chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne

07.10.2015
Kotwy chemiczne zwane również łącznikami iniekcyjnymi przeznaczone są do solidnych mocowań narażonych na duże obciążenia zmienne. Działają na zasadzie adhezji.

Chemia budowlana - Fot. Selena
Fot. Selena
Słowo adhezja pochodzi z łaciny (adhaesio) i oznacza przyleganie. Adhezja łączy powierzchniowo dwie substancje. Jej przeciwieństwem jest kohezja, czyli oddziaływanie międzycząsteczkowe wewnątrz ciała. Obrazując przykładem: zjawisko adhezji występuje np. na pajęczynie, gdy osiadają na niej cząsteczki wody. Jeśli chodzi o chemię budowlaną, czynnikiem łączącym w kotwach chemicznych jest żywica i utwardzacz. Masa, jaka powstaje po zmieszaniu składników, charakteryzuje się twardością i trwałością przylegania do powierzchni wewnątrz otworów oraz powierzchni mocowanych elementów.

Kotwy chemiczne sprawdzają się w materiałach pełnych (beton, cegła, kamień, bloczki betonowe), a także w podłożach z pustymi przestrzeniami (pustaki ceramiczne, cegła dziurawka). Przy podłożach pustych kotwy mogą wytrzymać obciążenia do 200 kg, z kolei przy podłożach pełnych, nawet do 800 kg. Wytrzymałość kotwień chemicznych zależy od wytrzymałości podłoża i odporności kotwionego elementu na różnego rodzaju obciążenia destrukcyjne wynikające z warunków eksploatacyjnych. Kotwy stosuje się w ciesielstwie, stolarstwie, szkutnictwie, przy drobnych naprawach domowych. Przy użyciu kleju można mocować odpowiedzialne konstrukcyjnie i technologicznie elementy budowlane (kolumny, podpory, balustrady), osadzać maszyny i urządzenia, a także można go użyć do łączenia podobnych czy różnych podłoży (np. wiązania murów). Za pomocą kotew chemicznych można przytwierdzić takie elementy jak: umywalki, wentylatory podsufitowe, markizy. Chodzi o miejsca narażone na naprężenia. Dobrym przykładem są wspomniane markizy, które podczas silnego wiatru mogą zamienić się w rodzaj „żagla”, który wyrwie ze ściany mocowanie.

Zestaw do montażu w przypadku markizy:
- żywica i utwardzacz zapakowane w tubę lub ładunek foliowy;
- dysza mieszająca oba składniki;
- dozownik (pistolet);
- tuleja siatkowa z tworzywa sztucznego
- stalowe trzpienie do kotew chemicznych (TDKO) gładkie bądź gwintowane.


Montaż


Wywiercony otwór przed wprowadzeniem kotwy należy oczyścić z pyłu. Kotwy działają jak klej, więc wszelkie zawiesiny powodują osłabienie nośności połączenia. Przed aplikacją wkłada się tuleję siatkową w otwór, która zapobiegnie wpadnięciu żywicy w pustki podłoża. Jeśli korzystacie z kotew dostarczanych w tubach, bardzo ważnym jest właściwe wymieszanie składników. Kotwienie przeprowadza się od momentu, gdy element miksera wymiesza żywicę i utwardzacz (klej uzyska jednolity kolor). Początkową, niewymieszaną część żywicy wyciska się i usuwa. Żywicą wypełnia się całą tuleję, zaczynając dozowanie od końca tulei. Kolejny krok, to aplikacja pręta (ruchem obrotowym). Gdy czas utwardzania żywicy upłynie, można montować element mocowany. Czas stygnięcia masy jest zależny od temperatury podłoża. Kotwy nadają się do prac naprawczych, gdyż oprócz tego, że gwarantują trwałość mocowania, uzupełniają ubytki w podłożu.

Używając do montażu kotew chemicznych, instalator ma nieograniczoną możliwość w zakresie doboru głębokości montażu, oraz grubości pręta. Pozwala to na montowanie przedmiotów o dowolnym ciężarze.



REKLAMA:

Marta Sobiecka

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.5)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt