chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bezspoinowe systemy ociepleń Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » BSO » BSO - systemy osłonięte » Ciepły garaż na mroźne dni. Jak się przygotować

Ciepły garaż na mroźne dni. Jak się przygotować

14.12.2010
Zimą garaż przylegający do budynku spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. Otwieranie wrót, przy niskich temperaturach, powoduje szybkie wychładzanie się nie tylko garażu, ale i sąsiadujących z nim pomieszczeń, naraża na pęknięcie znajdującą się w nim instalację wodno-kanalizacyjną. Ocieplenie garażu od wewnątrz może zapewnić błogi sen jego właścicielowi.

Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
REKLAMA:


Do izolacji cieplnej stropu, od strony sufitu, warto zastosować system garażowy Atlas Roker G. Na powierzchni stropu mocuje się płyty z wełny mineralnej, a na nich wykonuje warstwę z zaprawy klejącej, zbrojoną siatką z włókna szklanego. Tak przygotowaną powierzchnię, po wyschnięciu, maluje się farbą lub wykańcza tynkiem cienkowarstwowym.

Chemia budowlana - Fot. ATLAS
Fot. ATLAS

Ciepło i cicho


Wełna mineralna, użyta w tym systemie, jest materiałem niepalnym, odpornym na zmiany temperatury i na wilgoć, a także na inne szkodliwe czynniki atmosferyczne i chemiczne. Dodatkową jej zaletą jest to, że tłumi dźwięki, co jest korzystne m.in. w przypadku, gdy nad garażem znajduje się pomieszczenie użytkowe. W systemie Atlas Roker, przy tego typu realizacjach, używa się płyt z wełny lamelowej. Ich grubość dobierana jest indywidualnie, m.in. na podstawie obliczeń współczynnika przenikania ciepła, dokonywanych przez architekta. Wstępną informację na ten temat można otrzymać od doradcy technicznego firmy producenckiej branży budowlanej.

Przygotowanie podłoża


W każdym przypadku podłoże powinno być nośne, równe i oczyszczone z wszelkich elementów mogących powodować osłabienie przyczepności zaprawy klejącej. Luźne lub słabo przylegające fragmenty należy skuć, a ubytki uzupełnić, np. Zaprawą Tynkarską Atlas. Gdy podłoże jest słabe, pylące, bądź też o dużej chłonności, należy zagruntować je emulsją Atlas Uni-Grunt lub preparatem Atlas Grunto-Plast. Ten ostatni, nie tylko zredukuje chłonność podłoża, ale także zwiększy przyczepność przyklejanej do niego zaprawy.
Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock


Chemia budowlana - Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Na mijankę


W przypadku ocieplania garażu w domku jednorodzinnym, płyty można mocować do stropu za pomocą samej zaprawy klejącej Atlas Roker W-20, bez łączników mechanicznych, popularnie zwanych kołkami. Warstwa zaprawy klejącej powinna pokrywać całe spody płyt. Płyty, po naniesieniu kleju, należy bezzwłocznie przyłożyć do podłoża, lekko przesunąć i docisnąć, układając mijankowo na tzw. cegiełkę - pionowe spoiny pomiędzy płytami powinny się mijać.

Warstwa zbrojona


Do wykonania warstwy zbrojonej z siatki z włókna szklanego, zatopionej także w zaprawie Roker W-20, można przystąpić nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia płyt. Zaprawę należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni termoizolacji i wtopić w nią kolejne pasy siatki. Warstwa zbrojona musi być warstwą ciągłą, tzn. kolejne pasy siatki muszą być układane na zakładkę o szerokości minimum 10 cm, zaś na narożach powinna ona wynosić minimum 15 cm. Zakładki siatki nie mogą pokrywać się ze spoinami pomiędzy płytami.
Przeczytaj również: weber.therm INTERNUS
Chemia budowlana - Rys. ATLAS
Rys. ATLAS

Tynk lub farba


Do wykonania warstwy wykończeniowej można przystąpić po około trzech dniach od nałożenia warstwy zbrojonej. Zewnętrzną warstwą systemu może być cienkowarstwowy tynk, np. silikatowy Atlas Silkat, silikonowy Atlas Silkon lub mineralny Atlas Cermit. W garażu można zrezygnować z wyprawy tynkarskiej. Wtedy powierzchnię warstwy zbrojonej wystarczy pomalować farbą silikatową Atlas Arkol S lub silikonową Atlas Arkol N, bądź Atlas Fastel w dowolnie wybranym kolorze.

Trzymaj ciepło


Po ociepleniu stropu warto także ocieplić ścianę garażu, przylegającą do domu. Zasadą jest, że ocieplenie wykonujemy od strony pomieszczenia chłodniejszego. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie styropianu. W tym przypadku przykleja się go do ściany garażu, używając kleju Atlas Hoter U, tą samą zaprawą wykonuje się warstwę zbrojącą. Tak przygotowaną ścianę można wykończyć, układając tynk cienkowarstwowy, dekoracyjny lub zwyczajowo pomalować farbą. Istnieje także możliwość obłożenia ściany, do połowy jej wysokości, płytkami ceramicznymi. Jednak z uwagi na ich ciężar, konieczne będzie dodatkowe kołkowanie przyklejonego styropianu oraz dwukrotne jego zbrojenie siatką z klejem. Płytki przyklejamy zaprawą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, taką jak Atlas Plus. Pozostałą część ocieplonej ściany, podobnie jak ściany nieocieplone, można wygładzić zaprawą szpachlową i pomalować.

Chemia budowlana - Ciepły garaż na mroźne dni. Jak się przygotować
ZDANIEM EKSPERTA
Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS

Kompleksowe zabezpieczenie


System Atlas Roker G może być stosowany zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i już istniejących, poddawanych termomodernizacji. Trzeba pamiętać, że samo ocieplenie stropu i ścian nie zapewni, szczególnie przy silnych mrozach, właściwej temperatury w garażu. Żeby tak się stało, powinna być prawidłowo wykonana izolacja podłogi, brama garażowa winna być ocieplona, a sam garaż - ogrzewany. Brak kompleksowego zabezpieczenia cieplnego sprawi, że choć prawdopodobnie uzyskamy pożądany efekt, utrzymanie kilkustopniowej temperatury dodatniej okaże się przedsięwzięciem nieekonomicznym.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.6)

Jesteś w dziale:

Docieplenia

Nowości produktowe w BSO
Tynki do dociepleń
Farby fasadowe
Akcesoria i narzędzia BSO
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt