chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Bitumy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » bitumy » Dobry styropian, czyli jaki?

Dobry styropian, czyli jaki?

24.05.2017
Trwały, oszczędny i łatwy w instalacji. Na polskich budowach styropian cieszy się dużą popularnością, dlatego też producenci ciągle go doskonalą, wydając coraz to nowsze produkty. Wyjaśniamy, jak wybrać dobry styropian izolacyjny spośród licznych ofert na rynku.

Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Najważniejsze parametry styropianu


W zależności od rodzaju izolowanej powierzchni, styropian musi spełniać określone funkcje, zgodnie z normami w zakresie energooszczędności budynków. Jednym z najważniejszych parametrów styropianów jest lambda (λ) (od 0,031 do 0,045W/(mK)), określająca współczynnik przewodzenia ciepła. Niska wartość lambda, oznacza że styropian korzystnie zatrzyma więcej ciepła wewnątrz. Kolejną kwestią jest grubość styropianu, która również jest regulowana prawem. I tak chociażby systemy ocieplenia elewacyjnego ETICS1 muszą zawierać warstwę styropianu o grubości min. 16 cm. Najodpowiedniejszy z produktów zawsze zasugeruje nam architekt, który w swojej pracy patrzy na budynek całościowo, biorąc pod uwagę jego podłoże, przewodzenie ciepła wszystkich materiałów konstrukcyjnych jak i warunki środowiskowe.

Rodzaje styropianów na rynku


Standardowo styropian dostępny jest w płytach o długości 100 cm na 50 cm szerokości, którymi ociepla się fundamenty, ściany elewacyjne, podłogi i dachy (stropowe i płaskie). Najpopularniejszy jest styropian biały z polistyrenu – z racji swojej niskiej ceny w przeliczeniu na m2 ocieplanej powierzchni. Jego alternatywą jest styropian grafitowy, który oferuje ~25% lepsze parametry termoizolacyjności za sprawą dodatków uszlachetniaczy, przez co jest też produktem droższym w zakupie. - Biały styropian wybiera się dlatego, ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia ścian przy mniejszych wydatkach. Pasują do niego wszystkie produkty budowlane. Izolacja z tego materiału musi często osiągnąć odpowiednią grubość, co może zaważyć o estetyce budynku. Grafit oferuje lepsze parametry cieplne, przez co warstwa izolacyjna może być cieńsza. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, ponieważ instaluje się go inaczej niż styropian biały, wymaga specjalnego kleju i jest mniej odporny na zmienne temperatury. – wyjaśnia Technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.
REKLAMA:


W przypadku obydwu gatunków możemy wybrać standardowe płyty o krawędziach prostych i frezowanych. Różnica polega na oferowanym przez producenta zakresie ich grubości, przy czym wypustki w płytach frezowanych po montażu ograniczają mostki cieplne, czyli miejsca konstrukcyjne budynku narażone na utratę ciepła.

Chemia budowlana - Fot. Arsanit
Fot. Arsanit

Wybieramy dobry styropian


Część firm na rynku posiada własne laboratoria badawcze, gdzie na bieżąco sprawdzana jest jakość produkowanych płyt. Ich materiały mogą zostać dodatkowo ocenione przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który pilnuje zgodności wyrobów z deklaracją producenta – karą za wydawanie niepełnowartościowych produktów budowlanych może być wycofanie danej serii z rynku oraz kary finansowe. Rosnące uprawnienia organów kontrolnych sprawiają, że coraz mniej producentów sprzedaje wyroby z parametrami poniżej obowiązujących norm.

Na zakupach w hurtowni powinniśmy sami sprawdzić zgodność styropianu z parametrami producenta. Musimy pamiętać, że jest to materiał, który musi mieć optymalne warunki przechowywania. Powinniśmy domagać się, żeby kupowany produkt posiadał gładkie, jednokolorowe płyty bez pęknięć, dziur, ułamań, czy zawilgoceń w opakowaniach. Ważna jest też odpowiednia twardość produktu – dobry styropian nie powinien się łatwo kruszyć.
Jednym z wielu wyznaczników jakości styropianu jest waga opakowania. Płyty styropianowe wysokiej jakości będą ważyć więcej, jako że ich granulki polistyrenu będą ułożone gęściej, co z kolei przekłada się na lepszą izolacyjność.
Przeczytaj również: Izolacja ze srebra
Warto upewnić się, jaka jest waga paczki styropianu, ponieważ jakościowy styropian to lepsza ochrona budynku. Uzyskaną liczbę kilogramów po zważeniu opakowania z płytami należy podzielić przez liczbę deklarowanej objętość styropianu z naklejonej etykiety (m3). Wynik sprawdzamy z minimalną wagą danego rodzaju styropianu, określoną w zaleceniach PSPS (materiały dostępne na stronie). Jeśli waga producenta jest poniżej tej minimalnej, może to wskazywać na jego nieuczciwość.

Na styropianie nie wypada oszczędzać, ponieważ jeśli będzie marnej jakości, to ściany po izolacji będą zbyt podatne na uszkodzenia a przecież mają być trwałe na lata. Żeby wybrać dobry styropian, możemy spytać innych, jak się pracowało z płytami ich producenta na budowie. Produkt musi spełniać założone normy projektu budowlanego, oferując niski współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do wymaganej grubości płyty.

Autor: Arsanit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Przeczytaj także:
Jesteś w dziale:

Bitumy

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt