chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Kamień udomowiony

Kamień udomowiony

29.06.2010
Wykorzystanie kamienia na zewnątrz wydaje się oczywiste. Od dawna przestał on służyć jedynie jako materiał konstrukcyjny. Obecnie stosowany jest do wykańczania elewacji, cokołów, tarasów, schodów i elementów małej architektury. Ceniony jest za trwałość i wyjątkowy charakter, jaki potrafi nadać domowi i otoczeniu.

Chemia budowlana - Każdy kamień jest inny. Fot. ATLAS
Każdy kamień jest inny. Fot. ATLAS
Przeczytaj również: Czym są kleje żelowe?
REKLAMA:


Zbity lub nasiąkliwy


Przed przystąpieniem do wznoszenia muru z kamieni, najpierw należy posortować je pod względem wielkości i kształtu, a następnie murować w sposób tradycyjny przy pomocy zaprawy cementowej, np. Zaprawy Murarskiej Atlas z dodatkiem plastyfikatora – Emulsji Budowlanej Atlas. Grubość muru kamiennego powinna odpowiadać przynajmniej 1/5 jego wysokości, a zarazem wynosić nie mniej niż 30 cm. Kamienie należy układać poziomo i tak, aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami. Przed rozpoczęciem prac murarskich należy je także dopasować – wyrównując młotkiem kamieniarskim – aby nie rozpierały tych leżących niżej i dobrze do nich przylegały.
Na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, np. granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe – wapień i piaskowiec. Fundament pod mur wykonany z kamienia nasiąkliwego powinien jednak mieć izolację przeciwwilgociową, a sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem.

Chemia budowlana - Kamienie należy układać poziomo, tak aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami. Fot. Shutterstock
Kamienie należy układać poziomo, tak aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami. Fot. Shutterstock

Kamienne płytki


Zamiast wznosić mur z kamienia, można okleić kamiennymi płytkami już istniejący mur ceglany lub ogrodzenie z betonu. Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest kosztowne, można więc poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian. Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby: łupane, szlifowane, fakturowane i inne.
Zanim przystąpi się do klejenia płytek, należy przygotować podłoże. Ten etap prac jest bardzo ważny i nie można go pominąć. Podłoże musi wytrzymywać obciążenie ok. 14 kg na metr kwadratowy. Drobne ubytki należy uzupełnić za pomocą Zaprawy Wyrównującej Atlas. W przypadku większych nierówności można skorzystać z systemu Atlas Betoner. Ważne jest, aby zredukować chłonność podłoża emulsją Atlas Uni-Grunt. Przed przystąpieniem do przyklejania, lewą stronę płytek trzeba przetrzeć szczotką drucianą, by zaprawa lepiej związała je z podłożem.

Chemia budowlana - Na ogrodzenia można stosować także kamienie bardziej nasiąkliwe. Fot. Shutterstock
Na ogrodzenia można stosować także kamienie bardziej nasiąkliwe. Fot. Shutterstock

Specjalistyczny klej


Do przyklejania kamiennych płytek na zewnątrz trzeba użyć specjalistycznej zaprawy o zwiększonej elastyczności. Na szczególną uwagę zasługują: zaprawa klejąca Atlas Plus oraz Atlas PROgres Elastyk, czyli kleje cementowe o podwyższonych parametrach. Zalecane są do klejenia ściennych i podłogowych płytek kamiennych. Nadają się do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na odkształcenia termiczne lub użytkowe, czyli na tarasach, balkonach, schodach i elewacjach. Oczywiście, można je również stosować do mocowania okładzin na typowych podłożach budowlanych. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć klejów Atlas Plus Biały lub ATLAS PROgres Standard Biały, produkowanych na bazie cementu białego.
Przeczytaj również: Styropian na ścianie
Chemia budowlana - Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest kosztowne, można więc poprzestać na oklejeniu tylko części ścian. Fot. Shutterstock
Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest kosztowne, można więc poprzestać na oklejeniu tylko części ścian. Fot. Shutterstock


Uelastyczniona fuga


Na zewnątrz budynku – na elewacjach, tarasach, balkonach – stosować można tylko cementowe fugi uelastycznione np. Atlas Artis lub fugi epoksydowe. Są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, wytrzymują odkształcenia powstałe na skutek różnic temperatur. W tych trudnych warunkach szczególnie sprawdza się fuga epoksydowa, gdyż ogranicza możliwość zawilgocenia powierzchni pod okładzinami narażonymi na opady atmosferyczne, jest bowiem wodoszczelna. Fugę Epoksydową Atlas Artis stosuje się w zakresie od 1 do 10 mm.

Chemia budowlana - Kamień udomowiony
EKSPERT RADZI
Andrzej Błaszczuk, GRUPA ATLAS

Każdy jest inny


Naturalny kamień jest materiałem niepowtarzalnym – każdy jest inny – co stanowi o jego uroku. W budownictwie najczęściej wykorzystywane są: ▪ MARMUR – średnio twardy, trwały, ale o wysokiej nasiąkliwości; stosowany głównie na okładziny elewacyjne oraz płyty posadzkowe ▪ WAPIENIE – na zewnątrz stosuje się je w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych ▪ GRANIT – twardy, o niskiej ścieralności i nasiąkliwości; odporny na wpływy atmosferyczne, najczęściej używany do wykończeń na zewnątrz domu ▪ PIASKOWIEC – bardziej porowaty i bardziej mięki od granitu, wykorzystywany na elewacje, posadzki oraz kominki ▪ ŁUPKI – kamień o niezwykłej twardości i wytrzymałości na mróz i wilgoć. Niezastąpiony na tarasy i elewacje.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt