chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Zrównoważony rozwój od mniej znanej w Polsce strony

Zrównoważony rozwój od mniej znanej w Polsce strony

08.03.2013
Największym konsumentem energii w Europie są budynki - odpowiadają za 40% całkowitego jej zużycia. Polska w zakresie zwiększenia ich efektywności energetycznej jest właściwie na początku drogi, ale dzięki nowym regulacjom prawnym czy programom dopłat zmierza we właściwym kierunku. W dużym stopniu może się wzorować na Danii - kraju, w którym tematyka zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacji budynków kreuje nie tylko sposób ich wznoszenia, remontowania czy użytkowania, ale wpływa także na sposób życia mieszkańców Królestwa.

Chemia budowlana - Fot. Isover
Fot. Isover
Doświadczenia Danii w zakresie zrównoważonego rozwoju wyznaczają kierunki dla tej wzniosłej idei. Tamtejsza gospodarka jest ściśle powiązana z troską o środowisko naturalne. Koncepcja zrównoważonego rozwoju nie stanowi więc pustego sloganu, a wręcz przeciwnie - odnosi się do praktyki dnia codziennego. Duńskie technologie to przede wszystkim skuteczna izolacja, efektywne wykorzystanie elektrowni wiatrowych czy kolektorów słonecznych traktowanych jako źródło ciepła w budynkach mieszkalnych. Zielona polityka stanowi priorytet dla Królestwa. Prowadzi zarówno do ochrony klimatu i środowiska, jak i generowania nowych miejsc pracy i pobudzania rozwoju nowych technologii. Dania zmierza w kierunku unowocześnienia infrastruktury energetycznej, co ma ostatecznie doprowadzić do całkowitego uniezależnienia się od paliw kopalnych.

Przykład Duńczyków, którzy wiele wyzwań w kontekście wdrażania idei zrównoważonego rozwoju mają za sobą, pokazuje, jak przekształcać politykę energetyczną w efektywny sposób. - mówi Henryk Kwapisz, Menadżer Rozwoju Rynku ISOVER. - Dania może się pochwalić szeregiem obiektów wytwarzających lub wykorzystujących energię w zrównoważony sposób. W minionym roku mieliśmy okazję w towarzystwie przedstawicieli lokalnych społeczności oraz delegacji duńskiego ISOVERu poznać tamtejsze rozwiązania, głównie w dziedzinie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. - zaznacza Henryk Kwapisz
Przeczytaj również: Izolacje techniczne ISOVER
REKLAMA:


Dania wnosi ogromny wkład w realizację idei zrównoważonego rozwoju w oparciu o jej trzy podstawowe aspekty: środowiskowy, społeczny i gospodarczy. Pozytywnych przykładów jest wiele, a wśród nich m.in.:
- wieś Jylland, w której w 2007 roku rozbudowano istniejącą elektrownię o część wykorzystującą odnawialne źródła energii (działa tam 614 paneli słonecznych, które zajmują powierzchnię ponad 8 tysięcy m2 i stanowią jedyne źródło ciepła dla zlokalizowanych w miejscowości budynków),
- osiedle KomfortHusen, gdzie znajduje się 10 wolnostojących domków jednorodzinnych wybudowanych w latach 2008-2009 przy użyciu technologii domów pasywnych (jednych z pierwszych tego typu w Królestwie),
- miasteczko Stenløse, w którym na powierzchni 73 hektarów stworzono obszar wybudowany według określonych zasad zrównoważonego rozwoju (wszelkie budynki tam zlokalizowane charakteryzują się wymogami odpowiadającymi niskiej klasie energetycznej - min. 70% redukcji zapotrzebowania na ciepło).

Chemia budowlana - Fot. Isover
Fot. Isover
Wysoki standard życia Duńczyków bierze swój początek od rozsądnego wykorzystywania zasobów naturalnych. W Polsce istnieje potrzeba uregulowania tej kwestii. Budownictwo w naszym kraju odpowiada za ¼ jej zużycia energii, a potencjał efektywności energetycznej jest wciąż słabo wykorzystywany. Przykład Danii pokazuje zrozumienie dla tych zagadnień już na szczeblu władzy oraz umożliwia wygospodarowanie środków na innowacyjne projekty, które przyczyniają się do realizacji idei zrównoważonego rozwoju w praktyce.
W Polsce, pomimo obecności w prawie od 2009 roku zapisów o konieczności posiadania certyfikatów energetycznych, ich stosowanie w praktyce wygląda różnie. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, od 2020 roku domy oparte o rozwiązania energooszczędne mają być w naszym kraju obowiązującym standardem. Obecnie sytuację może zmienić program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczący wprowadzenia dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych. Dom to przecież jedna z najważniejszych inwestycji. Powinien być gwarantem komfortu, prywatności i bezpieczeństwa. Przyjazny swoim mieszkańcom, funkcjonujący w harmonii z przyrodą, realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju stanie się inwestycją na lata.

Autor: Isover - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Bitumy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt