chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak i czym pomalować dom

Jak i czym pomalować dom

21.07.2010
Malowanie jest najpopularniejszym sposobem wykończenia elewacji domu. Wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad i reżimu technologicznego. Farba zaś powinna być dobrana nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale też jej rodzaj musi pasować do rodzaju tynku.

Chemia budowlana - Modne obecnie intensywne kolory farb muszą pasować do barwy dachu i do otoczenia.
Modne obecnie intensywne kolory farb muszą pasować do barwy dachu i do otoczenia.
Elewację można malować podczas suchej pogody i przy odpowiedniej temperaturze powietrza - najlepiej powyżej 15°C. Producenci farb podają wartości graniczne, w których produkt można używać; zazwyczaj jest to od 5°C do 25°C. Przed przystąpieniem do pracy należy zabezpieczyć elementy elewacji, które nie powinny zostać zabrudzone farbą. Najlepiej osłonić je folią, którą mocuje się taśmą malarską.
Przeczytaj również: Farba, ale jaka
REKLAMA:


Chemia budowlana - Pozbawioną ozdób elewację ożywi kolorystyczny akcent np. w postaci obramowania okien i drzwi innym kolorem farby.
Pozbawioną ozdób elewację ożywi kolorystyczny akcent np. w postaci obramowania okien i drzwi innym kolorem farby.

Jaki kolor


Bogata oferta farb wręcz prowokuje do eksperymentów kolorystycznych. Jednak nie zawsze efekt spełnia oczekiwania. Wszystkie elementy zewnętrzne domu muszą współgrać ze sobą, zarówno jeśli chodzi o styl, jak i barwę oraz fakturę. W otoczeniu zieleni lub w rejonie zwartej zabudowy najlepiej prezentują się tzw. barwy ziemi: piaskowa, kremowa, zgaszona zieleń o niezbyt intensywnym odcieniu. Nawet jeśli chcemy zastosować bardziej odważne kolory, lepiej sięgnąć po pastele. Ściany w ostrych, intensywnych barwach nadają się raczej do obiektów biurowych niż mieszkalnych. Także budynki wielorodzinne lepiej "prezentują się" w różnokolorowej elewacji. Często taki zabieg jest podyktowany chęcią zróżnicowania dużej, monotonnej bryły. Ważne jest też, jaką barwę ma dach. Są to bowiem duże płaszczyzny, optycznie dominujące w bryle budynku, a z racji kosztów wykonania zmiana pokrycia jest trudna.Lepiej zatem dopasować kolorystycznie elewację. Ściany domu nie muszą być pomalowane na jeden kolor. Jeśli architekt zastosował elementy dekoracyjne, można podkreślić je inną barwą. Także w przypadku sporych, jednolitych płaszczyzn choćby obramowanie okien innym kolorem może przynieść bardzo korzystny efekt. Skąd jednak mieć pewność, że wybrane kolory rzeczywiście uczynią nasz dom ładnym? Oczywiście, można poradzić się architekta, ale można też ocenić trafność własnej decyzji, korzystając z programów doboru barw elewacji. Niektórzy producenci farb zamieszczają je na swoich stronach WWW.

Chemia budowlana - Jak i czym pomalować dom

Przygotowanie podłoża


Podłoże powinno być oczyszczone - najlepiej zmyte strumieniem wody. Można użyć w tym celu myjki wysokociśnieniowej. W przypadku czyszczenia ścian uprzednio ocieplonych, należy użyć dyszy dającej bardziej rozproszony strumień. Jeśli podłoże nie jest wystarczająco mocne, czyli znajdują się na nim np. fragmenty starej, słabo przylegającej farby, wówczas konieczne może się okazać piaskowanie ściany. Tę czynność trzeba zlecić wyspecjalizowanej ekipie. Sprawdzenie nośności podłoża jest bardzo proste. Wystarczy przykleić kawałek taśmy samoprzylepnej, a potem ją energicznie oderwać. Jeśli pozostaną na niej fragmenty dotychczasowej powłoki, oznacza to, że wymaga ona wzmocnienia preparatem gruntującym. Również podłoża niemalowane wcześniej lub chłonne należy zagruntować specjalnym preparatem lub rozcieńczoną farbą. Zmniejszy to późniejsze zużycie farby i pozwoli na uzyskanie jednolitego koloru na całej malowanej powierzchni. Grunt musi być dobrany do rodzaju farby, którą zamierzamy użyć. Można użyć preparatu bezbarwnego lub o barwie zbliżonej do koloru farby. Preparat nakłada się wałkiem lub szerokim pędzlem, tzw. ławkowcem.

Chemia budowlana - Jak i czym pomalować dom
Wszelkie uszkodzenia powierzchni trzeba przed malowaniem uzupełnić, najlepiej nadając im taką samą fakturę, jaką ma cała ściana. Jeśli uszkodzona była powłoka malarska, wówczas podczas malowania trzeba w tych miejscach nałożyć dodatkową warstwę farby. Po zakończeniu prac nie będą widoczne różnice w kolorze czy odcieniu. Konieczne jest szczególnie staranne oczyszczenie miejsc, w których znajdują się plamy lub wykwity. Jeśli nie pomoże dokładne wyszorowanie szczotką, wówczas dobrze jest miejsca te zabezpieczyć farbą tzw. izolującą. W przypadku podłoży ze słabych, odpadających tynków konieczne jest najpierw ich skucie, a później ponowne otynkowanie. Dopiero na końcu można malować elewację. Jeśli maluje się świeży tynk, wówczas trzeba poczekać, aż całkowicie wyschnie (dojrzeje). Zależnie od zastosowanego rodzaju tynku trwa to do 30 dni, są jednak wyjątki. Farby silikatowe można nanosić na wilgotne podłoża: na tynki cienkowarstwowe - już następnego dnia po ich ułożeniu, a na tradycyjne, cementowo-wapienne - po 7-10 dniach.

Dobór farby


Farbę elewacyjną dobiera się do rodzaju podłoża. Jeżeli nie wiemy, jakim tynkiem są wykończone ściany lub jaka farba się na nich znajduje, wówczas można użyć farby "uniwersalnej" - akrylowej bądź silikonowej. Lepiej jednak wykonać próbę. W tym celu nieduży kawałek ściany w mało widocznym miejscu maluje się nową farbą i po pewnym czasie sprawdza, czy farba dobrze się trzyma i nie nastąpiły jakieś niepożądane zmiany. Szczególną uwagę, jeśli chodzi o dobór farby, należy zwrócić, jeśli dom był ocieplany wełną mineralną. Konieczne jest bowiem wówczas zapewnienie dobrej paroprzepuszczalności powłoki. Ponieważ nie jest wskazane malowanie ścian z przerwami, dobrze jest kupić od razu potrzebną ilość farby. Wyliczenie na podstawie podanego przez producenta zużycia jest łatwe, trzeba jednak wziąć pod uwagę liczbę nakładanych warstw powłoki. Zazwyczaj są to dwie warstwy, ale w miejscach, w których ściana była uszkodzona, może być konieczne naniesienie warstwy dodatkowej. Większe będzie także zużycie farby podczas malowania ścian z bardzo plastyczną fakturą. Po obliczeniu zapotrzebowania warto jeszcze dodać ok. 10% "na wszelki wypadek".

Chemia budowlana - W każdym pasie o wysokości 1 m jednorazowo pokrywa się farbą powierzchnię o szerokości ok. 60 cm.
W każdym pasie o wysokości 1 m jednorazowo pokrywa się farbą powierzchnię o szerokości ok. 60 cm.

WAŻNE:


O rodzajach farb elewacyjnych pisaliśmy już w naszych ulotkach. Zatem przypominamy te informacje w skrócie.

Farby akrylowe nadają się na podłoża mineralne: tynk cementowy, silikatowy, akrylowy lub beton, oraz na inne farby dyspersyjne bądź tynk syntetyczny. Są mało nasiąkliwe i bardzo odporne na alkalia. Mocno wiążą się z podłożem.
Przeczytaj również: Malowanie nie tylko dla malarzy
Farby silikonowe są bardzo odporne na zabrudzenie i warunki atmosferyczne. Można malować nimi tynki mineralne oraz beton. Powłoka jest wysokoparoprzepuszczalna i mało nasiąkliwa.

Chemia budowlana - Przy malowaniu na kilka kolorów, warto przeprowadzić próbę. Trzeba sprawdzić, po jakim czasie farba jest na tyle sucha, że nie odejdzie razem z taśmą.
Przy malowaniu na kilka kolorów, warto przeprowadzić próbę. Trzeba sprawdzić, po jakim czasie farba jest na tyle sucha, że nie odejdzie razem z taśmą.
Farby krzemianowe (silikatowe) są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, dobrze przepuszczają parę wodną i dwutlenek węgla. Nadają się na podłoża mineralne, można nimi malować stare powłoki silikonowe.

Farby produkowane są jako matowe oraz o różnym stopniu połysku. Warto wiedzieć, iż z błyszczących zabrudzenia są łatwiej spłukiwane przez deszcz.
Chemia budowlana - Jak i czym pomalować dom

Jak malować


Elewację maluje się szerokim pędzlem, wałkiem lub natryskowo - pistoletem. Ostatni sposób pozwala na najmniejsze zużycie farby i równe jej nałożenie nawet na powierzchniach o bardzo wyraźnej fakturze. Pędzel lub wałek powinien mieć długie włosie. Gładkie powierzchnie można malować narzędziami z krótkim włosiem. Przed użyciem farbę miesza się wiertarką z mieszadłem. Do rozrzedzenia można użyć tylko preparatu zalecanego przez producenta. Malowanie rozpoczyna się od góry ściany i posuwa się w dół poziomymi pasami o wysokości ok. 1 m. Narzędzie prowadzi się poziomo, następnie pionowo, zaś na koniec także pionowo, ale bez farby, w celu wygładzenia powierzchni. Należy malować od razu całą elewację lub poszczególne ściany w całości. Jeśli zajdzie konieczność przerwania prac, należy to zrobić w miejscu, w którym połączenie farby będzie niewidoczne. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby musi upłynąć czas przewidziany przez jej producenta. Ścianę można malować na jeden kolor lub łączyć kilka. Wówczas, po nałożeniu na wyznaczone miejsca jednej barwy, należy wzdłuż linii łączenia kolorów nakleić taśmę malarską. Usuwa się ją po pomalowaniu drugą farbą. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić powłok malarskich.

Chemia budowlana - Jak i czym pomalować dom
Źródło: Grupa PSB S.A.

Autor: Grupa PSB S.A. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt