chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Wnętrza rustykalne i farba kredowa w roli głównej

Wnętrza rustykalne i farba kredowa w roli głównej

05.02.2019
W nostalgii za spokojnym i sielskim życiem na wsi lubimy otaczać się przedmiotami przywołującymi klimat dawnych lat. Bielony kredens wsparty na stylowych nóżkach, masywne drzwi z dumą eksponujące naturalne spękania i niedoskonałości, a wszystko to doprawione szczyptą tradycyjnego rzemiosła w postaci glinianych lub kamionkowych dodatków. Brzmi dobrze? Jeżeli i tobie marzy się przytulne mieszkanie oddające ducha wiejskiego dworku z minionej epoki, z pomocą pędzli i farby kredowej z łatwością je sobie… „namalujesz”!

Chemia budowlana - Fot. Liberon
Fot. Liberon
Bywa, że stoją w kącie, wstydliwie zasłonięte licznymi bibelotami i solidną warstwą kurzu. Wyeksponować - nie ma mowy! Wyrzucić - trochę szkoda… Ogromny potencjał drzemiący w starych meblach, niechlubnie zwanych rupieciami, niecierpliwie czeka na wykorzystanie. Zamiast skazywać przedmioty z historią na zapomnienie, zostań bohaterem i poddaj je reanimacji! Przy użyciu farby kredowej Liberon szybko i niewielkim kosztem wykreujesz tchnące spokojem wnętrze w rustykalnej stylistyce. Czyli jakiej?

Kilka słów o stylu rustykalnym


Tutaj króluje prostota i bezpretensjonalność. Chociaż utarło się przekonanie, że styl rustykalny bazuje na dużej liczbie niepotrzebnych bibelotów, przesada i beztroska przypadkowość nie wyjdą na dobre twojemu mieszkaniu. Nurt ten hołduje naturze, dlatego nie może zabraknąć w nim drewna. To, z którego wykonane są meble, często jest bielone i stylowo przecierane – o tym za chwilę. Mile widziane są także kamienna lub drewniana podłoga z wyraźnym rysunkiem słojów i widoczne pod sufitem belkowanie. Oszczędnemu wystrojowi najczęściej towarzyszy neutralna, kojąca kolorystyka stanowiąca tło dla naturalnie pięknego drewna. Jeżeli szukasz dodatków, zainteresuj się rękodziełem i postaw na kilka z namysłem dobranych przedmiotów, na przykład ceramiczne naczynia, wyroby z wikliny, drewniane figurki, ażurowe firanki czy ręcznie tkane chodniki. Zadbaj także o polne kwiaty - zarówno świeże, jak i suszone prezentować się będą wyśmienicie.
Przeczytaj również: Stare meble w nowym wydaniu
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Liberon
Fot. Liberon

Kolorystyka farb


Wystarczy jeden rzut oka, by dostrzec, że gama kolorystyczna najnowszych farb kredowych marki Liberon powstała z myślą o miłośnikach natury. Potwierdza to ich skład - składają się aż w 45% z naturalnej kredy. Wśród dziesięciu spokojnych kolorów znalazły się odcienie piasku oraz ciepłej i chłodnej szarości - skalistej, stalowej i pustynnej. Jest też przydymiony błękit, głęboki deszczowy popiel i, oczywiście, pudrowa biel oraz naturalna kreda. Farby dają ultra-matowe wykończenie i wiarygodnie naśladują efekt upływającego czasu, pięknie wpasowując się w konwencję rustykalną, ale nie tylko! Bielone, przecierane meble to również domena stylu shabby chic.

Malowanie i postarzanie mebli za pomocą farb kredowych


Zanim dasz upust swojej kreatywności, upewnij się, że twoje meble lub dodatki są gotowe na zmiany - powinny być czyste, suche i odpylone. Dokładnie wymieszaną i nierozcieńczoną farbę kredową możesz nałożyć bezpośrednio na surowe drewno. Pamiętaj jednak, że w przypadku mebli dębowych konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego podkładu do drewna firmy Liberon zawierającego taninę. Aby uzyskać efekt stylizowanego drewna z mocno zaznaczonymi przetarciami, pokryj wybraną powierzchnię cienką warstwą farby, korzystając z płaskiego pędzla do farb akrylowych. Odczekaj około 10-15 minut, aż farba będzie dotykowo sucha, i za pomocą wilgotnej, dobrze wyciśniętej gąbki wytrzyj wszystkie krawędzie i narożniki, imitując w ten sposób ślady naturalnego zużycia. Prowadź rękę kulistymi ruchami, a po każdym przetarciu dokładnie wypłucz gąbkę. Tak potraktowane przedmioty pozostaw do wyschnięcia na cztery godziny.

Chemia budowlana - Fot. Liberon
Fot. Liberon
Farbę kredową możesz także nałożyć na uprzednio zastosowaną farbę kazeinową, która posłuży za podkład podczas wykonywania efektu przecierki (bez obaw, i tu jest w czym wybierać - najnowsza linia farb kazeinowych zawiera aż osiemnaście odcieni!). W tym przypadku zastosuj dwie warstwy farby kazeinowej, bez konieczności wygładzania powierzchni, i pozostaw je do wyschnięcia na cztery godziny. Po tym czasie nałóż farbę kredową i wykorzystaj znaną ci już metodę przecierki. Gotowe!W taki sposób możesz odnowić (i jednocześnie stylowo postarzyć) wszystkie meble, tworząc spójne wnętrze w konkretnej kolorystyce, lub zdecydować się na ciekawe przejścia tonalne między poszczególnymi elementami. Dysponując nowoczesnym mieszkaniem, możesz także pokusić się o renowację jednego elementu, który przełamie chłód współczesnej aranżacji.

Uśmiechnij się zatem do babcinego kredensu, zafunduj sobie sentymentalną podróż na rodzinny strych, wytęż oko, przechodząc obok pchlego targu i oddaj się twórczemu, renowacyjnemu szałowi.

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt