chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Jak uniknąć smug na ścianach i sufitach?

Jak uniknąć smug na ścianach i sufitach?

07.11.2016
Często pojawiający się przy malowaniu problem smug i zacieków może być spowodowany wieloma czynnikami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest wykonane prawidłowo, a gdy przyjrzymy się, to dostrzegamy nieestetyczne zacieki, które psują efekt. Warto zatem lepiej poznać proces malowania, zanim samodzielnie się do niego zabierzemy. Często złe przygotowanie podłoża, zastosowanie nieodpowiednich materiałów może skutkować powstawaniem smug i zacieków na ścianach. Jak ich uniknąć?

Smugi i zacieki na ścianach są udręką każdego malarza, zarówno amatora, jak i specjalisty. Moment, w którym wydaje ci się, że wszystko jest już skończone i ściany są pięknie pomalowane, a po wyschnięciu wychodzą widoczne smugi. Jak tego uniknąć i o czym warto pamiętać?
Chemia budowlana - Fot. Dekoral
Fot. Dekoral

Skąd biorą się smugi?


Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do powstawania smug na pomalowanej powierzchni, dlatego przed rozpoczęciem tego procesu warto profesjonalnie się przygotować i poznać jego etapy.

Powodami powstania smug mogą być: niejednolita, nierówna powierzchnia ściany, brak położenia gruntu, wilgotne podłoże, zbyt wysoka temperatura w malowanym pomieszczeniu, źle wymieszana farba, jej niewłaściwa konsystencja, a także przeciąg. Nieodpowiednio dobrany produkt czy narzędzia do malowania mogą spowodować złą przyczepność farby, a w konsekwencji powstaną nieestetyczne smugi, zacieki czy pęcherze.
REKLAMA:


Jedną z przeszkód mogą okazać się wcześniej wspomniane nieodpowiednio dobrane narzędzia malarskie. Te zbyt niskiej jakości, źle dopasowane do rodzaju farby i malowanej powierzchni zdarza się, że pozostawiają włosie na ścianie. Usuwanie ich z mokrego podłoża może spowodować wiele szkód, a przede wszystkim jest bardzo irytujące. Wałki o nieodpowiedniej fakturze czy budowie na ogół źle rozprowadzają farbę, co powoduje, że ostateczny efekt malowania będzie nie tylko nieestetyczny, lecz także nietrwały.

Nieodpowiednio dobrane taśmy malarskie zdecydowanie mogą zepsuć cały efekt. Te zbyt mocne odklejają się z farbą lub tynkiem. Natomiast źle wymieszany produkt, za bardzo rozcieńczony wodą, może znacznie zmniejszyć stopień krycia, przez co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia smug i przebicia starego podłoża.

Pomysł na rozwiązanie


Wyjściem z tej sytuacji będzie prawidłowe oszacowanie stanu ścian i odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania: oczyszczenie z pyłków, odtłuszczenie, naprawienie wszelkich pęknięć i dziur. Musimy sprawdzić, czy powierzchnia jest gładka i nie zawiera żadnych łuszczących się, luźnych warstw tynków. Dopiero wówczas dobieramy odpowiedni grunt. Stanowi on bazę, dzięki której malowanie będzie przebiegało poprawnie, a tym samym zagwarantuje dobrą przyczepność farby, jej lepsze krycie oraz trwałość.Kolejną bardzo istotną kwestią jest dopasowanie odpowiedniego produktu, który pozwoli na uzyskanie gładkiego, jednolitego koloru. Przykładem takiego preparatu może być farba lateksowa Superlatex Classic marki Sigma Coatings. Produkt ten przeznaczony jest do malowania zarówno ścian, jak i sufitów wykonanych z tynków syntetycznych wewnątrz pomieszczeń. Zapewnia bardzo dobre krycie i matowe, antyrefleksyjne wykończenie. Zaawansowana technologicznie receptura farby pozwala na osiągnięcie wrażenia głębokiego matu i wysokiej klasy efektu dekoracyjnego. Jednocześnie jest bardzo odporna na skutki intensywnej eksploatacji pomieszczeń. Produkt dostępny jest w szerokiej gamie kolorów w systemie barwienia Color Pro.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efekt malowanej ściany, są warunki atmosferyczne. Na opakowaniach farb zawsze znajdują się uwagi od producenta, m.in. o warunkach atmosferycznych, w jakich powinniśmy aplikować farbę. Decydującymi czynnikami są temperatura i wilgotność, które pozwolą prawidłowo wyschnąć malowanej powierzchni. Optymalne warunki do odświeżenia ścian w mieszkaniu to temperatura w granicach 18–25 stopni Celsjusza. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt mokre powietrze może zniszczyć cały efekt pracy. Przy suchym, ściany będą schły za szybko i mogą być zauważalne różnice między malowanymi kolejnymi pasami farby, mogą pojawić się widoczne smugi lub defekty powłokowe.

Wiedza i zastosowanie się do omówionych kwestii są istotne, aby proces samodzielnego malowania był przeprowadzony zarówno bezpiecznie, jak i doprowadził do estetycznego, pożądanego efektu. Odpowiednie przygotowanie i zastosowanie dobrej jakości produktów pozwolą zniwelować lub w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko powstania niechcianych smug, zacieków czy innych defektów, mogących wystąpić podczas malowania ścian.
Autor: Dekoral - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt