chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Czym kierować się przy wyborze styropianu

Czym kierować się przy wyborze styropianu

08.08.2011
Dlaczego ceny płyt styropianowych firmy Austrotherm są wyższe od cen płyt innych producentów?

Nikt z nas nie lubi przepłacać. Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego mielibyśmy zapłacić więcej za podobnie wyglądający produkt? Odpowiedź jest prosta: z pozoru identycznie wyglądające paczki styropianowe w rzeczywistości jednak różnią się. Wszyscy kupujemy styropian po to, aby ocieplić budynki, a tym samym zmniejszyć wydatki na ich ogrzewanie.
REKLAMA:


O własnościach termoizolacyjnych styropianu informuje nas deklarowana przez producenta wartość współczynnika lambda (λD) - parametru określającego przewodnictwo cieplne. Im niższa lambda, tym lepsza izolacyjność termiczna produktu. Bezpośredni wpływ na właściwości izolacyjne styropianu, zdaniem producentów surowca (patrz wykres), ma przede wszystkim gęstość produktu. Im wyższa gęstość styropianu, tym lepsza lambda. Ilość surowca zużytego w procesie produkcji, przekłada się na ciężar produktu. Większa ilość surowca to wyższa cena, ale jednocześnie lepsza jakość i izolacyjność.

Firma Austrotherm pragnie wyjaśnić Państwu zależności pomiędzy tymi dwoma parametrami:

wysoka gęstość = lepsza lambda = dobry produkt
Waga ma znaczenie! Sprawdźmy gęstość produktu, aby zweryfikować, czy deklarowana przez producenta na opakowaniu wartość współczynnika lambda jest prawdopodobna.

Jak to zrobić?


Wystarczy zważyć paczkę płyt styropianowych. Ciężar paczki podzielić przez jej objętość, a wynik określi nam gęstość wyrobu w jednostce kg/m3. Istnieje pewna tolerancja co do wyniku tego pomiaru, lecz sugerowany przez wielu producentów styropianu tzw. „postęp technologiczny" to zwykła próba oszukania Klienta, gdyż niejednokrotnie wynik ten jest poniżej opisanej tolerancji. Zależność tę prezentują wszyscy producenci polistyrenu. Poniżej przedstawiamy przykładowe, uśrednione wyniki badań firmy Sunpor. Na wykresie widać wyraźnie, że deklarowanie niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda przy niskich gęstościach powinno budzić wiele wątpliwości u Inwestora. Należy także pamiętać, że producenci surowca nie zalecają mieszania surowców, np. białego i szarego, czy dodawania zmielonych opakowań styropianowych.
Gęstość płyt styropianowych przekłada się również na wartość parametrów mechanicznych i wytrzymałościowych, istotnych ze względu na miejsce zastosowania wyrobu, tj.: fasada (TR - wytrzymałość na rozciąganie), podłoga, dach (CS - wytrzymałość na ściskanie).

Wyk.1 Zależność przewodnictwa cieplnego (lambda) od gęstości styropianu wg wiodących producentów surowca (SUNPOR)

Chemia budowlana - Czym kierować się przy wyborze styropianu


Czy minimalna różnica wartości lambdy z trzecim miejscem po przecinku ma jakieś znaczenie?


Z pozoru różnica wartości lambda (λ) o 0,001 W/mK nie jest istotna. Jednak, aby prawidłowo to ocenić poniżej zamieszczamy wykresy, które pokazują przybliżoną różnicę w kosztach zakupu styropianu o różnej wartości lambda oraz różnicę w kosztach ogrzewania przeciętnego domku jednorodzinnego, o powierzchni użytkowej ok. 160 m2* w kolejnych latach, ocieplonego styropianami o różnej wartości lambda i grubości 12 cm.
* przyjęte wartości dotyczą ok. 240 m2 ocieplanych ścian

Wyk.2 Koszty styropianu brutto

Chemia budowlana - Czym kierować się przy wyborze styropianu


Wyk.3 Różnica w kosztach ogrzewania domu jednorodzinnego narastająco w stosunku do płyt o wartości λD < 0,031 W/mK



Chemia budowlana - Czym kierować się przy wyborze styropianu


Pamiętaj! Twoja oszczędność powstaje nie w momencie zakupu, lecz w momencie użytkowania obiektu!
Twój zwiększony wydatek, związany z zakupem lepszych płyt styropianowych, które stanowią tylko ok. 15 % docieplenia, zwróci się już po ok. 2 latach użytkowania budynku. Twoje oszczędności, przy założeniu rosnących cen energii, mogą wynieść nawet 1660 zł rocznie, co w przeciągu 30 lat da sumę 50 tys. zł!

Zainwestuj w pewny styropian już dziś! W przyszłości to on zredukuje Twoje wydatki na ogrzewanie!

Źródło: Austrotherm

Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Bitumy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt