chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Ocalić zabytki od zniszczenia

Ocalić zabytki od zniszczenia

16.08.2010
Opieka nad budynkami zabytkowymi - bez względu na czas, w jakim powstawały - wymaga nie tylko fachowego postępowania i wiedzy, ale także dostępu do specjalistycznych materiałów budowlanych. Coraz więcej firm posiada w swojej ofercie lub programach produkcyjnych całe systemy spełniające wymagania konserwatorów zabytków. Często są to materiały produkowane według receptur i z surowców znanych od wieków. Obecnie dla celów konserwatorskich wytwarzane są także materiały zawierające w sobie wysoka technologię i myśl techniczną.

Chemia budowlana - Ocalić zabytki od zniszczenia

Konserwacja elewacji


Prowadzenie robót konserwatorskich i renowacyjnych na obiektach zabytkowych wymaga zastosowania technologii i materiałów możliwie najbardziej zbliżonych do użytych na obiekcie pierwotnie, podczas jego budowy. Jedną z podstawowych zasad konserwatorskich jest dbanie, by prace renowacyjne i wykorzystane do ich prowadzenia materiały w żaden sposób nie pogarszały stanu zabytkowej substancji. Każda wykonana warstwa lub zabezpieczenie musi być usuwalna. Także nowe wyprawy o charakterze ochronnym muszą zapewniać możliwość usunięcia ich bez naruszenia struktury oryginalnej substancji zabytku.
REKLAMA:


Do renowacji elewacji zabytkowych stosuje się farby znane od setek lat, ale będące produktami powstałymi współcześnie i nowoczesnymi pod względem technologicznym. W tym kontekście farby elewacyjne możemy podzielić na kilka zasadniczych typów:

Chemia budowlana - Ocalić zabytki od zniszczenia
1. Farby mineralne:
- farby wapienne;
- farby cementowe;
- farby silikatowe;
- modyfikowane farby mineralne.
2. Farby dyspersyjne
3. Farby żywiczno-silikonowe, czyli krzemoorganiczne.

Ochrona elementów obiektów zabytkowych przed zawilgoceniem ścian


Bardzo ważnym zagadnieniem w przypadku obiektów zabytkowych jest ograniczenie przenikania wody do elementów konstrukcyjnych. Woda i zawilgocenia powodują bowiem ogromne zniszczenia. Przyczyny ich pojawienia się bywają różne. Mogą być np. skutkiem wadliwie przeprowadzonego remontu lub uszkodzeniem istniejących izolacji albo zmianą warunków zewnętrznych.
Przeczytaj również: Prawidłowe wykończenie elewacji
Zawilgocenia bywają powodem powstawania zacieków, wysoleń na powierzchni murów, uszkodzenia lub zniszczenia tynków. Konsekwencją utrzymywania się zawilgocenia jest rozwój grzybów i pleśni oraz utrata wytrzymałości przez materiały konstrukcyjne. Wykwity solne prowadzą do zniszczenia struktury murów ceglanych i rozpadu cegły.

Chemia budowlana - Ocalić zabytki od zniszczenia

Tynki na zabytkach


Tynki są najbardziej narażonym na degradację elementem budynków zabytkowych. Ulegają zniszczeniu pod wpływem zmian wilgotności przegród, czynników atmosferycznych lub z powodu osiadania obiektów albo przenoszonych na nie drgań. Wskutek przenikania do murów wilgoci następuje destrukcja zarówno tynków zewnętrznych, jak i wypraw wewnątrz budynków. W minionych latach (a bywa, że i współcześnie) nierzadko zdarzały się przypadki usuwania starych wypraw i zastępowania ich zbyt mocnymi, powodującymi niszczenie murów tynkami cementowymi. W konsekwencji tynki oryginalne, wykonane wraz z całym obiektem zabytkowym, są obecnie rzadkością.

Wśród tynków zabytkowych najmniej zachowało się tynków z zapraw glinianych. Wykonywano je z gliny z dodatkiem materiałów schudzających i wiążących. Do ich wyrobu stosowano gliny chude, a jeśli na danym terenie surowiec o odpowiednich parametrach nie występował stosowano dodatek piasku. Najpowszechniej stosowany były jednak tynki wapienno-piaskowe. O ich trwałości decydowało użycie starego, czyli leżakującego co najmniej kilka lat w dole, tłustego wapna oraz przesianego, drobnoziarnistego, kopalnego piasku. Parametry zapraw poprawiano przez dodanie do nich krwi bydlęcej, kleju kostnego, jaj kurzych lub innych dodatków organicznych.
Przeczytaj również: Systemy zapraw Tytan TEO
Chemia budowlana - Ocalić zabytki od zniszczenia
Obecnie w pracach konserwatorskich wykorzystywane są głównie tynki wapienne z trassem reńskim (tufem wulkanicznym). Powstała też cała grupa lekkich tynków renowacyjnych. Ich podstawowym zadaniem jest zatrzymanie w swoim silnie porowatym wnętrzu soli, jej zmagazynowanie i umożliwienie krystalizacji. Tynki renowacyjne charakteryzują się właściwościami hydrofobowymi, co oznacza, że zapobiegają wnikaniu wody do wnętrza tynku a następnie ściany.

Piotr Wierzelewski

Fot. Farby KABE, Waldemar Mulhstein, Krzysztof Błażewicz

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt