chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Jak i czym malować drewno

Jak i czym malować drewno

29.06.2012
Chemia budowlana - Jak i czym malować drewno
Drewno to piękny i szlachetny materiał. Bez odpowiedniej ochrony traci jednak bardzo szybko swój niepowtarzalny wygląd i niszczeje. Jeżeli więc zależy nam, by drewniane elementy w naszym domu, czy ogrodzie zachowały niepowtarzalny urok na długie lata, musimy dbać o ich okresową konserwację.

Poniżej kilka wskazówek, które nie tylko pozwolą dobrać preparat ochronny/dekoracyjny do konkretnego rodzaju drewna i miejsca jego użytkowania, ale także pokażą krok po kroku, jak zabrać się do malowania.

Krótko o przygotowaniu


Przede wszystkim należy pamiętać, że drewno powinno być odpowiednio wysezonowane. Bez stosownego przygotowania może bowiem sprawiać nam przykre niespodzianki podczas eksploatacji. pękać i odkształcać się. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy oczyścić powierzchnię z kurzu, tłustych plam oraz wycieków żywicznych. Najlepiej użyć w tym celu szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem ogólnego stosowania.
REKLAMA:


Następne kroki, które należy podjąć w celu przygotowania powierzchni drewnianej do malowania zależą od tego czy chcemy:
- malować powierzchnie nowe na zewnątrz;
- malować powierzchnie nowe we wnętrzach;
- poddać renowacji powierzchnie drewniane na zewnątrz;
- poddać renowacji powierzchnie drewniane wewnątrz.

Na zewnątrz


W przypadku drewna surowego niezbędna jest wstępna impregnacja środkami bioochronnymi / biobójczymi. Bez odpowiednio głębokiej impregnacji nie uda się zabezpieczyć tego materiału przed sinizną, grzybami i szkodnikami. Do tego celu najlepiej użyć impregnatu technicznego Sadolin Base, który charakteryzuje się najgłębszą penetracją. Aby gruntownie zabezpieczyć drewno nakładamy minimum dwie warstwy podkładu.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie drewna przed czynnikami atmosferycznymi (woda, promieniowanie UV) oraz nadanie drewnu pożądanego efektu dekoracyjnego. Decydując się na wybór finalnego produktu powinniśmy wziąć pod uwagę takie elementy jak:

a) rodzaj drewna


drewno szorstkie / tarcicę najlepiej zabezpieczyć impregnatem ochronno - dekoracyjnym np. Sadolin Classic
drewno gładkie, oheblowane najlepiej zabezpieczyć lakierobejcą lub lakierem bezbarwnym) trwałość zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi

b) trwałość zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi


- najlepszy poziom zabezpieczenia drewna uzyskuje się stosując preparaty powłokotwórcze

c) efekt dekoracyjny


- impregnaty pozostawiają drewno naturalne w dotyku oraz matowe
- lakierobejce oraz lakiery tworzą wyraźne powłoki lakierowe o różnym stopniu połysku

Preparaty te nakładamy pędzlem, wykonując miarowe ruchy zgodnie z kierunkiem słojów.
Przeczytaj również: Jak zadbać o meble ogrodowe
Chemia budowlana - Fot. Dulux
Fot. Dulux

We wnętrzach


Drewno użytkowane w pomieszczeniach nie wymaga tak gruntownego zabezpieczania, jak to użytkowane na zewnątrz, ponieważ nie jest narażone na czynniki atmosferyczne i biokorozję.
Przeznaczoną do pomalowania surową powierzchnię drewnianą należy oczyścić dokładnie z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Renowacja powierzchni drewnianych
Na zewnątrz


W przypadku renowacji powierzchni drewnianych pokrytych farbą wiele lat temu zalecana jest szczególna ostrożność przy jej usuwaniu, ponieważ może zawierać ołów.

Jeśli chcemy po prostu naprawić powłokę i odświeżyć kolor, należy przede wszystkim użyć drucianej szczotki do usunięcia luźnych fragmentów pokrywających drewno powłoki. Następnie przy pomocy papieru ściernego trzeba zmatowić pozostałą powierzchnię, aby poprawić jej przyczepność. Przed malowaniem należy jeszcze odkurzyć i odtłuścić powierzchnię.
Przeczytaj również: Drewniany płot w kolorze
Nieco inne postępowanie zalecane jest przy odświeżaniu koloru i ponownym zabezpieczaniu drewna impregnatami rozpuszczalnikowymi. Powierzchnię drewna oczyszczamy wówczas z kurzu i plam, a następnie używamy impregnatu koloryzującego Sadolin Classic, który skutecznie chroni drewno. Przed przystąpieniem do malowania zalecane jest sprawdzenie efektu kolorystycznego na wybranym fragmencie drewna. Nakładanie kolejnej warstwy tego samego koloru powoduje wzrost jego nasycenia.

Jeśli renowacji ma zostać poddana powierzchnia zabezpieczona preparatem z dodatkiem wosku, należy bezwzględnie zeszlifować całą powłokę do surowego drewna. Tylko całkowite usunięcie wosku gwarantuje, że podczas malowania impregnat nie będzie ściekał i wniknie odpowiednio głęboko w materiał. Dobrze jest przed przystąpieniem do malowania przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie drewna.

We wnętrzach


Przed renowacją polakierowanej powierzchni drewnianej należy upewnić się, jakim lakierem malowane były poprzednio elementy drewniane i użyć lakieru na bazie tej samej żywicy. Użycie lakierów opartych na różnych żywicach może spowodować łuszczenie się powłoki, powstawanie pęcherzy i odbarwienia. Przed malowaniem powierzchnie należy przeszlifować papierem ściernym w celu poprawy przyczepności warstwy renowacyjnej.

Przy renowacji parkietów często stosuje się całkowite usunięcie starej powierzchni lakierowej. Nowy lakier nakładany jest wówczas na surowe drewno. W takiej sytuacji można użyć dowolnego lakieru bez ryzyka powstania uszkodzeń powłoki.Źródło: Sadolin.pl
Opr. S.Z.
Fot: Dulux

Autor: Dulux - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt