wypełnienie spoin między płytkami. Na zewnątrz budynku stosować można tylko cementowe fugi uelastycznione, albo epoksydowe. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, wytrzymują odkształcenia powstałe na skutek różnic temperatur. W tych trudnych warunkach szczególnie sprawdza się fuga epoksydowa, gdyż ogranicza możliwość zawilgocenia powierzchni pod okładzinami narażonymi na opady atmosferyczne – jest wodoszczelna. Fugę Epoksydową Atlas Artis stosuje się w zakresie od 1 do 10 mm.

Chemia budowlana - Zlikwiduj zacieki na schodach
Zdaję sobie sprawę, że jesień nie jest dobrą porą na tego typu prace. W tej sytuacji, należy sprawdzić, czy nie ma ubytków w fudze. Jeżeli są, trzeba usunąć rylcem starą fugę i powtórnie zaspoinować szczelinę między płytkami uelastycznioną Fugą Atlas Artis. Fugę można zaimpregnować po jej stwardnieniu, nanosząc pędzelkiem płyn Atlas Delfin. Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt