chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Jak prawidłowo ocieplać z systemem Tytan EOS STROP

Jak prawidłowo ocieplać z systemem Tytan EOS STROP

20.03.2012
Aby zapobiec dużym stratom energii cieplnej, coraz więcej świadomych inwestorów decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji stropów, oddzielających garaże od przestrzeni ogrzewanej. Podczas remontu warto stosować rozwiązania systemowe bazujące na wzajemnie dopasowanych komponentach, co gwarantuje pewny i szybki rezultat. Na przykładzie kompletnego systemu ociepleń stropów i sufitów Tytan® EOS STROP oraz płyt lamelowych pokażemy, jak stworzyć solidną warstwę ocieplenia metodą „kilku kroków”, bez stosowania siatki oraz łączników mechanicznych do mocowania wełny mineralnej.

Chemia budowlana - Nakładanie zaprawy na wełnę lamelową Fot. Selena SA
Nakładanie zaprawy na wełnę lamelową Fot. Selena SA

Przystąpienie do prac


System ociepleń Tytan® EOS STROP to zestaw markowych produktów dedykowanych do tworzenia warstwy ociepleniowej metodą mokrą bezsiatkową. W jego skład wchodzą: Tytan® Zaprawa klejowo-szpachlowa O, płyty z wełny lamelowej, Tytan® Grunt do systemów OS, Tytan® Tynk cienkowarstwowy OS mineralny „baranek” oraz ewentualnie elementy uzupełniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym ocieplenia. Chcąc zapewnić prawidłowe związanie wyprawy klejowej oraz tynkarskiej, prace powinny być przeprowadzane w temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +25°C. Przed aplikacją systemu należy oczyścić podłoże z substancji obniżających jego przyczepność – zwłaszcza z kurzu, brudu, wosku, tłuszczów, a także ze starych powłok malarskich. Wszelkie nierówności należy uzupełnić Tytan® Zaprawą wyrównującą TEO124 i przeszlifować. Podłoża szczególnie chłonne należy zagruntować podkładem gruntującym.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Przyklejanie płyt lamelowych „na mijankę” Fot. Selena SA
Przyklejanie płyt lamelowych „na mijankę” Fot. Selena SA

Przyklejanie płyt z wełny mineralnej


Przed montażem warstwy izolacji należy koniecznie sprawdzić przyczepność podłoża. Mocowanie płyt lamelowych metodą bezkołkową może się odbywać wyłącznie na podłożach równych i gładkich, takich jak betonowe czy belkowo-pustakowe, o wytrzymałości nie mniejszej niż 0,08 MPa. Jeśli te warunki są spełnione, można przystąpić do klejenia izolacji bezpośrednio do stropu.

W tym celu należy najpierw przeszpachlować powierzchnię płyty lamelowej cienką warstwą wcześniej przygotowanej zaprawy Tytan® Zaprawa klejowo-szpachlowa O i równomiernie rozprowadzić ją na całej powierzchni wełny lamelowej za pomocą pacy zębatej 8-12 mm (nie mniej niż 8x8x8mm) tak, aby po przyklejeniu tworzyła warstwę o grubości 2-7 mm. Następnie bezzwłocznie należy przykleić wełnę do stropu mocno dociskając, aż do „zassania” zaprawy. Płyty należy rozmieszczać w układzie mijankowym.

Chemia budowlana - Nakładanie gruntu na powierzchnię z płyt lamelowych Fot. Selena SA
Nakładanie gruntu na powierzchnię z płyt lamelowych Fot. Selena SA

Gruntowanie powierzchni


Kolejnym etapem jest zwiększenie przyczepności podłoża z wełny mineralnej jeszcze przed nałożeniem tynku za pomocą podkładu gruntującego Tytan® Grunt do systemów OS. Produkt nakładamy metodą natrysku hydrodynamicznego uważając, by rozprowadzić go równomiernie na całej powierzchni płyt. Stworzona w ten sposób warstwa gruntująca wyreguluje chłonność podłoża i zapobiegnie przenikaniu zanieczyszczeń z podłoża do warstwy tynku i powstawaniu plam. Tytan® Grunt do systemów OS nie zmniejsza przy tym paroprzepuszczalności podłoża, ułatwia nakładanie i zwiększa wydajność masy tynkarskiej.

Tynkowanie…i gotowe!


Tytan® Tynk cienkowarstwowy OS mineralny „baranek” należy przygotować wsypując zawartość worka (25 kg) do dokładnie odmierzonej ilości (6,5 l) chłodnej i czystej wody. Następnie należy wymieszać zaprawę ręcznie lub za pomocą wolnoobrotowej wiertarki aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Tynk jest gotowy do użycia po upływie 5 minut i ponownym wymieszaniu. Ostatnim krokiem w montażu systemu Tytan® EOS STROP jest nanoszenie Tytan® Tynku cienkowarstwowego OS na płyty lamelowe również metodą natrysku hydrodynamicznego. Produkt na bazie wypełniaczy mineralnych i kruszywa o grubości 1,5 mm tworzy paroprzepuszczalną i odporną na obciążenia mechaniczne warstwę tynkarską.

Chemia budowlana - Nakładanie tynku strukturalnego metodą natryskową Fot. Selena SA
Nakładanie tynku strukturalnego metodą natryskową Fot. Selena SA
Film instruktażowy obrazujący metodę ocieplania z zastosowaniem Systemu Tytan® EOS STROP można obejrzeć pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=kG1KZWjpB3o

System Tytan® EOS STROP posiada Aprobatę Techniczną ITB AT-15-8549/2012

Producent: Selena SA

Autor: Selena - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

Jesteś w dziale:

Bitumy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt