chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe

Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe

11.06.2010
Parkiety w halach sportowych i gimnastycznych, krytych boiskach, czy salach tanecznych to szczególne rodzaje podłoża, które muszą spełniać wiele wymogów i norm technicznych dotyczących zarówno samej konstrukcji podłogi, jak i jej zabezpieczania.

Podłogi w salach gimnastycznych powinny zapewniać odpowiednie zachowanie antypoślizgowe oraz pozwalać na czytelne oznakowanie boisk przygotowanych pod kątem różnych dyscyplin halowych.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe

Bezpieczny sport


Domalux Super połysk oraz Domalux Classic Silver połysk to produkty charakteryzujące się zarówno elastycznością, jak i odpowiednią twardością. Połączenie tych, wydawałoby się dwóch wykluczających się cech, gwarantuje, zabezpieczenie parkietu przez wiele lat. Użyty do lakierowania preparat o odpowiedniej elastyczności będzie uginał się wraz z posadzką sportową, a jego wysoka twardość zapewni podłodze odpowiednią ochronę. Drugim wyjątkowo ważnym kryterium są właściwości antypoślizgowe, które określa norma DIN 18032-2. W trakcie poruszania się zawodników, poślizg obuwia sportowego na nawierzchni sportowej opisywany jest współczynnikiem tarcia kinetycznego GV. Lakier spełniający standard DIN gwarantuje, że wartość GV zawarta jest w przedziale od 0,4 do 0,6 GV, co w praktyce przekłada się na średnią długość poślizgu od 0,65 do 0,95 m. Zachowanie tak rygorystycznych parametrów, które zapewnia zastosowanie lakierów Domalux Super Gold Połysk oraz Domalux Classic Silver połysk, przekłada się na wysoki komfort korzystania oraz bezpieczeństwo użytkowników hal sportowych (m.in. zmniejsza się ryzyko uszkodzenia stawów skokowych i kolanowych). Oba lakiery Domalux w wersji połysk otrzymały atest na antypoślizgowość według Normy DIN V 18032-2:2001-04 (Podłogi sportowe).

Chemia budowlana - Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe
W obiektach sportowych podłogi są także szczególnie narażone na zarysowania oraz ślady pozostawione przez sprzęt sportowy (piłki, kije itp.). Nowoczesne jednoskładnikowy lakier poliuretanowe w połysku zapewniają najwyższą odporność na tego typu uszkodzenia mechaniczne, zapewniają odpowiednią sprężystość podłoża, a dodatkowo są bardzo trwałe i odporne na działanie środków chemii gospodarczej.

Łatwa aplikacja, szybki efekt


Naniesienie powłoki lakierniczej jest zazwyczaj ostatnim etapem prac związanych z instalacją podłogi w hali sportowej. Po ułożeniu parkietu oraz kilkutygodniowej przerwie technologicznej, przeznaczonej na dostosowanie posadzki do wilgotności w pomieszczeniu, można przystąpić do prac związanych z lakierowaniem.
Chemia budowlana - Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe
Z uwagi na to, że lakiery poliuretanowe utwardzają się wchodząc w reakcje z wilgocią z powietrza, podczas prac ważne jest utrzymanie wilgotności nie mniejszej niż 40% i nie wyższej niż 65%. Natomiast temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 15°C do 25°C. Istotną sprawą podczas lakierowania podłogi sportowej jest zachowanie jak największej czystości otoczenia. Powierzchnie drewniane powinny być dokładnie przeszlifowane, suche i czyste, bez pozostałości np. past woskowych i środków nabłyszczających. Należy je zamieść lub odkurzyć, a także wytrzeć na mokro mopem. Dodatkowo można oczyścić powierzchnię za pomocą szpachli parkieciarskiej. Bardzo ważną czynnością jest też staranne odpylenie pomieszczenia oraz zabezpieczenie przed przeciągami, a także możliwością dostania się do wnętrza drobin kurzu i pyłu. Należy pamiętać, że nawet kilka warstw lakieru nie maskuje błędów w przygotowaniu podłoża, a niedokładne wyczyszczenie pomieszczeń może spowodować powstanie grudek na powłoce lakierowej.

Chemia budowlana - Podłogi sportowe – antypoślizgowe lakiery poliuretanowe
Lakierowanie podłogi sportowej wymaga zazwyczaj naniesienia trzech warstw lakieru. Produkty marki Domalux mogą być nanoszone na podłogę zarówno techniką zamaczania wałka w kuwecie z lakierem, jak i poprzez rozprowadzanie lakieru wylewanego bezpośrednio na drewno. Niezależnie od techniki zaleca się, aby czynność tą wykonywało jednocześnie parę doświadczonych osób (tzw. technika kaskadowa), które są w stanie pokryć preparatem stosunkowo duży pas nawierzchni. Odpowiednie tempo prac oraz liczba pracowników, uzależniona od wielkości hali, sprawią, że łączenia pomiędzy kolejnymi pasami lakieru będą niewidoczne. Pamiętajmy też, aby pomiędzy kolejnymi etapami prac, narzędzia były przechowywane całkowicie zanurzone w rozpuszczalniku.

W przypadku mniejszych obiektów prace może wykonywać jedna osoba. Należy lakierować wówczas kolejne pola, pamiętając, aby ich łączenie przebiegało w połowie linii namalowanych na podłodze sportowej.Specjalny skład produktów Domalux Super Gold połysk i Domalux Classic Silver połysk umożliwia także trwałe malowanie linii boiskowych przy pomocy emalii Akrylux marki Dekoral. Granice pól i boisk sportowych malowane są zazwyczaj na przedostatniej warstwie lakieru, dzięki czemu są one odpowiednio chronione przed ścieraniem.

Prawidłowe pokrycie malowanych linii farbą uzyskuje się poprzez nanoszenie 1‐2 warstw oraz stosowanie mocno nasączonego pędzla płaskiego, okrągłego lub niewielkiego wałka. Odstęp pomiędzy aplikowaniem kolejnych warstw powinien wynosić około 24 godzin. Uwaga – taśmę malarską należy usunąć natychmiast po namalowaniu linii, kiedy farba jest jeszcze świeża!

Ostatnią warstwę lakieru, która skutecznie zabezpieczy linie boisk przed ścieraniem, zazwyczaj nanosi się po około 24 godzinach od malowania linii, po uprzednim przeszlifowaniu powierzchni naniesionej farby papierem o ziarnistości 180‐240.
Autor: Domalux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt