chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Betony Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » betony » Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku

Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku

09.09.2010
Bez względu na to, czy uszkodzenie betonu na powierzchni balkonu powstało w wyniku działania czynników atmosferycznych czy na skutek uszkodzeń mechanicznych, za pomocą systemu BOLIX RENO-BALKON można, etap po etapie szybko, skutecznie i profesjonalnie usunąć usterki.

Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku
Balkony nie tylko zdobią nasze domy czy mieszkania, ale są elementami budynków stanowiącymi uzupełnienie funkcji użytkowych w budownictwie. Na ich stan techniczny, a przede wszystkim, istotny wpływ ma kilka czynników. Do najważniejszych należą:
- rodzaj zastosowanych materiałów,
- sposób i technologia wykonania oraz zabezpieczenia,
- sposób użytkowania,
- intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych.
Przeczytaj również: Farby do ogrodzeń
REKLAMA:


Balkon, jako element konstrukcji budynku mający przeważnie bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, podlega procesom starzeniowym i korozyjnym. Intensywność i skutki oddziaływania tych zjawisk są oczywiście zależne od wspomnianych czynników. Zainicjowane procesy korozyjne są przyczyną przyspieszonej degradacji niektórych części balkonów. Powoduje to konieczność stosowania odpowiednich zabiegów renowacyjnych i naprawczych, których skuteczność zależy głównie od właściwej oceny aktualnego stanu materiałów konstrukcji i izolacji balkonu oraz zastosowania odpowiednich materiałów do naprawy.

Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku

Balkony się starzeją


Materiały konstrukcji i izolacji balkonów narażone są na szkodliwe działanie wielu czynników, które często występują jednocześnie. Szczególnie niekorzystne jest zawilgocenie. Wilgoć jest bowiem czynnikiem przyspieszającym szereg procesów korozyjnych, których skutki bywają zróżnicowane. Najczęściej są widoczne w formie zmiany połysku lub barwy, zawilgoceń i wykwitów solnych, zarysowań i pęknięć, zmiany struktury i własności mechanicznych materiałów. W wyniku działania CO2, zawartego w powietrzu, beton ulega karbonizacji, co powoduje obniżenie jego pH. Zobojętniony beton nie spełnia właściwej roli ochronnej dla stali, która wówczas ulega korozji, stopniowo zmniejszając swoją wytrzymałość. Produkty korozji zwiększają objętość stali, co w konsekwencji często powoduje rozsadzanie betonu. Naprawa uszkodzonego balkonu musi być wykonana w odpowiednim czasie i powinna polegać na zabezpieczeniu antykorozyjnym stali, naprawie i reprofilacji powierzchni betonowej.

Systemowa renowacja


System reperacji balkonów BOLIX RENO-BALKON przeznaczony jest do napraw uszkodzonych powierzchni betonowych konstrukcji balkonów oraz ich konserwacji. Naprawy z użycie produktów systemu polegają na uzupełnianiu ubytków lub odtworzeniu jastrychu cementowego. Natomiast konserwacja może obejmować zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie powierzchni balkonu. Poszczególne produkty systemu są tak skomponowane, aby uzyskać jak najlepsze parametry techniczne w możliwie krótkim czasie.
Przeczytaj również: Bezpiecznie na balkonie
Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku


Elementy systemu BOLIX RENO-BALKON


- BOLIX AKO mineralny preparat ochrony korozyjnej.
Jest to jednokomponentowy preparat o lekkim czerwonym zabarwieniu, składający się z cementu modyfikowanego polimerem, zawiera inhibitor korozji. Ma zastosowanie jako ochrona przeciwkorozyjna stali zbrojeniowej w betonie.
- BOLIX SCS preparat sczepny na bazie cementu.
Ten jednokomponentowy preparat, składający się z cementu modyfikowanego polimerem, ma zastosowanie do wykonania warstwy sczepnej pomiędzy starym podłożem betonowym, a nową zaprawą naprawczą BOLIX WB.
- BOLIX WB cementowa zaprawa naprawcza, zawierająca włókna zbrojące.
Jest stosowana do wypełniania ubytków w betonie i betonach zbrojonych. Służy do wypełniania ubytków spowodowanych korozją betonu, a także uszkodzeniem mechanicznym, odpryskami otuliny przy korozji stali zbrojeniowej.
- BOLIX SPN cementowa szpachla naprawcza.
Służy do cienkowarstwowego wyrównywania i wygładzania powierzchni betonowych przed nakładaniem powłok malarskich.

Naprawa krok po kroku:


Etap I. Przygotowanie podłoża
Uszkodzony beton należy skuć, a znajdującą się na wierzchu stal zbrojeniową w sposób mechaniczny oczyścić i odrdzewić np. za pomocą wiertarki zakończonej szczotką drucianą, piaskowanie do stopnia SA 2,5. Przygotowaną w ten sposób powierzchnię, należy oczyścić z powłok antyadhezyjnych jak: brud, kurz,
tłuste zabrudzenia, bitumy oraz musi nastąpić usunięcie ewentualnego skażenia mikrobiologicznego.
Etap II. Zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia
Przygotowany do zastosowania preparat BOLIX AKO należy nanieść na odsłonięte oczyszczone zbrojenie za pomocą pędzla w celu zapewnienia długotrwałej ochrony przeciwkorozyjnej.
Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku
Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku


Etap III. Nałożenie warstwy sczepnej
Po wyschnięciu warstwy BOLIX AKO należy, na elementy przewidziane do uzupełnienia zabudowania, nanieść warstwę sczepną przy użyciu preparatu BOLIX SCS. Zastosowanie preparatu zapewnia optymalne związanie ze starym podłożem betonowym, kolejnej warstwy tj. cementowej zaprawy naprawczej BOLIX WB.
Etap IV. Nałożenie zaprawy naprawczej
Przed wyschnięciem nałożonej warstwy sczepnej należy przystąpić do wypełniania ubytków w betonie, stosując cementową zaprawę naprawczą BOLIX WB tzw. metodą „mokre na mokre”.

Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku
Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku


Etap V. Wyrównanie powierzchni (pod powłoki malarskie)
Wyrównanie powierzchni następuje poprzez zastosowanie szpachli naprawczej BOLIX SPN. Szpachla nakładana jest jako cienka warstwa na całe powierzchnie lub ich fragmenty, po wcześniejszym uzupełnieniu ubytków zaprawą naprawczą BOLIX WB.

Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku
Chemia budowlana - Naprawa balkonów systemem BOLIX RENO-BALKON krok po kroku


Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.6)

 
Jesteś w dziale:

Betony

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt