chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Tynki wewnętrzne, sposoby na margiel

Tynki wewnętrzne, sposoby na margiel

01.04.2009
Duży popyt na materiały budowlane sprawia, że na rynek trafiają wyroby różnej jakości. Trafić się może choćby wadliwa cegła ceramiczna z nadmierną zawartością margla, jaką nieopatrznie - do budowy domu - nabył nasz Czytelnik. Teraz, z wiosną, zamierza położyć we wszystkich pomieszczeniach tynk gipsowy. Szuka sposobu na „ulepszenie” felernych cegieł. Nasz ekspert radzi, jak to zrobić.

Chemia budowlana - Wszystkie wybrzuszenia, jakie spowoduje puchnący margiel, należy usunąć przy pomocy szpachelki, bądź szczotki drucianej. Fot. ATLAS
Wszystkie wybrzuszenia, jakie spowoduje puchnący margiel, należy usunąć przy pomocy szpachelki, bądź szczotki drucianej. Fot. ATLAS
Margiel, węglan wapnia z domieszką cząstek ilastych, to chyba najniebezpieczniejszy z minerałów zanieczyszczających glinę. Występuje w postaci grudek, zdolnych w kontakcie z wodą powiększyć swą objętość nawet trzyipółkrotnie. Niedostateczne jego rozdrobnienie i pozostawienie bryłek o średnicy nawet 0,5 mm powoduje nadmierne naprężenia wewnątrz gotowej cegły, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do jej rozsadzenia. Dlatego surowiec - glinę - zwykle oczyszcza się z margla i rozdrabnia jak najskrupulatniej.
Nietrudno sobie wyobrazić, co będzie się działo z felerną cegłą, gdy woda z nakładanego tynku gipsowego zacznie wnikać w jej głąb. Margiel zacznie puchnąć, przedostając się na powierzchnię cegły. Nieuchronnym skutkiem będzie nie tylko miejscowe odspajanie tynku od podłoża, ale i powstawanie spękań, odprysków oraz purchli. Czy można temu zapobiec? Można, chociaż zabierze to nieco czasu. Ale lepsze to, niż poważne wydatki, związane z naprawą tynku. Oto kilka praktycznych wskazówek.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Nakładanie tynku przy użyciu pistoletu natryskowego. Fot. ATLAS
Nakładanie tynku przy użyciu pistoletu natryskowego. Fot. ATLAS
Mokra robota
Pomieszczenia przeznaczone do tynkowania należy jak najszczelniej pozamykać. Trzeba również zaślepić w nich wszelkie otwory wentylacyjne. Ceglane ściany z nieszczęsnym marglem obficie zwilżamy wodą. Po dwóch godzinach czynność tę powtarzamy.
Kolejny etap prac to szkoła cierpliwości. Poczekać bowiem trzeba dwa-trzy dni, aż margiel, pod wpływem wody, spuchnie, wydostając się na powierzchnię cegieł. „Opuchliznę” wyrównujemy, usuwając ją przy pomocy szpachelki, bądź szczotki drucianej. W miejscach trudniejszych, gdzie wtrącenia margliste były głębsze lub doszło tylko do częściowego ich rozszerzenia, margiel trzeba całkowicie usunąć, używając do tego celu wiertarki z wiertłem widiowym. Jeżeli problem nie został całkowicie rozwiązany, akcję nawilżania trzeba powtórzyć. Tak przygotowane podłoże powinno zapewnić dobrą przyczepność tynku gipsowego, eliminując niebezpieczeństwo odprysków.
Bardzo dobre efekty, jeśli chodzi o szybkie pozbycie się margla, daje tzw. metoda naparzania parą wodną pod ciśnieniem. W warunkach domowych, czy też na niewielkiej budowie, zastosowanie jej jest jednak dość kłopotliwe i bardziej kosztowne.

Chemia budowlana - Wyrównywanie powierzchni tynku łatą H. Fot. ATLAS
Wyrównywanie powierzchni tynku łatą H. Fot. ATLAS
Można tynkować
Po całej akcji szeroko otwieramy drzwi i okna. Zapewni to dobrą wentylację, niezbędną dla jego wysuszenia (do wilgotności poniżej 3%). Potrwa to kilka dni. Potem, skoro już mamy równe - i wolne od margli! - podłoże, przychodzi czas na gruntowanie. Niezbędny będzie środek gruntujący do podłoży chłonnych, na przykład Euro-Grunt Doliny Nidy lub Atlas Uni-Grunt. Nanosi się go w postaci nierozcieńczonej, wałkiem lub pędzlem, jako cienką, równomiernie rozłożoną warstwę. Kiedy środek gruntujący wyschnie - a potrwa to od 4 do 12 godzin - można przystąpić do gipsowych prac tynkarskich.
Czynności te najlepiej powierzyć doświadczonym tynkarzom, którzy wykonają je przy użyciu agregatu tynkarskiego. Mając do dyspozycji odpowiedni gips tynkarski maszynowy, na przykład lekki SPRINT z Nowej Doliny Nidy, uporają się z otynkowaniem pomieszczeń w niewiele ponad dwa tygodnie. Szacuje się bowiem, że przy dobrej wentylacji i temperaturze, SPRINT położony w warstwie o grubości ok.10 mm (najzupełniej wystarczającej), schnie do 14 dni. Po tym czasie wnętrza już tylko cieszą oko, a o felernych cegłach z marglem mało kto pamięta.

Chemia budowlana - Tynki wewnętrzne, sposoby na margiel
Marek Tomasik
Akademia Stosowania Gipsu,
ATLAS

---------------------------------------------------------

Kup pan cegłę, ale dobrą
Na cegłę z domieszką margla nietrudno się nabrać. Zewnętrznie nic na jej zdradliwą zawartość nie wskazuje. Najlepszym sposobem na uniknięcie niefortunnego zakupu jest wyegzekwowanie od sprzedającego stosownych atestów i certyfikatów. Tę procedurę warto stosować zawsze, nie tylko w przypadku wątpliwości.
Są jednak wady łatwiejsze do rozpoznania, widoczne gołym okiem, bądź słyszalne. Podejrzenia powinien budzić nietypowy kolor cegły. Niedopalona, jest żółtawa. Cegłę wypaloną w nadmiernie wysokiej temperaturze, a więc przepaloną, poznać można po ciemnych plamach na powierzchni, czasem też po odkształceniu formy. Po uderzeniu młotkiem stalowym w zdrową cegłę, powinien się rozejść czysty, metaliczny dźwięk. Cegły spękane lub źle wypalone wydają przy stuknięciu odgłos głuchy, matowy.

www.chemiabudowlana.info


Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt