chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Ciepły montaż okiem eksperta

Ciepły montaż okiem eksperta

15.05.2012
Właściwy montaż okna to trwałe i skuteczne uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki okiennej w ościeży, w myśl ogólnej zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Poprawnie wykonany ciepły montaż warstwowy, zapewniający utrzymanie wysokich parametrów okna musi składać się z paroszczelnej warstwy wewnętrznej, środkowej warstwy termoizolacyjnej oraz paroprzepuszczalnej warstwy zewnętrznej. Materiały niezbędne do wykonania montażu trójwarstwowego znaleźć można w ofercie firmy Soudal.

Chemia budowlana - Fot. Soudal
Fot. Soudal
Montaż trójwarstwowy to rozwiązanie kompletne dla właściwego osadzenia okna w ościeżu. Prawidłowo wykonane uszczelnienie powinno składać się w trzech komplementarnych warstw: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Każda z nich odpowiednio pełni niezwykle istotną funkcję w zakresie paroszczelności i paroprzepuszczalności oraz izolacyjności cieplnej połączenia okna ze ścianą budynku i nie może zostać pominięta. – mówi Krzysztof Mateja, autor „Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych” wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.
REKLAMA:


Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz


Generalną zasadą uszczelniania połączenia okna ze ścianą powinno być zawsze ”szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz”. Jej przestrzeganie umożliwia dyfuzję pary wodnej z połączenia na zewnątrz budynku oraz zapobiega wnikaniu pary wodnej z pomieszczenia do warstwy ocieplenia. Uszczelnienie wykonywane jest w celu zabezpieczenia przed zawilgoceniem szczeliny między oknem a ościeżem. Dotyczy to zarówno wody opadowej ze strony zewnętrznej, jak i wilgoci z powietrza przenikającego z pomieszczenia od strony wewnętrznej. Przy wykonywaniu uszczelnienia należy także przestrzegać wytycznych producenta materiałów uszczelniających, które dotyczą: zgodności chemicznej stykających się ze sobą materiałów, oczyszczenia powierzchni przylegania, zagruntowania powierzchni przylegania (w zależności od rodzaju materiału) oraz wymagań związanych ze stosowaniem w określnych temperaturach i wilgotności.

Prawidłowe zasady uszczelniania – trzy warstwy


Produkty niezbędne do wykonania „ciepłego montażu” znaleźć można w ofercie Soudal pod nazwą Soudal Window System. W montażu warstwowym warstwę wewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z materiałów paroszczelnych, w postaci różnego rodzaju taśm i folii nie przepuszczających powietrza i pary wodnej. To uszczelnienie nie dopuszcza do przenikania pary wodnej z pomieszczenia do szczeliny między oknem a ścianą budynku. Dzięki temu zapobiega wykraplaniu się pary wodnej w szczelinie wypełnionej materiałem termoizolacyjnym. Warstwę zewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub warstwowych folii paro przepuszczalnych, które zapobiegają przenikaniu wody opadowej do wnętrza szczeliny między oknem a ścianą przy jednoczesnym zachowaniu paroprzepuszczalności. W systemie SWS takie wymagania spełniają taśmy SWS Universal Outside i Universal Inside. To nowy typ taśm okiennych zewnętrznych i wewnętrznych, który posiada specjalny pasek klejący umożliwiający mocowanie taśm do profila okiennego, zarówno od strony licowej, jak i spodniej. Rozwiązanie to pozwala montować taśmy SWS na profilu okiennym przed jego montażem mechanicznym i aplikacją pianki lub już po osadzeniu ościeżnicy w ościeżu. Z myślą o montażu w nierównych ościeżach oraz renowacji starych budynków Soudal oferuje także taśmy Universal Inside z taśmą podtynkową. Taśma działa podobnie jak taśmy Universal, a siatka podtynkowa zostaje zatopiona w warstwie zaprawy cementowo-wapiennej. W ofercie firmy znaleźć też można taśmy rozprężne Soudaband Acryl, przeznaczone przede wszystkim do montażu stolarki w ścianie w węgarkiem. Grubość użytej taśmy należy tu dobrać odpowiednio do wielkości szczeliny (rozprężenie powinno nastąpić maksymalnie do 33% normalnej grubości taśmy). Izolacje termiczną i akustyczną złącza okiennego zapewnia warstwa środkowa, którą z kolei stanowi izolacyjna pianka poliuretanowa. Piana rozpręża się podczas utwardzania – należy aplikować ja tak by szczelina była wypełniona całkowicie a nadmiar piany nie powodował zbytecznych naprężeń i deformacji profila.

Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt