chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Zasada działania tynków renowacyjnych

Zasada działania tynków renowacyjnych

15.07.2009
System tynków renowacyjnych stanowi ochronę przed wodą nie wywierającą ciśnienia na przegrodę.

Chemia budowlana - Zasada działania tynków renowacyjnych
Można je stosować na murach zawilgoconych, w wyniku kapilarnego podciągania wilgoci lub jej higroskopijnego poboru z powietrza.
W związku z tym, nie zastąpią one potrzebnych izolacji pionowych i poziomych. Nie powinny być wykonywane w miejscach styku z gruntem.
REKLAMA:


Tynki renowacyjne


Tynki renowacyjne posiadają ściśle określone właściwości, które są niezbędne dla uzyskania i utrzymania suchych pomieszczeń piwnicznych. Charakteryzują się wysoką porowatością (25%-40% objętości tynku) i paroprzepuszczalnością, przy równoczesnym znacznym zmniejszeniu współczynnika kapilarnego podciągania wody. Przyczyniają się do tego:
– system powierzchniowo-czynnych porów powierzchniowych,
– dodatki lekkie (np. granulat styropianowy, żużel syntetyczny itp.).

W tynkach renowacyjnych, strefa odparowania wody usytuowana jest wewnątrz warstwy tynku.
Woda odparowując wewnątrz tynku, stosunkowo szybko przedostaje się na powierzchnię, dzięki czemu tynk pozostaje suchy. Para wodna nie może transportować rozpuszczonych w wodzie soli, przez co pozostają one w tynku.
Duża objętość porów w strukturze tynku pozwala na gromadzenie i odkładanie się soli. Dodatki
hydrofobizujące regulują ponadto kapilarne przemieszczanie się wody w układzie porów.
Tynk renowacyjny akumuluje zatem sole w swej strukturze, nie dopuszczając jednocześnie do ich przemieszczenia na zewnętrzne powierzchnie tynków, gdzie wystąpiłyby w postaci plam wykwitów i puszystych nalotów. Pozwala on zatem na poprawienie na długi okres wyglądu zawilgoconej i zasolonej ściany.
Istniejące w murze sole mogą wchodzić w reakcje ze składnikami wiążącymi świeżego tynku. W ubiegłych latach zalecano stosowanie odpowiednich roztworów chemicznych, przekształcających sole rozpuszczalne w trudnorozpuszczalne.
Preparaty te jednak zawierają w większości przypadków związki metali ciężkich (ołów, cynk, itp.), w związku z tym są szkodliwe dla środowiska. Dlatego też w miejsce środków neutralizujących sole, stosowane są np. tynki napowietrzone, które przejmują je z muru w swoją strukturę.

Na podstawie materiałów firmy Henkel
Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.7)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt