chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bezspoinowe systemy ociepleń Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » BSO » » Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

29.03.2013
Jak wynika z czwartej fali badania TNS „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce”, jest realna szansa na nieznaczną poprawę sytuacji w branży ociepleń w najbliższych 12 miesiącach. Po raz pierwszy od prawie dwóch lat ostrożny optymizm i pozytywne odpowiedzi przeważyły nad brakiem wiary i negatywną oceną przyszłości. Ale nie oznacza to nadziei na dynamiczny wzrost branży. Przewiduje się, że zauważalne polepszenie pojawi się dopiero w 2015 roku.

Celem cyklicznego pomiaru rynku ETICS, prowadzonego przez TNS we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Systemów Ociepleń, jest ocena koniunktury w budownictwie z perspektywy producentów ociepleń. Projekt zainicjowany został w październiku 2011 roku, a kolejne badania wykonano w styczniu i lutym 2012 roku oraz w sierpniu 2012 roku. Najnowsze wyniki zebrane zostały w styczniu 2013 roku.

Niestety, jak wynika z badania, wśród producentów utrzymują się negatywne nastroje dotyczące oceny bieżącej sytuacji w branży budowlanej i branży ociepleń ścian zewnętrznych budynków w Polsce. Aktualne wskaźniki koniunktury wynoszą kolejno -88 proc. dla branży budowlanej i -67 proc. dla branży ociepleń.
Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku


Ocena kondycji budownictwa


33% badanych producentów ociepleń uważa, że sytuacja w branży budowlanej w porównaniu z poprzednim rokiem jest dużo gorsza; połowa, że trochę gorsza. Tylko 17 proc. ankietowanych uważa, że kondycja budownictwa nie zmieniła się.

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Natomiast jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, wyniki są nieco lepsze, choć też daleko im do choćby umiarkowanie optymistycznych. Przede wszystkim, większość badanych producentów uważa, że w najbliższym roku sytuacja w branży budowlanej nie zmieni się znacząco. To postęp w stosunku do wcześniejszych danych – zamiast negatywnych pojawiła się neutralna ocena nadchodzących miesięcy.
Przeczytaj również: Branża ociepleń w Polsce 2010
Połowa badanych upatruje szans na stabilizację sytuacji za 12 miesięcy (odpowiedzi „taka sama” jak obecnie), 33 proc. prognozuje nieznaczną poprawę, natomiast 17 proc. spodziewa się, iż sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie wówczas dużo gorsza niż obecnie. Zauważalne polepszenie sytuacji w branży budowlanej nastąpi, zdaniem producentów, dopiero za 24 miesiące, czyli na początku 2015 roku (wskaźnik koniunktury dla tego okresu ma poziom +66 proc.).

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Diagnoza dla branży ociepleń


Kondycja branży ociepleń jest przez producentów oceniana nieco lepiej niż sytuacja w branży budowlanej (wskaźniki koniunktury wynoszą kolejno: -67 proc. oraz -88 proc.). Nastroje są jednak w dalszym ciągu pesymistyczne. 67 proc. producentów uważa, że obecna sytuacja w branży ociepleń ścian zewnętrznych jest nieco gorsza niż przed rokiem, a 17 proc., że jest dużo gorsza. Taki sam odsetek uważa, że obecna sytuacja w branży jest trochę lepsza niż przed 12 miesiącami.

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku

Nieco optymizmu przynoszą prognozy rynkowe producentów ETICS, którzy przewidują nieznaczne polepszenie sytuacji w branży ociepleń w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po raz pierwszy od początku prowadzonych pomiarów odpowiedzi pozytywne przeważają nad negatywnymi (wskaźnik koniunktury wynosi +16 proc.). Połowa badanych prognozuje bowiem, że sytuacja w branży za 12 miesięcy będzie nieco lepsza, 17 proc. – że taka sama. Pogorszenia koniunktury w najbliższym roku spodziewa się 34 proc. badanych (po 17 proc. odpowiedzi trochę gorsza i dużo gorsza).

Znacznego polepszenia sytuacji w branży ociepleń, podobnie jak w branży budowlanej ogólnie, producenci upatrują za 24 miesiące, czyli na początku 2015 roku (wskaźnik koniunktury wynosi +67 proc.).

Chemia budowlana - Branża ociepleń - lepiej, ale nie w tym roku


REKLAMA:


(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Docieplenia

Nowości produktowe w BSO
Tynki do dociepleń
Farby fasadowe
Akcesoria i narzędzia BSO
Copyright 2018 chemia budowlana .info
partnerzy | reklama | newsletter | kontakt