chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Wpływ izolacji PAROC na energooszczędność w budynkach

Wpływ izolacji PAROC na energooszczędność w budynkach

03.11.2009
W niniejszym artykule przedstawiono analizę wpływu grubości izolacji PAROC na sprawność energetyczną budynków. Wiadomo, że w sumie ok. 50% ciepła w budynkach ucieka nam przez przegrody zewnętrzne takie jak ściany, dach i podłogi na gruncie. Odpowiednia izolacja tych przegród materiałami o wysokiej jakości termicznej może nam przynieść duże oszczędności na ogrzewaniu budynków. Aby standard energetyczny budynku podnieść jak najwyżej to oprócz zastosowania odpowiedniej grubości izolacji należy również przewidzieć system wentylacyjny z odzyskiem ciepła, wysokiej jakości cieplnej okna i drzwi, wyposażenie w urządzenia AGD o najwyższej klasie energetycznej oraz odpowiednio sprawny system grzewczy (niepotrzebny w przypadku domów pasywnych).
Chemia budowlana - Wpływ izolacji PAROC na energooszczędność w budynkach

Przykłady


W tabeli przedstawiono przykłady wykonania domu jednorodzinnego z różnymi wariantami dotyczącymi grubości izolacji termicznej PAROC.
Jak wyżej wspomniano już tylko zwiększenie grubości izolacji powoduje przeskok w górę w klasyfikacji energetycznej budynku.
Szacunkowe obliczenia przeprowadzono dla zaprojektowanego domu jednorodzinnego o przykładowych danych użytkowych.
Według wyników podanych w tabeli zastosowanie grubości izolacji PAROC w przykładzie 1 i 2 (kolor niebieski) pozwoliłoby sklasyfikować ten budynek tylko jako budynek standardowy, zgodny z wymaganiami przepisów budowlanych w naszym kraju.
Gdybyśmy jednak zastosowali grubości podane w przykładzie 3 lub 4 (kolor żółty) to taki budynek można już nazwać budynkiem energooszczędnym, gdzie wartościami granicznymi jest zużycie w przedziale 50-60 kWh/m2 w ciągu roku.
Aby zaklasyfikować budynek jako pasywny należałoby go zbudować według symulacji dla przykładu nr 4 (albo nawet jeszcze zwiększyć grubość izolacji) oraz zastosować dodatkowe ulepszenia w postaci systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła, wymianie okien i drzwi na takie, aby wartość U bliska była 1,0 W/m2K oraz ewentualnie założyć na dachu panele na baterie słoneczne.
Pozwoliłoby to wtedy na zupełne zrezygnowanie z systemu grzewczego a roczne zużycie energii byłoby na poziomie 15-20 kWh/m2 domu.
Chemia budowlana - Wpływ izolacji PAROC na energooszczędność w budynkach

Podsumowanie


Powyższe przykłady wskazują na bardzo duże znaczenie grubości izolacji o wysokiej jakości
termicznej na ogólną klasyfikację energetyczną budynku. Jest to ważna informacja ze względu
na to, że od stycznia 2009 roku w Polsce jest obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków nowych i termomodernizowanych. Niemożliwa będzie sprzedaż budynku czy lokalu mieszkalnego, gdy właściciel nie będzie posiadał takiego certyfikatu.
Im wyższa klasa lokalu czy budynku tym większą cenę może uzyskać Sprzedający.
Obecnie przyszli właściciele domów powinni więc dopilnować aby w projektach uwzględnione były wysokiej jakości materiały budowlane oraz ich odpowiednia grubość.

Paroc
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
Autor: Paroc - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.1)

Jesteś w dziale:

Bitumy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt