chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Aura domu w barwach Knauf

Aura domu w barwach Knauf

14.06.2009
Budynki jak ludzie także posiadają swoją aurę. Materiały i kolory, jakimi pokryte są elewacje stają się - nie tylko barierą ochronną przed warunkami atmosferycznymi - ale również pewnym źródłem energii dla człowieka. Właściwy dobór barwy elewacji może pozytywnie lub negatywnie wpływać na ciało i umysł.

Chemia budowlana - Aura domu w barwach Knauf
Kolory mogą uspokajać, pobudzać, łagodzić zły nastrój, ogrzewać lub ochładzać. Kolor może posłużyć do podkreślenia bryły całego budynku lub poszczególnych jego elementów. Barwy żywe, nasycone mocno kontrastujące ze sobą wyróżniają dom z otoczenia, podkreślają oryginalność elewacji i kształt domu. Odcienie zbyt drażniące mogą jednak mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Taki dom jest widoczny z daleka i przyciąga wzrok co nie zawsze jest korzystne. Z drugiej jednak strony żywa kolorowa elewacja dodaje radosnego charakteru nie tylko samemu domowi, ale i otoczeniu. Nasycona i zdecydowana barwa elewacji sprawdza się tym lepiej im prostsza jest bryła domu i im mniej jest w niej detali architektonicznych. Jeśli zaś architektura jest bogata i urozmaicona to spokojny kolor ścian będzie zdecydowanie lepszym tłem dla szczegółów.
REKLAMA:


Zanim podejmiemy decyzję o kolorach naszego domu ważne jest ich zestawieniem w odniesieniu do dachu. Pokrycia dachowe występują w zdecydowanie węższej palecie kolorystycznej niż farby i tynki elewacyjne. Dlatego dobrze jest zapoznać się z ofertą producentów materiałów dachowych. Zbyt ciemny dach w kontraście do elewacji może wyglądać za ciężko. Im mniejsza przeciwwaga barw ścian i dachu tym dom będzie wyglądać lżej i naturalniej.
Jednocześnie wybrać należy także kolor pozostałych elementów, które wpływają na wygląd całości, mianowicie stolarki okiennej, bramy garażowej, ogrodzenia, rynien, schodów czy tarasu. Odbieranie barw jest rzeczą bardzo subiektywną ufajmy więc przede wszystkim własnym oczom podpatrując wykończone już domy i rozwiązania.
Chemia budowlana - Aura domu w barwach Knauf

Dzięki nowoczesnym technikom komputerowym możemy sami zaprojektować kolorystykę domu i zobaczyć efekty co ułatwi nam podjęcie decyzji. Narzędzie „Pokoloruj swój dom” już jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą wirtualnie pokolorować swój wymarzony dom - program jest na www.knauf-bauprodukte.pl / Serwis Techniczny

Program „Pokoloruj swój dom” jest to narzędzie pomocne w pracy dla architektów i projektantów. Korzystać z niego może jednak każdy, kto ma problem z doborem kolorów elewacji. Niezdecydowani wybierać mogą spośród 275 kolorów farb i tynków dostępnych w palecie Knauf Bauprodukte.

Dzięki programowi, w przeciągu kilku minut możemy zobaczyć jak zmienia się wygląd naszego domu. Co więcej możemy także podejrzeć jak wybrana barwa prezentować się będzie na elewacji w różnych porach dnia: rano, w południe i u schyłku dnia.
Większość z nas zadaje sobie pytanie „Jak odpowiednio dobrać kolory wykończenia domu?”
Najwłaściwsza odpowiedź - malujmy takimi barwami, które podobają się nam najbardziej. Należy jednak pamiętać, że kolor jest związany z wieloma czynnikami, takimi jak powierzchnia ściany, oświetlenie itd. Dlatego najlepiej na początku wyobrazić sobie rezultat, a dopiero później podjąć się wszystkich czynności: zdecydować, jaki kolor i rodzaj farb czy tynków czy oświetlenie.
Najczęściej jesteśmy przekonani, że kolor zawsze zostanie taki sam, niezależnie od tego jaki i gdzie go użyjemy. Pamiętajmy jednak, że głównym elementem wykończenia jest oświetlenie. Ważne jest wypróbować ten sam kolor w różnym oświetleniu: rano, po południu i wieczorem. Po pomalowaniu ściany barwa farby miesza się z kolorem wykończenia ściany. Poza tym nałożony odcień wydaje się inny, a staje się tak na skutek działania naturalnego światła słonecznego, oświetlenia i cieni.
Powszechnie wiadomo, że różne barwy wywołują różne reakcje u odbiorcy. Na przykład czerwony czy pomarańczowy energetyzuje i wzmaga aktywność. Zielony natomiast uspakaja wprowadza nastrój odprężenia. Dla uzyskania pozornego podwyższenia budynku wystarczy zastosować wyraźne rozjaśnienie barwy budynku ku górze w dowolnej technice wykończenia elewacji. Za pomocą barw możemy też nadawać odpowiednie proporcje elementom elewacji. Przykładem może być fasada domu, której okna w naszym przekonaniu są za małe. Dobierając określone kolory stolarki okiennej i tła wokół okien możemy zapobiec niekorzystnemu wrażeniu lub je pogłębić.
Przy podejmowaniu decyzji o kolorze elewacji naszego domu powinniśmy wziąć także pod uwagę otoczenie w jakim stoi budynek: okolicę, sąsiednie zabudowania (czy są tradycje czy nowoczesne). W przeciwnym razie nasz dom - chociaż sam w sobie niezwykle atrakcyjny – będzie wyglądał jak „kwiatek przy kożuchu”.
Przeczytaj również: Przegląd domu na wiosnę
Knauf Bauprodukte


Autor: Knauf Bauprodukte - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(1.6)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt