chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Ochrona drewna Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » drewno » Renowacja drewnianego parkietu

Renowacja drewnianego parkietu

03.08.2016
Drewniana podłoga to dobra inwestycja w domowe wyposażenie – niepowtarzalne usłojenie stanowi doskonałą bazę do wielu aranżacji, a odpowiednio pielęgnowany materiał pozwala na użytkowanie przez wiele lat. Co więcej, nawet powstałe pod wpływem eksploatacji i upływającego czasu uszkodzenia można w prosty sposób usunąć.

Tomasz Mazurkiewicz, ekspert firmy Den Braven podpowiada, jak samodzielnie przeprowadzić renowację drewnianego parkietu i przywrócić mu dawny blask.

Chemia budowlana - Fot. Flickr
Fot. Flickr
Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju pokryć podłogowych od tradycyjnych wykładzin dywanowych i PVC, poprzez płytki ceramiczne, panele laminowane czy na przykład nowoczesne podłogi żywiczne i betonowe. To jednak naturalne drewno od lat nie wychodzi z mody i zdobywa serca wielu użytkowników. Wszystko za sprawą wyjątkowo eleganckiego wyglądu – przepięknych słojów i niezwykłej kolorystyki. Strona wizualna to jednak nie jedyne walory tego materiału. - Ogromną zaletą czy to litych desek, drewnianych paneli czy parkietowej klepki jest możliwość przeprowadzania wielokrotnej, a co więcej niezwykle skutecznej renowacji, a nawet zmiany zabarwienia podłogi. W ten sposób możemy nie tylko odnowić parkiet, ale również zmienić jego stylistykę – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz.

REKLAMA:


Nowa twarz starej podłogi


Podłoga z racji swojego usytuowania narażona jest na intensywną eksploatację i nawet najbardziej trwały materiał potrzebuje co jakiś czas odświeżenia. Nieestetyczne rysy, przetarcia w powłoce lakieru czy też drobne uszkodzenia w postaci wgnieceń i pęknięć można bowiem z naturalnego drewna w prosty sposób skutecznie usunąć. Jest to również dobry moment jeśli zależy nam na zmianie koloru podłogi.

Chemia budowlana - Lakier do parkietu. Fot. Den Braven
Lakier do parkietu. Fot. Den Braven
Przed przystąpieniem do nakładania lakieru lub oleju nawierzchniowego trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże. - A mianowicie należy dokładnie przeszlifować całą powierzchnię podłogi, co pomoże usunąć starą warstwę lakieru lub farby, niewielkie ubytki w strukturze i zabrudzenia. Najlepiej jest to wykonać przy pomocy szlifierki taśmowej, stosując papier ścierny o różnej granulacji – na początku o wielkości 24-36, a kończąc na rozmiarze 100-120. Przy czym należy pamiętać, że grubość całego szlifowania nie powinna przekraczać 1 mm – tłumaczy ekspert firmy. Jeśli po przeprowadzeniu takich czynności na naszej podłodze nadal widnieją jakieś większe ubytki, wgniecenia lub różnego rodzaju szczeliny i pęknięcia powstające pod wpływem rozsychania się i naturalnej pracy drewna, do ich usunięcia należy wykorzystać specjalistyczny kit. - Zazwyczaj, tak jak w przypadku Kitu do podłóg, jest to gotowy do użycia produkt w postaci pół-gęstej pasty. Dzięki gęstej konsystencji jest łatwy w użyciu i w prosty sposób poddaje się obróbce. Wygładzanie i formowanie wypełnień czy spoin nie powinno więc sprawiać większego problemu. Kit wygładzamy szpachelką w ciągu 5-10 minut od nałożenia i pozostawiamy do utwardzenia. Po tym czasie może on zostać pokryty powłokami malarskimi lub lakierniczymi – dodaje Specjalista Produktu firmy.

Chemia budowlana - Kit do podłóg drewnianych. Fot. Den Braven
Kit do podłóg drewnianych. Fot. Den Braven
Wygładzoną w ten sposób podłogę polerujemy i precyzyjnie odpylamy, aby po nałożeniu powłoki dekoracyjnej nie powstały chropowate nierówności. Na koniec nie pozostaje już nic innego, jak pomalowanie i nałożenie warstwy zabezpieczającej podłogę. W tym celu możemy zastosować różne lakiery ochronne, czy to w wersji matowej czy z połyskiem, barwiące bejce, przy pomocy których zmienimy jednocześnie kolorystykę nawierzchni lub też różnego rodzaju oleje. Na tym etapie w dużej mierze kierujemy się już naszymi upodobaniami i efektem, jaki chcemy uzyskać. - W przypadku, kiedy zależy nam na jak najbardziej naturalnym wyglądzie desek i zachowaniu ich usłojenia, jako warstwę wierzchnią wykorzystać można Olej naturalny do parkietu. Zapewnia on wysoką ochronę przed zarysowaniami, wodą czy zabrudzeniami, a jednocześnie tworząc delikatne, satynowe wykończenie ożywia i utrwala naturalny wygląd drewna – podsumowuje Tomasz Mazurkiewicz.

Kilka prostych kroków, a drewniana podłoga, będzie zachwycać dawnym blaskiem.

Autor: Den Braven - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Ochrona drewna

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt