chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Jakość kruszyw naturalnych

Jakość kruszyw naturalnych

17.04.2014
Mimo rozwoju nowych technologii, kruszywa naturalne są wciąż najczęściej stosowanym materiałem w produkcji przemysłowej. W zależności od sposobu, w jaki są wykorzystywane piaski i żwiry, powinny one spełniać określone normy jakościowe gwarantujące odpowiedni standard finalnych produktów.

Postęp dotyczący opracowywania innowacyjnych materiałów wykorzystywanych w zaawansowanych procesach technologicznych, pozwolił na stosowanie alternatywnych rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na kruszywa naturalne. Jednak wiele przedsiębiorstw z sektora przemysłowego wciąż nie może obyć się bez wyjątkowych właściwości, jakie są w stanie zagwarantować pozyskiwane w tradycyjny sposób piaski oraz żwiry. Z ich zalet korzysta w znacznym stopniu nie tylko sektor chemii budowlanej oraz samo budownictwo, ale także przedsiębiorstwa operujące w branży odlewniczej bądź uzdatniania wody. Każdy z wymienionych sektorów potrzebuje kruszyw o odpowiednich właściwościach, określonych nie tylko klasami jakościowymi, ale także zgodnych z normami PKN lub ISO. Zastosowanie surowca o obniżonych parametrach może bowiem powodować problemy wpływające nie tylko na samą jakość finalnych produktów, ale również bezpieczeństwo ich użytkowników.

Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix
Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix

Przydatność poszczególnych rodzajów kruszyw do zastosowania w przemyśle określana jest na podstawie badań eksploatowanych złóż. – Analiza dotyczy zarówno właściwości chemicznych, jak i fizycznych. Piaski i żwiry o najwyższej klasie jakości muszą m.in. zawierać powyżej 97 proc. tlenku krzemu oraz charakteryzować się brakiem zanieczyszczeń organicznych – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix. Im większe potrzeby finalnych odbiorców kruszyw w zakresie jakości, tym bardziej zaawansowane i częstsze analizy poszczególnych partii surowca. – Przy wymaganiach, jakie stawiają obecnie dostawcom kruszyw ich klienci, konieczne stają się szczegółowe badania laboratoryjne, które potwierdzą, że dana partia materiału jest powtarzalna i spełnia określone normy. Aby wykluczyć problemy jakościowe, stosuje się wielokrotne badanie próbek surowca – wyjaśnia Andrzej Rams. Klasyfikacja piasków i żwirów jest bardzo szeroka, zarówno ze względu na właściwości fizyko-chemiczne jaki i ze względu na pochodzenie. Dobór kruszyw o odpowiednich parametrach jest zatem kluczowy dla powodzenia procesów wytwórczych, w których są one używane. Tylko prawidłowo prowadzony nadzór zarówno na etapie wydobycia jak i dalszej produkcji oraz załadunku może gwarantować dostawy materiału o pożądanych parametrach jakościowych.

Tylko z pozoru piaski i żwiry są surowcem, którego poszczególne klasy różnią się od siebie jedynie wielkością ziaren. – Istotny jest jednak przede wszystkim skład chemiczny poszczególnych partii kruszywa, co oczywiście warunkuje w dużej mierze właściwości fizyczne, a tym samym użytkowość materiału – zaznacza Andrzej Rams. Dobrym przykładem może być branża odlewnicza, w której stosuje się tzw. piaski formierskie. Podlegają one rozróżnieniu na klasy jakościowe wg Polskiej Normy Odlewniczej (PN-85/H-11001), która dzieli kruszywo m.in. ze względu na granulację, zwartość krzemionki oraz poziom lepiszcza. Cechy te wpływają na właściwości technologiczne piasku, co odpowiada za ostateczną jakość odlewów.

Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix
Chemia budowlana - Fot. Sandmix
Fot. Sandmix

W sektorze chemii budowlanej, właściwości poszczególnych materiałów zależą w dużej mierze od zastosowanych do ich produkcji kruszyw naturalnych, a obniżenie ich jakości może prowadzić np. do gorszego wiązania się mas tynkarskich. Na dalszym etapie powoduje to pogorszenie ich właściwości ochronnych i izolacyjnych, a w niektórych przypadkach może nawet dojść do ich odspajania się od podłoża.

Wysokie wymagania stawiane są również w przypadku piasków i żwirów wykorzystywanych do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia. Do żwirów filtracyjnych stosuje się normę PN-EN 12904, która ściśle definiuje, jaki kształt ziarna jest pożądany, jak oznaczać rozkład wielkości ziarna oraz jakie właściwości chemiczne musi spełniać kruszywo.

Źródło: Sandmix

(MZ)

REKLAMA:


Autor: SANDMIX - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt