chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » System montażu płytek wielkoformatowych układanych „na styk” na nierównym

System montażu płytek wielkoformatowych układanych „na styk” na nierównym podłożu według Mapei

26.05.2010
Coraz częściej spotyka się w projektach architektonicznych wymóg ułożenia wielkoformatowych płyt gresowych „na styk” lub z zastosowaniem bardzo wąskich spoin. O ile niewątpliwie podnosi to walory estetyczne dużych przestrzeni, to stanowi dodatkowe wyzwanie dla wykonawcy.

Chemia budowlana - System montażu płytek wielkoformatowych układanych „na styk” na nierównym podłożu według Mapei
REKLAMA:


By ostateczny efekt przypominał bardziej „lustro” niż „fale” (nieuchronnie widoczne, jeśli pomieszczenie zostanie umeblowane ascetycznie) wymagane jest niemal idealne wyrównanie podłoża. W wytycznych Technical Report CEN/TR 13578 („General Rules for the Design and Installation of Ceramic Tiling”, IHS Inc.) dopuszczalna tolerancja różnicy poziomów nie przekracza 3 mm na odcinku 2 m.

Równość podłoża gwarantuje zastosowanie masy samopoziomującej o bardzo dobrym rozpływie (umożliwiającym precyzyjne wykonanie wyrównania już w cienkiej warstwie). Przy czym przed jej wylaniem należy uzupełnić wszystkie ewentualne ubytki w podłożu, naprawić pęknięcia, a całość zagruntować odpowiednim preparatem gruntującym.

W przypadku dużych formatów niezwykle istotny jest też wybór właściwej techniki mocowania. Nawet najtwardsza płytka gresowa pęknie pod wpływem dużego nacisku punktowego, jeżeli nie zapewnimy jej „podparcia”. Innymi słowy płytki wielkoformatowe powinny być od spodniej strony w 100% wypełnione klejem. Do montażu możemy użyć samorozpływnej zaprawy klejącej (samoczynnie wypełniającej przestrzeń pod płytką) albo zastosować metodę „podwójnego smarowania” (nanosząc zaprawę klejącą zarówno na podłoże, jak i na płytkę).
Naprawa pęknięć
Wszelkie pęknięcia powstałe wskutek nadmiernego skurczu podłoża powinny zostać poszerzone przez nacięcie, a potem monolitycznie zespolone poprzez wypełnienie żywicą EPORIP TURBO.
Eporip Turbo - Bardzo szybko twardniejąca, dwuskładnikowa żywica poliestrowa, do naprawy pęknięć w podłożach. W komplecie również klamry wzmacniające.


Rozwiązanie standardowe:


1. Wyrównanie podłoża
Grunt

Primer G - Skoncentrowany preparat gruntujący na bazie żywic syntetycznych w dyspersji wodnej, do podłoży chłonnych.

Masa samopoziomująca
Planolit 315 - Szybkotwardniejąca masa samopoziomująca, o bardzo dobrym rozpływie, do stosowania w warstwach o grubości od 3 do 15 mm.2. Montaż okładzin ceramicznych
Zaprawa klejąca o wysokich parametrach

Ultralite S1 - Odkształcalna, łatwa w aplikacji, lekka cementowa zaprawa klejąca o wysokich parametrach i przedłużonym czasie schnięcia otwartego, w technologii LowDust (90% mniej pyłu podczas pracy z klejem w porównaniu z tradycyjnymi zaprawami klejącymi MAPEI). Do montażu płytek ceramicznych, gresu i kamienia naturalnego, wewnątrz i na zewnątrz. Niezwykle wydajna.

Zaprawa do spoinowania
Keracolor FF - Cementowa zaprawa do spoinowania okładzin ceramicznych (szerokość szczelin od 0 do 6 mm), o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia DropEffect®.

Uszczelniacz do narożników i dylatacji
Primer M - Jednoskładnikowy, polimerowy bezrozpuszczalnikowy preparat gruntujący do krawędzi szczelin, poprawiający przyczepność uszczelniacza Mapefl ex PU40 do podłoży niechłonnych.Mapefl ex PU40 - Jednokomponentowa, poliuretanowa masa o właściwościach tiksotropowych, o odkształcalności do 25%.


Rozwiązanie szybkie:


1. Wyrównanie podłoża
Grunt

Primer G - Skoncentrowany preparat gruntujący na bazie żywic syntetycznych w dyspersji wodnej, do podłoży chłonnych.

Masa samopoziomująca
Planolit 315 - Szybkotwardniejąca masa samopoziomująca, o bardzo dobrym rozpływie, do stosowania w warstwach o grubości od 3 do 15 mm.

2. Montaż okładzin ceramicznych
Zaprawa klejąca o wysokich parametrach

Adesilex P4 - Szybkowiążąca, grubowarstwowa (20 mm), samoczynnie wypełniająca wewnętrzną stronę płytki, cementowa zaprawa klejąca o wysokich parametrach. Do montażu płytek ceramicznych, gresu i kamienia naturalnego dużego formatu oraz do szpachlowania powierzchni poziomych, wewnątrz i na zewnątrz.

Zaprawa do spoinowania
Ultracolor Plus - Elastyczna, szybkowiążąca i szybkoschnąca, odporna na ścieranie zaprawa do wypełniania szczelin o szerokości od 2 do 20 mm, bez plam i wykwitów, o właściwościach hydrofobowych, z efektem perlenia DropEffect® oraz w technologii BioBlock®,
zapobiegającej rozwojowi grzybów i pleśni.

Uszczelniacz do narożników i dylatacji
Primer M - Jednoskładnikowy, polimerowy bezrozpuszczalnikowy preparat gruntujący do krawędzi szczelin, poprawiający przyczepność uszczelniacza Mapefl ex PU40 do podłoży niechłonnych.

Mapefl ex PU40 - Jednokomponentowa, poliuretanowa masa o właściwościach tiksotropowych, o odkształcalności do 25%.


Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt