chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową

Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową

23.02.2012
Nasze rachunki za energię w zimie potrafią - w przeciwieństwie do temperatury na zewnątrz - sięgać zenitu. Składają się na nie koszty związane przede wszystkim z ogrzewaniem. Dlatego energochłonność budynku jest jedną z kluczowych informacji inwestycyjnych, dotyczących zarówno zakupu jak i budowy domu. Odpowiednio optymalizując i dobierając rozwiązania wydając niewiele więcej oszczędzamy dużo.

Chemia budowlana - Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową
Do kosztów ponoszonych w ciągu cyklu życia budynku zaliczyć należy: projekt, budowę, konieczne remonty, eksploatację i wreszcie rozbiórkę. Szacuje się, że 11% tych nakładów pochłania budowa, a 84% eksploatacja - z czego aż 75% to koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody. Według raportu Szóste Paliwo, dla 46% inwestorów opłacanie rachunków za ogrzewanie jest już obecnie problemem. W Polsce przeciętne zużycie potrzebnej na nie energii jest nawet dwukrotnie wyższe w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej. Takie wyniki biorą się ze znacznie mniejszej izolacyjności polskich budynków. Dlatego dom należy traktować jako inwestycję, gdzie straty ciepła są przekuwane na wymierne straty ekonomiczne.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową

Okiem inwestora


Inwestycje budowlane mają charakter długoterminowy, dlatego warto zadać sobie pytanie jaki okres zwrotu jesteśmy w stanie zaakceptować. Energooszczędność dotyczy przede wszystkim:
- izolacji termicznej ścian zewnętrznych, stropów, dachów, piwnic,
- stolarki okiennej i drzwiowej,
- systemów odzysku ciepła z wentylacji,
- sprawnych źródeł ciepła, ich prawidłowej regulacji i eksploatacji.

W ten sposób zainwestowane pieniądze spłacają się z oszczędności na ogrzewaniu. Należy pamiętać, że 10 lat to w budownictwie dość krótki okres zwrotu. Z raportu Szóste Paliwo wynika, że tylko co setny inwestor jest skłonny czekać na tego typu zwrot dłużej niż 20 lat. Jednak odpowiednio dobrane materiały i technologie konstrukcyjne, korzystne finansowanie, a nawet wsparcie przedsiębiorstwa świadczącego usługi energetyczne, mogą zapewnić oszczędności w dużo krótszym czasie. Jak wynika z badania Postawy wobec bezpieczeństwa finansowego, przeprowadzonego przez Grupę IQS, pomysł jednorazowej inwestycji (kilku tysięcy złotych) pozwalającej w przyszłości obniżyć koszt ogrzewania o 15-20% podoba się Polakom. Prawie połowa z nich byłaby zdecydowanie gotowa na taką inwestycję, a jedynie 14% odrzuca ten pomysł. Gdyby osoby, które już wybudowały dom lub kupiły mieszkanie robiły to ponownie, to przede wszystkim wybudowałyby lepiej ocieplony dom lub kupiły lepiej ocieplone mieszkanie – tak, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie i podnieść komfort cieplny.

Chemia budowlana - Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową

Diabeł tkwi w szczegółach


Analizując dwa obiekty o tej samej powierzchni, o różnych systemach grzewczych (gaz i biomasa) oraz innych grubościach izolacji zauważyć można, że budynki o zbliżonych parametrach charakterystyki energetycznej (wskaźnik energii pierwotnej) różnią się znacząco w kwestiach kosztów eksploatacji.W budynku B zastosowano odpowiednią izolację w miejscach narażonych na straty ciepła i wykorzystano system odzysku ciepła z wentylacji. Pozwoliło to, mimo wyższej ceny wybranego źródła ciepła, na znaczne oszczędności w stosunku do budynku A.

Optymalizacja rozwiązań pozwala dobrać te najbardziej opłacalne analizując również koszty eksploatacji a nie tylko koszty zakupu. Nowoczesność i ekologia to nie tylko nowe formy ogrzewania: wyraźnie widać, że bez odpowiedniego zaplecza w postaci solidnej izolacji, korzyści z takich rozwiązań są jedynie iluzoryczne. Być może źródeł „szóstego paliwa” wcale nie trzeba szukać daleko: wystarczy rozejrzeć się po otaczających nas budynkach.

Chemia budowlana - Niższe rachunki w zimie - zapewnij je sobie przed budową
Autor: Rockwool - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Bitumy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt