chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Jak prawidłowo przygotować ścianę do malowania. Malowanie farbami nowej technologii

Jak prawidłowo przygotować ścianę do malowania. Malowanie farbami nowej technologii nie jest trudne

05.04.2012
"Stawiając najdroższą, najlepszą, najładniejszą rezydencję bez fundamentów, to się po prostu zawali"

Podstawa - jak sama nazwa wskazuje jest fundamentalną rzeczą przy każdej kolejnej po niej następujące. Odnosi się to praktycznie do wszystkiego co jest materialne jak i niematerialne. Biorąc pod uwagę malowanie np. ścian musimy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby położyć ją na dobrze przygotowaną powierzchnię. Poniżej przedstawiamy jak przygotować ścianę do malowania przy różnych wariantach.
REKLAMA:


Nowa ściana karton gips:


Prawidłowe przygotowanie płyty G-K nie polega tylko na zaszpachlowaniu łączeń i dziur po wkrętach, lecz na całościowym pokryciu płyty masą finishową. Istotą podpowiedzią będzie tutaj zwrócenie uwagi na stosowanie taśm papierowych do łączeń czy narożników, a nie wklejanie taśm fizelinowych.

"Płyty G-K są produkowane z papieru i gipsu - dlatego też nie wprowadzamy ciała obcego tylko papier!"

Przy stosowaniu aluminiowych profili często występują problemy z zamalowaniem profilu a później z utrzymaniem. Jak go lekko obijemy np. wnosząc meble to odchodzi nam od niego każda warstwa gładzi i farby. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem jest gruba papierowa taśma przeznaczona do narożników.
Przeczytaj również: Namiastka spa w domowym zaciszu
Po całościowym nałożeniu masy finishowej na płytę, przeszlifowaniu i odpyleniu, możemy przystąpić do gruntowania.

Uwaga: masy finishowe typu sheetrock nie wymagają gruntowania, gruntami szczepnymi!


Przy gruntowaniu są podzielone zdania jak to robić? Pędzlem na pewno głębiej dojdziemy do struktury jednakże możemy ją lekko uszkodzić zostawiając po nim smugi. Natomiast użycie odpowiedniego wałka gwarantuje nam brak zacieków, ale nie zawsze grunt dojdzie tam gdzie powinien (jak najgłębiej). Należy unikać zbyt obfitego gruntowania gdyż to prowadzi do zeszkliwienia się powierzchni, co za tym idzie gorsza powierzchnia dla farby.

Po gruntowaniu, przystępujemy do nakładania dobrej farby podkładowej PVA. Ten krok niweluje bardzo dużo problemów, które mogłyby powstać. Farba podkładowa Proffesional PVA ma za zadanie zrównać i ustabilizować chłonność powierzchni oraz wyrównać nam ścianę z mikro porów. Do nałożenia najlepiej użyć profesjonalnego wałka Pro/doo-z (3/16 (6mm) cala dla powierzchni bardzo gładkich lub 3/8 (10mm) dla uzyskania bardzo lekkiej morki.W ten sposób mamy ścianę przygotowaną do malowania farbami dekoracyjnymi w dowolnej kolorystyce jak i pod klejenie tapet.

Nowa ściana tynk tradycyjny:


Tutaj postępujemy praktycznie tak jak przy płycie G-K czyli gruntowanie -> farba podkładowa.

W tym przypadku możemy też zastanowić się czy nie chcemy zrobić sobie gładkiej ściany. Przy dobrze zrobionych tynkach wystarczy nałożyć 2-3 cieniutkie warstwy masy finishowej (najpierw masa grubsza Sheetrock zielony a później drobniejszy gładki sheetrock niebieski). Po szlifowaniu i odpyleniu nakładamy już tylko farbę podkładową majic proffesional PVA Primer.

Stan deweloperski:


Jest to chyba najtrudniejszy temat. Nie wiadomo co jest na ścianach, wiadomo, że jest biało matowo i wygląda ok. Niestety w większości przypadków użyte tam produkty są bardzo słabe jakościowo. Dlatego tutaj nie raz musimy się cofnąć nawet do użycia gruntu szczepnego! Na pewno zawsze polecamy użyć farby podkładowej PVA, która zagwarantuje nam w dużym stopniu, że po kilku latach nie zacznie nam odchodzić farba położona przez dewelopera.

Deweloper praktycznie zawsze patrzy na cenę, także materiały są tanie i niskiej jakości. Farby matowe - chłonąc światło bardzo dobrze kryją niedociągnięcia przy gładzi czy tynku.

Nasz nowy dom w gładziach lub tynku tradycyjnym:


Koszt budowy domu zazwyczaj pochłania ponad 80% naszego budżetu, chcąc go wykończyć w środku próbujemy "oszczędzić" na farbach wybierając tanie farby z supermarketu. Jest to największy błąd!!! Lepiej jest już użyć samej dobrej farby podkładowej a nawierzchniową w kolorach zostawić sobie np. na następny rok niż tworzyć zły fundament (tak jak stan deweloperski).

Ściany malowane X lat temu farbami z supermarketu:


Supermarkety nie słyną z dobrej jakości sprzedawanych tam produktów, dlatego większość farb jest oparta o słabej jakości żywice, które po ok 5 latach zaczynają kredowanie. Oznacza to, że powierzchnia przestaje być spójna i musimy ją na nowo "zlepić / złączyć".

Najpierw musimy ściany dobrze umyć wodą z detergentem. W przypadku uszkodzeń mechanicznych powłoki możemy użyć masy finishowej do załatania pęknięć czy dziur.  (Pamiętajmy jednak o strukturze jaką otrzymamy po załataniu i przeszlifowaniu. Na gładkiej powierzchni światło będzie się bardziej odbijać).

Po szlifowaniu i odpyleniu nakładamy farbę podkładową Majic PVA, która ma za zadanie zrównać i ustabilizować chłonność powierzchni oraz wyrównać nam ścianę z mikro porów. Po takim zabiegu nasza ściana jest gotowa do malowania farbą nawierzchniową w dowolnym kolorze.

Ściany malowane farbami wysokiej jakości typu Majic Paints:


Do ok. 15 lat kiedy farba jest na ścianie, wystarczy, że umyjemy ją wodą z detergentem. Po takim zabiegu nasza ściana jest gotowa do malowania farbą nawierzchniową w dowolnym kolorze.

Źródło:
Chemia budowlana - Jak prawidłowo przygotować ścianę do malowania. Malowanie farbami nowej technologii nie jest trudne


www.majic.pl

Autor: Tajer - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt