chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » System płyt klimatycznych Renovario

System płyt klimatycznych Renovario

02.07.2010
Renovario płyty klimatyczne wytwarzane są z silikatu wapiennego, materiału na bazie mineralnej. Kryształki silikatu wapiennego tworzą mikroporowaty szkielet. Miliardy mikroporów są powiązane wzajemnie między sobą i otaczającym z zewnątrz powietrzem, co umożliwia uzyskanie wysokiej kapilarności. Jest to materiał paroprzepuszczalny, posiadający otwarte pory, aktywnie kapilaryzujący, termoizolacyjny, przyjazny dla środowiska naturalnego, niepalny oraz zapobiegający tworzeniu się pleśni i zagrzybienia.

Przeznaczenie i zakres stosowania.


Płyty klimatyczne renovario przeznaczone są do wykonywania izolacji cieplnej ścian od wewnątrz w istniejących budynkach, gdzie niemożliwe lub utrudnione jest zastosowanie zewnętrznego systemu ocieplenia. System płyt klimatycznych ma szczególne zastosowanie w obiektach zabytkowych wykonanych z cegły klinkierowej, piaskowca, kamienia, w budynkach z konstrukcją „muru pruskiego” oraz z elementami ozdobnej elewacji. Należą do nich zamki, pałace, zabytkowe wille i kamienice, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne oraz coraz częściej budynki poindustrialne ( przeznaczone na lofty i galerie handlowo-usługowe ), a także śląskie familoki.

REKLAMA:


Dzięki bardzo dobrej aktywności kapilarnej oraz paroprzepuszczalności płyta samoczynnie reguluje wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach i utrzymuje ją na stałym poziomie. Takie właściwości rozszerzają zakres stosowania systemu płyt o pomieszczenia biblioteczne, muzea, galerie, sale konferencyjne, a także sutereny, piwnice adaptowane na cele gastronomiczne czy też biurowe. Brak izolacji cieplnej w budynkach, błędy projektowe lub wykonawcze podczas ocieplenia elewacji to częste przyczyny powstania tzw. „mostków termicznych”, co w dalszym etapie skutkuje pojawieniem się pleśni i zagrzybienia. Płyta klimatyczna likwiduje je skutecznie! Ponieważ płyty produkuje się z naturalnych surowców: piasku i wapna materiał polecany jest dla osób cierpiących na alergię. Ze względu na właściwości niepalne ( klasa A1 ) i bezemisyjne płyta ma szerokie zastosowanie w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej jako izolacja termiczna pomieszczeń i służy jednocześnie jako wkład do drzwi i ścianek działowych. Płytę stosuje się również do izolacji cieplnej kanałów wentylacyjnych oraz kominków.

Właściwości


Płyta renovario to prawdziwy multitalent:
- aktywna kapilarnie
- paroprzepuszczalna
- o otwartych porach
- termoizolacyjna
- niepalna (A1)
- zapobiegająca zagrzybieniu (pH 10)
- nierozpuszczalna w wodzie
- o stabilnej formie, a więc samonośna
- odporna na robactwo
- bezemisyjna
- nieszkodliwa dla zdrowia i środowiska naturalnego

Produkcja


Piasek i wapno (Siliziumdioxid i Calciumoxid) są naturalnymi surowcami używanymi do produkcji płyt klimatycznych. Podczas rozmulania ich w wodzie zachodzi reakcja, w wyniku której stają się one produktem wyjściowym silikatu wapiennego. Po nadaniu formy płyt i poddaniu ich procesowi autoklawizacji, drobne kryształki silikatu wapiennego poddane działaniu przegrzanej pary wodnej i wysokiego ciśnienia rosną, tworząc otwartą strukturę o bardzo drobnych i delikatnych porach. Powstaje przez to bardzo wysoka kapilaryzacyjna właściwość chłonna i ogromna zdolność przyjmowania wody, a także doskonała właściwość termoizolacyjna. Płyty są stabilne i samonośne.

Chemia budowlana - struktura płyty pod mikroskopem
struktura płyty pod mikroskopem


Dane techniczne


Gęstość objętościowa: kg / m3 200-240
Porowatość: % > 90
Wytrzymałość na ściskanie MPa > 1
Współczynnik przewodzenia ciepła: (23°C/80% wzgl.wil g.pow.) W m-1 K-1 0,060
Współczynnik przewodzenia ciepła (w stanie suchym): W m-1 K-1 0,059
Grupa przewodzenia ciepła: 065
Faktor paroprzepuszczalności μ: 3-6
Wilgotność wyrównawcza (20°C/80% wzgl.wilg.pow.): % <7,7

Dane techniczne są średnią seryjnych badań dokonywanych podczas bieżącej produkcji. Nie przedstawiają one Żadnych właściwości przyrzeczonych i nie mogą stanowić podstawy do rękojmi. Bliższe dane zamieszczamy w załączniku "Dane techniczne" zgodnie z Normą Europejską EU91/155.

Płyta klimatyczna


Długość: mm 1 250 ± 5
Szerokość: mm 1 000 ± 3
Grubość: mm 25, 30, 50 ± 1

Płyta do wnęk okiennych
Długość: mm 500 ± 3
Szerokość: mm 250 ± 3
Grubość: mm 15 ± 1

Łącznik sufit-ściana


Długość: mm 1250 ± 5
Szerokość: mm 500 ± 3
Grubość: mm 30 / 8 ± 1

Formaty specjalne i kształtki - na zamówienie
Tolerancja w/g normy DIN 7168

Montaż.


Na system wewnętrznego ocieplenia renovario oprócz różnej grubości płyt składają się komponenty o podobnych i współgrających właściwościach tj. specjalny klej, środek gruntujący oraz gładź szpachlowa.

Do obróbki płyt klimatycznych niezbędne są: mieszadło do kleju i gładzi, pace do nakładania i zaczesywania kleju, szpachelka do usuwania nadmiaru kleju i fazowania płyt, poziomica, miara, piła ręczna lub wyrzynarka elektryczna, pędzel lub spryskiwacz do gruntowania płyt.

Klej rozprowadza się pacą szpachlową, a następnie przeczesuje zębatą ( ok. 8 mm ) lekko pod kątem by uzyskać ok. 6 mm zęby na ścianie ( fot.1 i 2 ) - podobnie jak w przypadku klejenia glazury.

Chemia budowlana - System płyt klimatycznych Renovario


Pierwszą płytę zaleca się dostawić do dolnego rogu ściany, a następnie lekko ją dociskając wypoziomować ( fot.3 ). Płytę przyklejamy stroną ryflowaną tak, aby możliwie jak największą swoją powierzchnią przylegała do ściany. Następną płytę montujemy podobnie, nie zapominając jednak o tym, by krawędzie płyt łączyć ze sobą klejem ( fot. 4 ). Dlatego też kolejną dopiero co przyklejoną płytę dociskamy do kantu z naniesionym klejem na poprzedniej płycie ( fot. 5 ), by uzyskać fugę nie mniejszą niŜ 1-2 mm. Przy klejeniu należy również pamiętać, by nie powstawały fugi w kształcie krzyży.

Po tak wykonanym montażu należy kantem szpachelki „sfazować” wszystkie łączenia płyt-fuga ok. 1 cm ( fot.7 ) . Płyty montowane do sufitu dodatkowo mocujemy na dyble talerzowe.

Chemia budowlana - System płyt klimatycznych Renovario


Następnym etapem jest gruntowanie przyklejonych płyt. Po wyschnięciu można nanosić gładź szpachlową, najlepiej w dwóch etapach: I – o rzadszej konsystencji, a następnie w II etapie – o nieco bardziej gęstej. Po stwardnieniu i wyschnięciu szpachli ( najczęściej na drugi dzień ) ewentualne nierówności można przeszlifować. Grubość szpachli na płycie powinna wynosić ok. 1 mm.

Chemia budowlana - System płyt klimatycznych Renovario


Wykończona ściana powinna być równa i gładka. Na tak przygotowaną powierzchnię można nanosić farby paroprzepuszczalne o jak najmniejszym współczynniku oporu dyfuzyjnego μ. Zalecane są dostępne na rynku farby wapienne, kredowe oraz sylikatowe wg normy PN EN 13 300.

Istnieje możliwość klejenia tapet papierowych, stosowanie tapet winylowych jest zabronione.

Dopuszcza się również klejenie glazury, ale do 2/3 wysokości czy też powierzchni. 1/3 wysokości zostawia się na odparowanie i „oddychanie” ściany. Na system płyt klimatycznych nie wolno nakładać tynki gipsowe!

Atesty i wyróżnienia


Płyty renovario posiadają polską Aprobatę Techniczną ITB, europejski certyfikat CE, Atest Higieniczny PZH, Deklarację Zgodności i uzyskały Klasyfikację Ogniową A1. Przez grono konserwatorów zabytów płyty zostały wyróżnione na Europejskiej Giełdzie Informacji Renowacyjnej 2005 w Krakowie oraz w 2006 na Targach Konserwacji w Toruniu.

Chemia budowlana - System płyt klimatycznych Renovario


Magazynowanie


Płyty klimatyczne renovario należy magazynować w stanie suchym. Wilgotne płyty należy wysuszyć przed użyciem.

Ekologia


Płyta renovario sklasyfikowana jest przez niemiecki Zespół Roboczy d/s Materiałów Budowlanych Nieszkodliwych Dla środowiska (AUB) jako materiał budowlany nieszkodliwy dla środowiska naturalnego (Z.CAL 102). Odpady należy traktować jako gruz budowlany (LAGA-Nr 170101/170102).

Autor: Ecovario - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Bitumy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt