chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Murowanie klinkieru metodą jednoetapową

Murowanie klinkieru metodą jednoetapową

05.08.2014
Elewacje klinkierowe to wyjątkowo eleganckie i trwałe rozwiązanie. Aby móc w pełni cieszyć się jego zaletami musimy wykazać się starannością i profesjonalizmem już na etapie planowania i wykonywania prac wykończeniowych. Podpowiadamy, jak przeprowadzić murowanie i fugowanie klinkieru w jednym cyklu roboczym, aby uzyskać estetyczny i trwały mur w świeżym, wolnym od przebarwień i wykwitów kolorze.

Metoda jednoetapowa polega na murowaniu i fugowaniu w jednym cyklu roboczym przy użyciu pigmentowanej zaprawy Sopro KMT. Zaprawę KMT należy wymieszać z odpowiednią ilością wody, zgodnie z opisem umieszczonym na opakowaniu, aż do uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji. Po upływie okresu dojrzewania, zaprawę należy wymieszać raz jeszcze. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie wysokiej jakości dodatków chemicznych zawartych w zaprawie. Materiał należy wymieszać mechanicznie, np. przy pomocy betoniarki.

Krok 1: Układamy zaprawęPierwszą warstwę pigmentowanej zaprawy Sopro KMT układa się na wybudowanym wcześniej i odpowiednio uszczelnionym fundamencie. Grubość pierwszej warstwy zaprawy może być różna i zależy od ewentualnych nierówności fundamentu, ale w przybliżeniu powinna wynosić ok. 12 mm. Następnie należy dobić cegły i ustawić je do właściwego położenia przy pomocy poziomicy. Odstępy między cegłami powinny wynosić ok. 1 cm.

Chemia budowlana - Warstwa zaprawy Sopro KMT
Warstwa zaprawy Sopro KMT

Przy zastosowaniu tzw. metody „na wycisk”, na czoło cegły należy nałożyć odpowiednią ilość zaprawy tak, aby po dociśnięciu do ułożonej wcześniej cegły, uzyskać odpowiednią szerokość spoiny. Zaprawa Sopro KMT zapewnia bardzo wysoką stabilność, dzięki czemu w jednym cyklu możemy wykonać około 10 warstw cegieł. Nadmiar zaprawy, którą można zebrać przy użyciu kielni, powinien wystawać poza lico cegły. Daje to pewność wypełnienia wszystkich przestrzeni, co z kolei ma ogromny wpływ na przyszłą trwałość i estetykę muru.
REKLAMA:

W przypadku murów elewacyjnych należy zachować odpowiednią odległość cegieł od ściany nośnej, zapewniając miejsce na izolację termiczną oraz szczelinę wentylacyjną. Mocowanie ocieplenia wykonuje się przy użyciu specjalnych dystansów i łączników. W przypadku dużych powierzchni, należy dodatkowo zapewnić cyrkulację powietrza, montując w spoiny cegieł specjalne kratki wentylacyjne.

Krok 2: Formujemy spoinyW sprzyjających warunkach atmosferycznych, po upływie około 1 godziny od zakończenia murowania, należy uformować spoinę. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak najbardziej trwałą i zapewniającą szczelność muru metodą jest kształtowanie jej przy użyciu kształtki, np. fugówki lub kształtki z węża ogrodowego.

Chemia budowlana - Kształtowanie spoiny za pomoca kształtki
Kształtowanie spoiny za pomoca kształtki

Formowanie fugi na równi z licem cegły pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Takie wypełnienie i zagęszczenie spoin jest gwarantem trwałości i odporności muru na wystąpienie wykwitów i niszczący wpływ wód opadowych.

Krok 3: Oczyszczamy powierzchnięPo wyschnięciu zaprawy, tj. po upływie ok. 5-6 godzin, należy wyczyścić powierzchnię muru z niezwiązanych części zaprawy, używając do tego celu suchego pędzla.

Chemia budowlana - Czyszczenie muru preparatem Sopro ZEA 703
Czyszczenie muru preparatem Sopro ZEA 703

Właściwości Sopro KMT powodują, że produkt ten jest bardzo prosty w formowaniu i nie brudzi cegły. Do wyczyszczenia muru z drobnych pozostałości zaprawy, po kilku dniach należy użyć preparatu Sopro ZEA 703 w rozcieńczeniu. Preparat nakłada się pędzlem lub szmatką, ale nie należy zwilżać nim spoin.

Krok 4: Impregnacja muruPo upływie min. 7 dni od zakończenia murowania, zabezpieczony przez ten czas mur można dodatkowo uodpornić na zanieczyszczenia i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, stosując impregnat Sopro FAD 712. Jest to szczególnie wskazane dla cokołów budynków, murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego.

Chemia budowlana - Mur pokryty impregnatem Sopro FAD 712
Mur pokryty impregnatem Sopro FAD 712

Impregnat do fasad Sopro FAD 712 to produkt gotowy do użycia, który nakładamy pędzlem na całą powierzchnię muru. Nasyca on nieznacznie barwę cegły, a swoją pełną skuteczność osiąga już po 12 godzinach. Impregnat nadaje się również do nanoszenia natryskowego.

Technologia murowania z całkowitym wypełnieniem spoin zapewnia swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu, zabezpieczając mur i spoiny przed niszczącym wpływem wody z opadów atmosferycznych. Zastosowanie produktów do klinkieru Sopro zmniejsza też podatność muru i spoin na zanieczyszczenia i wykwity i pozwala przez wiele lat cieszyć się trwałą i estetyczną elewacją.

Tekst: Sopro

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.9)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt