chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Wykończenie balkonu - najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

Wykończenie balkonu - najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

23.08.2019
Wykończenie balkonu jest w Polskich warunkach atmosferycznych sporym wyzwaniem. Wykonanie go prawidłowo, wymaga sporej wiedzy i zastosowania materiałów wysokiej jakości. Częstym przypadkiem jest, że nie odpowiedni wybór materiałów sprawia, że wizytówka naszego domu po kilku latach nadaję się tylko do remontu.

Taras i balkon stanowią ważną część budynku, ponieważ pełnią funkcję reprezentacyjną, jak i wypoczynkową. Nowocześnie wykonany balkon czy taras to wizytówka domu oraz miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich. Warto więc zainwestować w wykonanie go w odpowiedni sposób, bo dobrze wykonany balkon to gwarancja spokoju na lata, bez potrzeby kosztownych przeróbek i remontów. Przyjrzyjmy się więc, na jakie elementy wykończenia i montażu należy zwrócić szczególną uwagę.

Nieodpowiednie wykończenie balkonów i tarasów - skutki


Remont balkonów i tarasów jest trudnym przedsięwzięciem, które nie zawsze udaje się przeprowadzić właściwie. W takiej sytuacji dojdzie do stopniowej destrukcji tarasu, stanie się on nieużytkowy i będzie się nadawał jedynie do kolejnego remontu. Do najczęstszych skutków nieodpowiedniego wykończenia balkonu lub tarasu należą:
- brak szczelności,
- korozja okapników balkonowych,
- niewłaściwe odprowadzenie wody z posadzki (tworzenie się zastoisk wody).

REKLAMA:


Odpowiednie wykończenie tarasów i balkonów - o czym pamiętać


Aby cieszyć się wieloletnim użytkowaniem tarasu, musimy zadbać o jego odpowiednie uszczelnienie i wykończenie. Remont tarasu jest wieloetapowym procesem, który wymaga wiedzy na temat materiałów odpowiednich do wykorzystania w procesie montażu poszczególnych rodzajów posadzek tarasowych.

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ podczas wykończenia balkonu betonowego lub tarasu?


Spadek posadzki
Powinien wynosić przynajmniej 1-2%. Pamiętajmy, że zbyt mały kąt pochylenia posadzki uniemożliwia prawidłowe wyprowadzenie wody poza konstrukcję balkonu czy tarasu.

Dobór blachy
Większość blach do wykończenia balkonów i tarasów to materiały wiotkie i nieodporne na odkształcenia, co w połączeniu z nierównym podłożem skutkuje tworzeniem się przeciwspadków i zastoisk wody na tarasach.

Przygotowanie podkładu
Podkład pod obróbkę blacharską powinien być równy, suchy i mieć odpowiedni spadek (1-2%).

Klej
Należy zastosować cienkowarstwowy, cementowy klej elastyczny klasy S1 lub S2. Klej klasy S1 to klej odkształcalny, jego ugięcie wynosi 2,5-5 mm, natomiast klej klasy S2 to klej o wysokiej odkształcalności, gdzie jego ugięcie wynosi powyżej 5 mm.

Fugi
Musimy wybrać zaprawę z symbolem CG2, co oznacza, że posiada ona zdecydowanie mniejsze zdolności absorpcyjne wody w porównaniu do innych zapraw.

Płytki
W wyborze płytek warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na ich parametry techniczne. Płytki nie powinny być mrozoodporne, niezbyt duże (maksymalnie 30 cm x 30 cm), a odległość między nimi powinna wynosić minimum 0,5 cm.

Właściwości antykorozyjne


Powinniśmy wybrać okapniki balkonowe nie ulegające korozji, w przeciwnym razie dojdzie do przedostania się wody pod warstwę hydroizolacji. Powinniśmy też zadbać, aby materiały, z którymi ma kontakt zaprawa były odporne na korozję (podpłytkowe zaprawy uszczelniające).

Zastosowanie aluminiowych profili okapowych pokrytych wysokiej jakości powłokami poliestrowymi zapewnia pełną odporność antykorozyjną, takie profile oferuje m. in. firma Renoplast. Dodatkowo produkty renoplast posiadają 5 letnią gwarancję i jako jedyny producent w Europie posiadają certyfikat CE na profile okapowe. Poniżej prezentujemy przykładowy profil firmy Renoplast, dostępny pod linkiem o nazwie - Okapnik balkonowy K30 Renoplast.

Okapnik balkonowy K30 Renoplast
Fot. Zamontowany Okapnik balkonowy K30 Firmy Renoplast


Uszczelnienie balkonu - metody


Woda może być odprowadzana na dwa sposoby: powierzchniowo lub przy użyciu systemu posadzki podniesionej wentylowanej.

Powierzchniowy system odprowadzania wody stosowany do wykończenia balkonu


Istotą systemu powierzchniowego odprowadzania wody jest wykonanie warstwy użytkowej, po której cała woda opadowa jest odprowadzana na zewnątrz. Należy wtedy wykonać uszczelnienie podpłytkowe, które zapobiegnie penetracji wilgoci w warstwy tarasu.

Jeśli wybierzemy system powierzchniowy, uszczelnienie powinno stanowić dwie warstwy, pomiędzy którymi umieszcza się taśmę wzmacniającą (przy strefie okapowej oraz w miejscu łączenia się płyty balkonu ze ścianą).

System posadzki podniesionej wentylowanej do wykończenia tarasu


Polega na ułożeniu grubowarstwowych płyt kamiennych, betonowych lub ceramicznych na specjalnych podkładkach dystansowych ustawionych na stabilnym, wodoszczelnym podłożu (membrana PVC). Ta metoda nie wymaga stosowania zapraw fugowych ani kleju. Woda jest skutecznie odprowadzana po warstwie hydroizolacji na zewnątrz za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanych profili okapowych.

Taras z posadzką podniesioną-wentylowaną
Taras wentylowany fot. Renoplast


Podsumowanie


Uszczelnienie i wykończenie balkonu wiąże się z wieloma wyborami, co zwiększa szansę na popełnienie błędów lub złych decyzji. Dlatego warto szczegółowo zapoznać się z wskazówkami i wytycznymi dotyczącymi poszczególnych kroków w montażu. Pamiętajmy, że solidnie wykonany taras lub balkon to gwarancja wieloletniego użytkowania, a tym samym oszczędność pieniędzy.

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Bitumy

najcześciej czytane najcześciej czytane
Artykuły polecane
Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt