chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Gdy do wełny mineralnej na elewacji dostanie się woda – porady dla powodzian i

Gdy do wełny mineralnej na elewacji dostanie się woda – porady dla powodzian i poburzan

25.08.2011
Co zrobić, gdy do wełny mineralnej na elewacji dostanie się woda – porady dla powodzian i poburzan.

Wyroby z wełny mineralnej są trudnozwilżalne, czyli hydrofobowe. Nie chłoną wilgoci z powietrza i mają znikomą wilgotność sorpcyjną. Skład wełny powoduje, że jest ona odporna biologicznie, nie stwarza warunków do rozwoju mikroorganizmów, nie gnije. Jednak powinna być chroniona przed zamoknięciem podczas transportu, przechowywania i eksploatacji, bo woda może naruszać strukturę wyrobów, wypłukiwać lepiszcze i środki hydrofobizujące.
Przeczytaj również: Systemy ociepleń KREISEL
REKLAMA:


Zamoknięcie, zwłaszcza krótkotrwałe, które nie powoduje naruszenia struktury wełny, może nie wpływać na trwałe pogorszenie jej właściwości cieplnych ani wytrzymałościowych. Jeżeli wełna nie była przy tym uszkodzona mechanicznie, to po wysuszeniu, które w okresie letnim może trwać od jednego do kilku miesięcy, powinna wykazywać pierwotną izolacyjność cieplną, klasyfikację ogniową oraz nieco obniżone właściwości wytrzymałościowe. Każdy przypadek zamoknięcia elewacji warto ocenić indywidualnie, biorąc pod uwagę, w jakim jest stanie po ustąpieniu wody, jak długo znajdowała się w wodzie i jaka to była woda (aspekt higieniczny).

W przypadku możliwości przedostania się do wnętrza wełny zanieczyszczeń organicznych, bakterii, płyty należy bezwzględnie zdemontować.

Maria Dreger, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Autor: SSO - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.3)

Jesteś w dziale:

Bitumy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt