chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Szybko, sprawnie i przepisowo

Szybko, sprawnie i przepisowo

14.12.2010
Życie nieubłaganie nabiera tempa, a ludziom coraz trudniej o cierpliwość. Już nie wystarczy budować dobrze, trzeba jeszcze szybko i sprawnie. Rośnie więc zapotrzebowanie na szybkosprawne wyroby budowlane. Jakie są zalety i pułapki takiego przyspieszania prac?

Wyroby szybkosprawne (szybkoschnące, szybkowiążące) umożliwiają znaczne skrócenie czasu prac budowlanych, często z kilku tygodni do paru dni. Oczywiście, przy drobiazgowym przestrzeganiu reguł ich stosowania. Jak to wygląda w praktyce?
REKLAMA:


Chemia budowlana - Szybko, sprawnie i przepisowo


Chemia budowlana - Szybko, sprawnie i przepisowo

24 godziny z życia posadzki


Bywa, że prace podłogowe trzeba wykonać w ekspresowym tempie, by pomieszczenie, np. użyteczności publicznej, jak najszybciej oddać do eksploatacji. W takim przypadku trzeba zapomnieć o wylewkach wymagających kilkutygodniowego sezonowania, poprzedzającego wykonanie prac okładzinowych. Presja czasu lub warunków pogodowych skłaniają nierzadko do skracania przerw technologicznych i rozpoczynania prac okładzinowych, zanim podłoga w pełni wyschła. To droga do nieszczęścia. Nadmiar wilgotności resztkowej w podłożu (powyżej dopuszczalnych 3%) może spowodować odspojenie okładziny, zniszczenie posadzki. Odpowiednim rozwiązaniem będzie więc nowoczesna wylewka szybkosprawna, np. Atlas Postar 80. To wyrób szybkoschnący, pozwalający na przyklejanie płytek nie po kilku tygodniach, ale już nawet po ok. 24 godzinach.
Uwaga! Jeżeli w grę wchodzi okładzina paroszczelna lub podatna na wilgoć, trudno podać dokładny czas oczekiwania na rozpoczęcie prac. Trzeba zaczekać do całkowitego wyschnięcia podkładu, sprawdzając jego wilgotność wilgotnościomierzem.

Chemia budowlana - Szybko, sprawnie i przepisowo

Wiążąca oferta dla płytek


Produkty szybkosprawne umożliwiają też szybsze wykonanie prac okładzinowych. Optymalne będzie tu użycie zestawu tego rodzaju wyrobów: przykładowo, szybkoschnącej emulsji Uni-Grunt, szybkowiążącego kleju Atlas Plus Express i szybkowiążącej fugi Atlas Artis.Użycie wspomnianego Plusa Express pozwala na wchodzenie i spoinowanie okładzin już po 4 godzinach. Dla porównania, na podłogi klejone standardową zaprawą można wejść najwcześniej po upływie doby. Inną jego zaletą jest możliwość aplikowania przy trudniejszych warunkach pogodowych. Nie może być, wprawdzie, stosowany w temperaturach poniżej +5oC, mimo to jego użycie pozwala skrócić cykle technologiczne i optymalnie wykorzystać warunki zewnętrzne panujące jesienią. Należy jednak pamiętać, że przy dopuszczalnej minimalnej temperaturze wiązanie kleju, czyli +5oC, czas utwardzania będzie dużo dłuższy niż w warunkach optymalnych (15-20°C). Podobnie, duża wilgotność powietrza spowalnia proces odparowania wody zarobowej z kleju, a tym samym wydłuża proces jego wiązania Należy jednak pamiętać, że choć chodzenie po okładzinie jest możliwe, pełną wytrzymałość użytkową klej osiągnie dopiero po kilku dobach.
Szybkowiążące kleje do płytek mają w oznaczeniu normy PN-EN 12004, obok innych znaków, symbol „F” – oznaczający szybkosprawność zaprawy.

Chemia budowlana - Szybko, sprawnie i przepisowo
EKSPERT RADZI
Piotr Idzikowski, GRUPA ATLAS

Nie dla improwizatorów


Zaprawy szybkosprawne pozwalają oszczędzić czas, zdrowie i pieniądze – jednak tylko wtedy, gdy stosujemy je świadomie, czyli zgodnie ze wskazaniami producenta, widniejącymi na opakowaniu lub w kartach technicznych tych wyrobów. Weźmy klej Atlas Plus Express. Informacja, że po przyklejonych płytkach będzie można chodzić już po 4 godzinach widnieje na froncie opakowania i wręcz bije w oczy. Wczytawszy się w tekst z tyłu worka, odkryjemy jednak, że skróceniu ulegają też pozostałe czasy, czyli żywotność (tzw. gotowość do pracy), czas otwarty i czas korygowania płytki. Kto tego nie doczytał, zdziwi się, że już po godzinie klej pozostawiony w wiadrze nie będzie nadawał się do pracy. Dla porównania, żywotność standardowego kleju wynosi 3-4 godziny. Co więcej, przy wysokich temperaturach szybkosprawny klej, nałożony na podłoże, wysycha znacznie szybciej, niezbędne jest więc uwzględnienie tego faktu przy przyklejaniu płytek. Także niezastosowanie gruntu zmniejszającego chłonność podłoża jest dla kleju szybkosprawnego dużo bardziej ryzykowne niż dla standardowego.
Przeczytaj również: Do sauny jeden krok
Kategorycznie trzeba przestrzegać zaleceń dotyczących zachowania proporcji przy rozrabianiu szybkosprawnych zapraw z wodą. Tu każde odstępstwo – nalewanie „na oko” – może skutkować osłabieniem szybkosprawności.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt