chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Bezpiecznie na balkonie

Bezpiecznie na balkonie

26.08.2010
Balkon to dobre miejsce na odpoczynek w mieście. Fotel, parasol, w doniczkach kolorowe i pachnące rośliny. Wszystko sprzyja relaksowi. Jednakże, by czuć się na balkonie bezpiecznie, musi on być w dobrym stanie technicznym.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Uszkodzenia powinny być naprawiane na bieżąco. Najpóźniej wówczas, gdy na spodzie i krawędziach balkonów zaczynają pojawiać się białe nacieki i wykwity. Na początku konieczna jest ocena pewności mocowania płyty balkonowej. Remont nie jest łatwy, przeprowadzić go można na dwa sposoby, w zależności od położenia progu drzwi balkonowych względem powierzchni płyty. Gdy ów próg znajduje się na równi z płytą, należy skuć wierzchnią warstwę, wykonać na płycie izolację przeciwwilgociową, na przykład z papy termozgrzewalnej Izolmat, zamontować obróbki blacharskie i odtworzyć płytę dociskową chociażby z gotowej Posadzki Cementowej Atlas. Mankamentem tego rozwiązania jest konieczność podkuwania betonu. Problem ten nie wystąpi, gdy pomiędzy progiem a powierzchnią płyty jest kilka centymetrów różnicy. Wówczas izolację ułożyć należy na istniejącej warstwie i wylać na niej płytę dociskową. Można w tym celu użyć podkładu Atlas Postar 20, o grubości min. 4 cm
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Izolacja przeciwwodna


Dobrym sposobem uszczelnienia balkonu jest wykonanie izolacji przeciwwodnej z dwuskładnikowej hydroizolacji Atlas Woder Duo, wraz z taśmami do zabezpieczania krawędzi i dylatacji. Taśmy te wtapia się nad krawędzią, łącząc ścianę z płytą oraz w miejscu przebiegu wszelkich dylatacji. Spód i czoło płyty należy ochronić obróbką blacharską, która musi stanowić przedłużenie warstwy uszczelniającej – taśma uszczelniająca, zatopiona w Woderze Duo, musi zachodzić na blachę.

Woder Duo nakładamy w dwóch warstwach. Prace rozpoczyna się od miejsc, w których zastosowane będą taśmy lub narożniki uszczelniające. Do nałożenia drugiej warstwy izolacji można przystąpić po całkowitym wyschnięciu pierwszej, tj. po ok. 3-4 godz. Drugą warstwę nanosimy prostopadle do pierwszej, za pomocą pacy lub pędzla.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Gdy wychodzi zbrojenie


Gdy płyta żelbetowa balkonu jest poważnie zniszczona – krawędzie praktycznie nie istnieją, widoczne jest mocno skorodowane zbrojenie – wówczas technika odtworzenia pierwotnych kształtów płyty jest bardziej złożona. Po skuciu płyty do „zdrowego” betonu, należy oczyścić wystające zbrojenie z rdzy. Wskazane jest zabezpieczenie prętów przed dalszą korozją farbą przeciwrdzewną. Bezwzględnie należy wykonać warstwę kontaktową z zaprawy Atlas Ten 10, wzbogaconej Emulsją Elastyczną Atlas. Zaprawą pokrywamy zarówno pręty zbrojenia, jak i oczyszczony beton. Dla szybkiego wyrobienia nowych krawędzi można wykonać mini szalunek z listew tynkarskich. Jeszcze przed zaschnięciem wspomnianej warstwy kontaktowej wypełniamy szalunek zaprawą Ten 10. Przez kilka kolejnych dni należy chronić wykonane reperacje przed działaniem słońca, wiatru i deszczu. Po kilku dniach krawędzie płyty będą, jak nowe. Dla przedłużenia życia odmłodzonego balkonu konieczna jest jego właściwa ochrona przez wykonanie wspomnianej wcześniej hydroizolacji.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Balustrady


W przypadku, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia, należy ją porządnie zamocować. Po rozkuciu miejsc zakotwienia balustrady, odpyleniu i zwilżeniu wodą, mocowanie można odtworzyć szybkowiążącą zaprawą montażową Atlas Monter, pod warunkiem, że balustrada nie jest w tych miejscach skorodowana. Gniazda połączeniowe należy wypełniać zaprawą w miarę szybko, gdyż w optymalnych warunkach wiąże ona w ciągu ok.15 minut. Już po kilkunastu godzinach bez strachu będzie można oprzeć się o balustradę.

Finisz, czyli wykończenie


Efektownym wykończeniem płyty balkonowej będą płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do ich przyklejania trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują kleje Atlas Plus oraz Atlas PROgres Elastyk, czyli zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów Atlas Plus Biały lub Atlas PROgres Standard Biały, produkowanych na bazie cementu białego. Istotne jest, żeby pomiędzy warstwą izolacyjną a płytkami nie było wolnej przestrzeni. W tym celu klejem pokrywamy całkowicie zarówno podłoże, jak i spody płytek. Ściany przy płycie balkonowej zabezpieczamy 10-cm cokolikiem z płytek, wykończonym od góry flizówką lub silikonem budowlanym. Silikonu użyjemy również w miejscu połączenia okładziny płyty z cokolikiem – tam musi być bowiem spoina trwale elastyczna. Spoiny między płytkami wypełniamy natomiast Fugą Atlas Artis lub Fugą Epoksydową Atlas Artis.

Chemia budowlana - Bezpiecznie na balkonie
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, Grupa Atlas

Można systemowo


Do naprawy balkonu możemy zastosować Atlas Betoner, czyli specjalnie opracowany system do naprawiania elementów betonowych i żelbetowych. Zaleca się go w przypadku spękań powierzchni lub odspojenia fragmentów betonu i odsłonięcia zbrojenia. Technologia naprawy polega na naniesieniu kolejnych warstw z zapraw cementowych, nadających uszkodzonym elementom odpowiednią nośność, odporność i estetykę. System składa się z trzech zapraw, stanowiących kolejno nakładane warstwy. Są to: Atlas Adher – warstwa kontaktowa, Atlas Filer – warstwa wyrównawcza, Atlas Ender – warstwa szpachlowa. Wszystkie zaprawy są mrozo- i wodoodporne. System może być dodatkowo uzupełniony elementami systemu Atlas Woder Duo, gdy niezbędne jest wykonanie wodoszczelnej warstwy zabezpieczającej.

Chemia budowlana - rys. ATLAS
rys. ATLAS


Układ warstw na krawędzi balkonu:


1.Płyta balkonowa
2.Posadzka cementowa Atlas
3.Atlas Woder Duo
4.Taśma uszczelniająca zatopiona w Atlasie Woder Duo
5.Zaprawa klejąca – np. Atlas Plus lub Atlas PROgres Elastyk
6.Zaprawa do fugowania Atlas Artis
7.Płytki
8.Obróbka blacharska
9.Rynna

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt