chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Piękna technologia prosto z Mapei

Piękna technologia prosto z Mapei

15.02.2010
Chemia budowlana - Piękna technologia prosto z Mapei

Obiekt


Pięciogwiazdkowy Hotel PARADISE Resort & SPA w Dźwirzynie to luksusowy obiekt z własną plażą i szeroką gamą możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Niewątpliwym atutem ośrodka jest bogate zaplecze SPA & WELLNESS, które składa się z luksusowych basenów z hydromasażem (łącznie 300 m2), jacuzzi, saunami, grotą solankową oraz jedyną w sowim rodzaju „łaźnią kwiatową”. Firma MAPEI miała udziałw tworzeniu tego niezwykłego miejsca.

Wyzwanie


Zespół basenów i brodzików hotelu charakteryzuje się dużą nieregularnością kształtów, co podnosi jego atrakcyjność wizualną, lecz stanowi wyzwanie dla firmy wykonawczej – zarówno na poziomie uszczelnienia, jak również montażu okładziny. Wybrany przez projektanta materiał okładzinowy wymagał specjalnego traktowania. Wydobycie głębi koloru z półprzezroczystej mozaiki szklanej było możliwe jedynie przy zastosowaniu do montażu kleju o kolorze odpowiadającym barwie płytki. Co więcej, format mozaiki był nietypowy – grubość poszczególnych płytek wynosiła 5-6 mm, co wymagało zastosowania masy do spoinowania o konsystencji, która umożliwi wypełnienie wąskich, a głębokich szczelin.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Piękna technologia prosto z Mapei

Rozwiązanie


Rękawicę podjęła, na zlecenie głównego wykonawcy, firma MOZ-BUD z Katowic, zaś rozwiązanie techniczne dostarczyła firma MAPEI. Monolityczne niecki basenowe zostały oczyszczone i wyprofilowane za pomocą zaprawy wyrównującej PLANICRETE + woda +
cement + piasek.
Podobna mieszanka (już bez piasku) posłużyła do wykonania mostka sczepnego.
Następnie przy użyciu MAPELASTIC wykonano hydroizolację.
Ta cementowa zaprawa uszczelniająca nie tylko jest łatwa w aplikacji (również na powierzchniach obłych), ale również charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoży o zmniejszonej chłonności, a do takich właśnie należy beton lany. Położony w dwóch warstwach MAPELASTIC.
Projekt niecki basenowej wykonany (z zatopioną weń siatką z włókna szklanego), dzięki swojej elastyczności i zdolności do mostkowania mikropęknięć podłoża, daje pewność uszczelnienia bez względu na stopień i częstotliwość użytkowania, co jest szczególnie istotne w obiektach komercyjnych. Po wyschnięciu warstwy uszczelniającej można było przystąpić do montażu okładziny.
By wydobyć kolor z mozaiki szklanej, zastosowano wodoszczelną fugę epoksydową KERAPOXY, która dzięki swoim właściwościom (klasa RG jako fuga oraz R2T jako klej) umożliwia skuteczne mocowanie okładzin nienasiąkliwych (szkło), bez zmiany parametrów technicznych nawet w przypadku długoletniej ekspozycji na ciągły kontakt z wodą. KERAPOXY dostępna jest w 29 kolorach, z których wybrano niebieski, orzech oraz srebrny. Idealnie dopasowane, wydobyły głębię delikatnie wybarwionych płytek szklanych, łącząc wyrafi nowaną estetykę z trwałością montażu.
Zważywszy na fakt, iż szerokość szczelin między płytkami szklanymi (1-3 mm) była mniejsza niż ich głębokość (5-6 mm), do spoinowania okładziny wymagana była zaprawa epoksydowa o bardzo plastycznej konsystencji. Wykorzystano KERAPOXY F – innowacyjny produkt o wyjątkowo drobnym uziarnieniu - do spoinowania szczelin o szerokości do 3 mm.
Łatwość aplikacji w tym wypadku połączona została z wszystkimi zaletami fugi epoksydowej (wodoszczelność, odporność na zabrudzenia i agresywne środki sanitarne). Nie bez znaczenia dla ostatecznego efektu estetycznego był fakt, iż gama kolorystyczna KERAPOXY F odpowiadała wcześniej zastosowanej KERAPOXY.
Po sprostaniu najpoważniejszym wyzwaniom – produkty Mapei wykorzystano w pozostałych pracach wykończeniowych. Mozaika ceramiczna o owalnym kształcie została przyklejona na szybkowiążącym kleju elastycznym GRANI-RAPID (klasa C2F), który umożliwia fugowanie już po 3 godzinach, co istotnie ułatwia prace montażowe (szczególnie w ciągach komunikacyjnych). Instalację płytek gresowych na plaży wokół basenu dokonano przy użyciu kleju elastycznego KERAFLEX (klasa C2TE), który można stosować na hydroizolacje w pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z wodą. Połączenia dylatacyjne ściana - podłoga uszczelniono za pomocą taśmy MAPEBAND oraz masy silikonowej MAPESIL AC w kolorach odpowiadających barwom zastosowanych zapraw do spoinowania. Dodatkowo stworzono dylatację wokół słupa, który podpierając konstrukcję stropu, przechodził przez dno basenu. Szczelinę o szerokości 4-5 mm utworzoną wokół słupa wypełniono masą poliuretanową MAPEFLEX PU 21, która rozszerzając się do 5% ponad swój początkowy wymiar doskonale kompensuje naprężenia konstrukcyjne, a jednocześnie zapewnia ciągłość uszczelnienia dna basenu.
Hotel PARADISE Resort & SPA ugościł pierwszych swoich klientów pod koniec 2008 roku.

DANE TECHNICZNE:


Hotel PARADISE Resort & SPA
Lokalizacja: Dźwirzyno
Prowadzone prace: uszczelnienie niecek oraz montaż mozaiki szklanej i okładzin ceramicznych w kompleksie basenowym
Rok: 2008
Inwestor: Hotel System Management Sp. z o.o.
Wykonawca: MOZ-BUD - Katowice
Doradztwo techniczne Mapei: Mariusz Żmudka

Produkty Mapei opisane w tym artykule należą do linii „Produkty do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego”. Karty techniczne są dostępne na stronie internetowej www.mapei.pl.
Kleje do montażu płytek ceramicznych i kamienia naturalnego oraz zaprawy do spoinowania Mapei spełniają odpowiednio wymogi norm EN 12 004; EN 12 002 oraz EN 13 888.

Granirapid:

Dwuskładnikowa, elastyczna, szybkowiążąca zaprawa klejąca do płytek ceramicznych, kamienia naturalnego i syntetycznego (grubość warstwy klejącej do 10 mm).

Kerafl ex:

Zaprawa klejąca o wysokiej elastyczności i przyczepności, do klejenia płytek ceramicznych i kamienia naturalnego w płaszczyźnie poziomej i pionowej bez efektu osuwania się płytek, mrozo- i wodoodporna.

Kerapoxy:

Dwuskładnikowy, kwasoodporny klej epoksydowy, stosowany także do wykonywania spoin o szerokości od 3 do 10 mm dostępny w 29 kolorach.

Kerapoxy F:

Dwuskładnikowa, drobnoziarnista, kwasoodporna zaprawa epoksydowa dostępna w 29 kolorach, do wykonywania spoino szerokości do 3 mm.

Mapeband:

Taśma uszczelniająca do naroży i szczelin dylatacyjnych, do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Mapefl ex PU 21:

Dwuskładnikowy, samopoziomujący uszczelniacz poliuretanowy do połączeń posadzkowych, o maksymalnej rozszerzalności do 5 %.

Mapelastic:

Elastyczna, dwukomponentowa zaprawa hydroizolacyjna.

Mapesil AC:

Bezrozpuszczalnikowy uszczelniacz silikonowy, odporny na pleśń, dostępny w 30 kolorach oraz bezbarwny.

Planicrete:

Syntetyczny lateks do uszlachetniania zapraw cementowych i wykonywania warstw sczepnych.
Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt