chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bezspoinowe systemy ociepleń Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » BSO » BSO - czytelnia » Najskuteczniejsze sposoby na wyciszenie dźwięków dochodzących z centrum miasta

Najskuteczniejsze sposoby na wyciszenie dźwięków dochodzących z centrum miasta

30.09.2019
Kroki, stukanie, uderzenia. Zna to każdy mieszkaniec bloku. To tzw. dźwięki uderzeniowe, powstające i przenoszące się wewnątrz budynku. Wydaje się, że w budownictwie mieszkaniowym trudno ich uniknąć, są jednak rozwiązania, które mogą znacząco ograniczyć ich słyszalność.

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin
- Jeśli chodzi o dźwięki uderzeniowe, to najskuteczniejszym sposobem ich wyciszenia jest zastosowanie izolacji akustycznej w systemie podłogi pływającej wykonanej ze specjalnego, akustycznego styropianu – podkreśla Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.

Technologię o nazwie „podłoga pływająca“ stosuje się, gdy mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi. Chodzi o to, by warstwy nie przylegały do ścian pomieszczenia, będą bowiem „pracować“, to znaczy kurczyć się i rozszerzać pod wpływem takich czynników jak ciepło czy wilgoć. Trzeba zapewnić warstwom możliwość przemieszczania się. Zostawia się zatem przy ścianie szczelinę, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym np. styropianem.
REKLAMA:


Przy technologii podłogi pływającej świetnie sprawdzi się położenie warstwy wyciszającej dźwięki uderzeniowe wykonanej z akustycznego styropianu Stropomin EPS T. - Jest to specjalistyczny materiał, z którego wykonuje się izolację akustyczną tłumiącą takie dźwięki jak np. odgłos upadającego przedmiotu czy tupanie, czyli w praktyce wszystkie te dźwięki, które docierają od sąsiadów – wskazuje Renata Ciszewska.

Szansa dla starego budownictwa


Co ciekawe, dodatkowe wyciszenie podłogi jest możliwe do przeprowadzenia zarówno w nowo budowanych blokach, jak i w starym budownictwie przy okazji remontu. – Starą podłogę usuwamy, a przy montowaniu nowej uwzględniamy warstwę izolacji akustycznej. Trzeba jednak pamiętać, aby warstwa ta nie wpłynęła na wysokość pomieszczenia. Stropomin EPS T jest bardzo poręczny w tym względzie, mamy bowiem do wyboru kilka grubości płyt od 17 mm do 53 mm – mówi kierownik laboratorium w Styropminie.

Krótko o decybelach


Natężenie dźwięku jest mierzone w decybelach (dB). Trzeba jednak pamiętać, że skala nie jest liniowa, a logarytmiczna, czyli podniesienie głośności o 10 dB oznacza 10-krotnie większe natężenie dźwięku. Dla przykładu szept to 20 dB, a odkurzacz – 60 dB. Przyjmuje się, że „normalny“ hałas w mieszkaniu nie przekracza 35 dB, powyżej 70 dB hałas jest nieprzyjemny, a powyżej 85 dB może być już szkodliwy. Człowiek słyszy dźwięki od 0 do 120 dB, przy czym natężenie 120 decybeli może być odczuwane jako ból. Jeśli chodzi o szkodliwość hałasu znaczenie ma nie tylko jego natężenie, ale też to jak długo pozostajemy pod jego wpływem.

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Docieplenia

Nowości produktowe w BSO
Tynki do dociepleń
Farby fasadowe
Akcesoria i narzędzia BSO
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt